11 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kıyafet yardımından önce eğitim önemli...
musakiroglu@mynet.com

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Mehmet Gür'e son sorduğumda Ünye köylerinde birleştirilmiş sınıflarda eğitim veren okul sayısının 29 olduğunu söylemişti.

Ondan bu yana 3 yıl geçti, bir kez daha fırsat bulup soramadım. “Birleşik sınıflarda eğitim veren okulumuz kaldı mı?” diyemedim.

Ama Allah biliyor ya, her aklıma geldiğinde Ünye'de artık böyle çağın çok gerisinde eğitim veren okul kalmadığını düşünüyordum.

Birleşik eğitim deyince; bir okulda bulunan ve değişik sınıflarda okuyan öğrencilere, öğretmen ve sınıf yetersizliğinden dolayı aynı sınıfta bir arada eğitim-öğretim verilmesine birleşik eğitim, birleştirilmiş sınıf deniyor.

Bu eğitimde genellikle 1. 2. ve 3. sınıf öğrencileri birlikte aynı sınıfta, 4. ve 5. sınıf öğrencileri de birlikte aynı sınıfta oturur, ders görürler.

Geldiğimiz günde, bu çağda bu derece ilkel, geri eğitim sisteminin Ünye'de hala bazı okullarda sürdüğünü söylesem ne dersiniz?

İstanbul'da kurulu ÜNSİYAD kısa adlı bir derneğin Ünye'de ihtiyaç sahibi öğrencilere yaptıkları kıyafet yardımları sırasında böyle okullarla karşılaştıklarını gazetemizdeki bir haberden okudum.

Örneğin; Pelitliyatak beldemizin Yukarı Mahalle ve Fındıklı ilköğretim okullarında hala böyle birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapılıyormuş.

Yardım yapan derneğin başkanı Sn. Kemal Yankuncu bu durumu gördüğünde önemli bir saptamada bulunmuş, demiş ki; “Bu okullarda tek sınıfta, böyle bütün sınıfların bir arada eğitim yapması sonucu öğrenciler ancak beşte bir oranında ders görür, bilgi edinebilirler.”

Başkan ayrıca şunları ilave etmiş: “Bu tek sınıfta eğitim alan çocukların toplumsal yapıya kavuşabilecek, o kalabalık coşkuyu tadabilecek okullarda eğitim görmeleri gerekir. Bu konuda da gerek veliler, gerekse yetkililer gerekeni yapmalılar.”

Bin de bir eğitimciyim. Okuduğumuz okulda bize verilen bilgide; kitlesel etki ve iletişimin eğitimi olumlu etkileyen faktörlerin başında geldiği öğretilmişti.

Bu bilgi; kalabalık ortamlarda, kitlesel hareket ve heyecanın daha canlı yaşandığı yerlerde eğitimin daha ileri düzeyde verilebileceği anlamını taşıyor.

Ayrıca bu bilgi öğrenci için olduğu kadar, öğretmenler için de son derece önemlidir. Bir köyde tek başına çalışan bir öğretmenin kendini geliştirmesi ile çok sayıda öğretmenin görev yaptığı bir okuldaki öğretmenin kendini geliştirmesi arasında dağlar kadar fark vardır.

Yardımları dağıtmak üzere okulları gezen dernek yönetimine bu okulların birçok eksiği daha dile getirilmiş.

Ama hepsinden önemlisi bu birleştirilmiş sınıflarda yapılan eğitim…

Dernek yönetimi şunu bilsin ki; Ünye'de kıyafeti olmadığı için hiçbir çocuk okulundan geri kalmıyor. Zaten okula gitse de gitmese de her çocuğun ama eski ama yeni mutlaka bir kıyafeti bulunur.

Ama birleştirilmiş sınıfta akranlarının, emsallerinin beşte biri oranında eğitim yapmak zorunda kalmış bir çocuğun daha o yaşta karşılaştığı eşitsizlik büyük bir haksızlıktır.

Asıl yardım işte bu alanda yapılmalıdır.

Dernek yönetimindeki dostlardan, arkadaşlardan ricam; asıl bu konuya el atsınlar. Bu okullardaki çocuklar için çare üretilmesine katkı sağlasınlar.

Taşımalı sisteme geçilmesi mi olur, yatılı bölge okullarına nakil mi olur, başka bir çözüm mü bulunur, asıl bu noktalar üzerinde dursunlar.

Kaymakamlıkla, Milli Eğitim Müdürlüğü'yle, siyasilerle görüşsünler. Gerekirse her yıl yaptıkları yardımlar için harcanan parayı bu işe harcasınlar, bu çocukları ilkel-çağdışı eğitimden kurtarsınlar.

Bilsinler ki, dernek olarak eğitime asıl o zaman çok daha anlamlı ve önemli katkı yapacaklardır. 

 Bu Haber 1849 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI