5 Kasım 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara tutsak ediyor
atakici52@hotmail.com

Sigara yasağının yürürlüğe girmesinden sonra sigara bırakanların sayısının sevindirici boyutta olduğunu, bu sayının önümüzdeki zaman içerisinde artacağını daha önceki yazılarımda siz değerli okuyucularımla paylaşmıştım.

Niçin, “Sigara tutsak ediyor” başlığını attığıma gelince, bunun açık delillerine hepimiz günlük hayatın içerisinde rastlıyoruz. Otobüsle yolculuk yapıyorsunuz ama huzursuzsunuz, çünkü sürekli, otobüs bir mola verse de sigara içsem diye düşünüyorsunuz. Çalışırken gerginsiniz, aklınızda hep sigara içme molası vermek dürtüsü vazgeçilmez bir inatla sizinle beraber. Memursunuz, , işçisiniz, öğretmensiniz ya da serbest meslek sahibiniz, hiç fark etmez… Sigara kullanıyorsanız, aynı zamanda tutsaksınız da.

Düşünün, sigara tiryakisisiniz, babanızla beraber özel arabanızla seyahate gitmek durumundasınız; babam olmasaydı rahat olarak istediğim yerde sigara molası verirdim diye düşünüyorsunuz, değil mi? İlk mola verdiğiniz yerdeki binanın  arka tarafına çabucak giderek babanızın yanında içemediğiniz sigarayı ne kuvvetle ciğerlerinize çekiyorsunuz ama!  Bundan daha büyük tutsaklık olur mu?  

Bakıyorum bazı devlet kurumlarının saçaklarında içerde içemediği sigarasının dumanını vakum gibi çeken vatandaşları görüyorum, ne diyeyim, gerçekten zor bir durum… Allah kurtarsın! 

Zaman zaman bana sigara bırakmak için Ünye ya da bölgemizde sigara bırakma merkezi olup olmadığı soruluyor. Ünye'de sigara bırakma polikliniği şimdilik mevcut değil. Ancak bu konuda ilgili hekimlerimize başvurulduğunda tabi ki yardımcı olacaklardır. Ancak şunu belirmek isterim, yeni yapılan devlet hastanemizde sigara bırakma polikliniği açılması yönünde Sayın Başhekimimizin olumlu düşüncesi olduğunu biliyorum… Böyle bir birimin açılması, yeni hastaneye taşınıldığında gerçekleştirilecektir inşallah.

Sigarayı poliklinik yardımı ile bırakmak isteyen tiryakilerimize yardımcı olmak bakımından bilgi vereyim… Ordu Üniversitesi Boztepe araştırma Hastanesinde sigara bırakma polikliniği hizmet veriyor. Bu servisten yararlanabilirsiniz, ayrıca alo 182'yi arayarak konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. SİGARAYI BIRAKAN KARDEŞLERİMİZ:  Ziya TOKGÖZ, Yusuf KESKİN, Hamza  MUTLU, Ahmet  ALTUN,       Bu kardeşlerimizi, irade göstererek sigarayı bıraktıkları için tebrik ediyor, kendilerine sigarasız hayatlarında sağlıklı, mutlu yarınlar diliyorum.

Ortaçarşı'da ayakkabı boyacılığı yapan Metin ŞENTÜRK adında bir kardeşimiz var. Bu kardeşimizi izledim, gözü engine bakan, milli ve ulvi değerlere önem veren, gençlerin iyi yetişmesine katkı yapmak isteyen yüreği zengin bir arkadaş olduğunu gördüm. Duydum ki şehit ailelerinden ayakkabı boyamaya para almıyormuşâ€¦ Bu ne yüksek bir duygu değil mi?  Bu arkadaşımızın başka bir çalışmasından bahsetmek istiyorum. Bu bilge insanın ağaç tornası var, maharetli elleriyle gençlerimiz için tentürük çekiyor. Durun bitmedi… Ağaçtan turistlik, folklorik çeşitli süs eşyaları da yapıyor, ürettiklerini çeşitlendirerek turistlik eşya satan iş yerlerinde satışa sunulmasını istiyor. Tebrik ediyorum bu kardeşimizi. Bravo!  Şehrimize gelen turistlerin Ünye'nin simgesi olan eşya bulamadıklarından yakınıyorduk… İşte bu arkadaş bu sorunun aşılmasına öncülük ediyor. Ben bu hemşerimizin turistlik eşya üretiminin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Şehrimizin turizm ve kültür vitrinine yapmış olduğu bu önemli kazanım, kendisine destek vererek ödüllendirilmeli, çalışmalarını daha üretken hale getirmesi teşvik edilmelidir. Burada çok önemli bir hususun daha altını çizmek istiyorum. Metin ŞENTÜRKÜN ürettiği tentürükleri alıp çocuklarımıza götürmek, onlarla beraber bu tür çocukluk oyunlarını oynayarak onların sanal Alemin mat dünyasından uzaklaştırarak arkadaşlarıyla oyun kurmalarını sağlayıp, daha sosyal olmalarına ortam hazırlamak en güzel hareket olacaktır. Belediyemizin ve muhtarlarımızın öncülüğünde eski çocukluk oyunlarını her mahallede, eski günlerdeki gibi yaygınlaştırabilirsek, Çocuklarımızı hem sanal Alemden, hem de, bağımlı maddelere alışmaktan uzak tutabiliriz.

Not: Deprem bölgesinde hayatını yitirenlere ve şehitlerimize Allahtan rahmet, geride kalanlara kolaylıklar diliyorum.  Kurban bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum.

 

 Bu Haber 1838 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI