4 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Balcan inciri mi, patlıcan inciri mi?
musakiroglu@mynet.com

Gazetemizin değerli yazarlarından usta kalem Sn. Ahmet Derya Varilci televizyondaki bir programda, Ünye'den fidesi Fransa'ya götürülen balcan incirinin burada büyüyüp meyve verdiğini duymuş.

Ayrıca bu meyvelerden toplanan bir kısmının Türkiye'ye getirildiğini, televizyondaki masada katılımcılara ikram edildiğine de şahit olmuş.

Sn. Varilci, algıda seçiciliğe örnek olabilecek bu bilgiyi okurlarıyla paylaştığı yazısında benim balcan inciri dediğim meyveye patlıcan inciri demiş.

Hangisi doğru; balcan inciri mi, patlıcan inciri mi?

Ünye'de bir kısmımız ‘patlıcan'a ‘balcan' der…

Bunu böyle diyenlerin sayısı eskiden çoktu, ama görüyorum ki şimdi azaldı. Yani kelimeyi doğru söyleyenler yanlış söyleyenlere zaman içinde galebe çaldı.

Diğer taraftan bizim yerli incire de ‘balcan inciri' deniyor.

Ünye'de patlıcana, yanlış ifadeyle balcan denilmesinden hareketle olsa gerek bazılarımız ‘balcan inciri'nin adının da düzeltilmesi gerektiğini düşünerek Sn. Varilci gibi ‘patlıcan inciri' diyor.

İncirimizin adı balcan değil de patlıcan inciri midir?

Bu ad konusunu daha önce de arkadaşlarla aramızda konuşmuştuk. Patlıcan inciri diyenler, incirin renginin ve içindeki çekirdeğin patlıcana benzemesinden dolayı adının ‘patlıcan inciri' olabileceğini söylediler.

Ben ise balcan inciri diyen taraftayım ya; incirin balı bol bir meyve olduğunu arıların bu meyveden sürekli bal taşıdığını, cana bal katan meyve oluşundan dolayı adının ‘balcan inciri' olabileceğini savundum.

Hangisi doğru peki?

Bu işin ispatı yok. İspatı yapılana kadar da kim hangi adı kullanıyorsa doğru ad o dur demekten başka çaremiz bulunmuyor.

Peki, önemli olan incirin adı mı, tadı mı?

Tereddütsüz söylüyorum, kesinlikle tadı…

Bu sene mevsim başında balcan incirinden pek umutlu değildim. Uzun süren soğuk hava, ayrıca bol yağış meyvenin bir kısmını daha doğmadan yakmıştı.

Sonra havalar müsait gitmeye başladı, meyve kendine geldi. Bir oldu, bir oldu ki, ağaçlarda yaprak yerine sanki incir göründü.

Biz ilk ağızda topladık 150-200 kg vardı. Pekmez yaptık, 20-25 kg incir pekmezimiz oldu. Mis gibi tadı ve lezzeti var. Bu ara bol bol yiyorum.

Sonra bu sezon ağaçlardaki incir hiç tükenmedi, hala var. Biz Kasım ayına girdiğimiz şu günlerde ne zaman ağaçların dibine varsak incir yiyor ve topluyoruz.

Sözüm odur ki; bu sene incir canımıza bol bol bal kattı. Balcanlı olup çıktık…

 

 Bu Haber 2798 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI