17 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Her Ünyeli bu kitaba bakmalı...
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz ay Ünye ile ilgili çok önemli bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın adı “Ünye Nüfus Defteri”.

 

İlçemizle ilgili çok değerli çalışmaları bulunan Ünyeliler Derneği'nin (ÜNDER) kültür yayınları arasında çıkan kitap büyük boy 600 sayfalık eşsiz bir eser…

 

Üçü de Ünyeli hemşerimiz olan Nadir Eserler Uzmanı İrfan Dağdelen, Osmanlı Arşivi Uzmanı Sabri Bacacı ve Araştırmacı Yazar Osman Doğan tarafından yayın hayatına kazandırılan Ünye Nüfus Defteri benim de elime geçti.

 

Yaklaşık bir aydır her fırsatta elime aldığım, okuyup incelediğim kitapta neler gördüm, neler buldum anlatamam…

 

Ünye Nüfus Defteri, 1834 yılında Osmanlı Sultanı II. Mahmut'un yaptırdığı nüfus sayımı sonuçlarının yer aldığı bir araştırma.

 

ÜNDER Başkanı Sn. Av. Ahmet Yılmaz yaptığı açıklamasında; kitapta 1834 yılında Ünye Kazası'nın merkez mahalle ve köylerinde yaşayan Müslim ve Gayr-i Müslimlerin lakap ve isimlerini bulunduğuna dikkat çekerek; “Kitaptaki bilgilerle il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alınacak soyağacı bilgileri, yazım tarihi 1834 yılı olan Ünye Nüfus Defteri'ndeki kayıtlar ile ilişkilendirildiği takdirde hemşerilerimiz yaklaşık 200 yıl önceki atalarına ulaşabilecektir” diyerek, yapılan çalışmanın Ünyeliler açısından önemini ifade ediyor.

 

Sn. Yılmaz söylediklerinde o kadar doğru ki; ben kendimden hareketle bu doğruyu çok net olarak kitapta buldum, gördüm.

 

Bizim Ünye Nüfus Müdürlüğü'ndeki geçmişimiz dedemin babası Kıroğlu (Kırzade) lakaplı İsmail'den öteye gitmiyor. Bu da yaklaşık 1870'li yıllara kadar uzanıyor.

 

Biz yaşayan Kıroğlu fertleri, Kıroğlu İsmail'in babası kim, dedesi kim bunları söylenti olarak biliyoruz.

 

Söylentiye gelince; dedem rahmetli Kıroğlu Şakir, ilk oğlunun adını dedesinin adı olan Mehmet (Bu amcam 1. Dünya Savaşı şehidi. Kaynak: Tarih Boyunca Ünye-Osman Doğan) 2. oğlunun adını da babasının adı olan İsmail vermiş. Dedemin oğullarına bu adları vermesinin sebebi ise dedesinin ve babasının adı olduğu içinmiş. İşte bu bilgi bize söylenti olarak böyle ulaştı.

 

Bu kitapla birlikte bu söylentilerin doğru olduğunu, Kıroğlu Şakir'in büyük dedesinin 1834 yılındaki sayımda Ünye merkez Kaledere Mahallesi 257 No'lu hanede ikamet eden o sırada 52 yaşındaki Kıroğlu Mehmet, dedesinin ise yine aynı adı taşıyan 8 Aralık 1839 doğumlu Kıroğlu Mehmet olduğunu öğrendik. Dedem Kıroğlu Şakir'in babasının adı ise İsmail ve 1839 doğumlu Kıroğlu Mehmet'in oğlu…

 

5 kuşak öncesi dedemin Kaledere Mahallesi'nde oturuyor olmasına gelince… Bizim sülale aslen Saraçlı Mahallesi'nden. Ancak o günkü Saraçlı, mahalle değil Kaledere Mahallesi dahilinde bir mevki idi. Saraçlı mevkisi 1890 yılı başlarında Kaledere Mahallesi'nden ayrılıp Saraçlı Mahallesi adıyla yeni bir mahalle olarak kuruldu.

 

İşte bu yüzden atalarımızın önceki kayıtları Kaledere Mahallesi'nde görülüyor.

 

Bütün bunları niye yazdım?

 

İnanın ne kadar eski ve köklü bir Ünyeli olduğumuzu anlatmak için değil, Ünye Nüfus Defteri adlı araştırmanın ne kadar değerli ve ne kadar doğru bilgiler içeren bir eser olduğunu anlatmak için örnek verdim.

 

Ünyeliler, özellikle geçmişten günümüze lakabı olan ve bu lakapla anılan hemşerilerimiz bu kitapla birlikte 5-6 kuşak öncesi atalarına ulaşabilme imkanına sahipler.

 

Merak edenler kitaptan edinsin, soyunu-sopunun nerden, kimlerden geldiğini görsün…

 

Ha, bakın az kalsın unutuyordum. Kitapta öyle bilgiler var ki; geçmişte ataları Gayr-i Müslim olduğu halde bugünkü torunlarının mükemmel bir Müslüman ve mükemmel bir Ünyeli olarak hayatlarını bizlerle birlikte sürdürdüklerini görüyoruz.

 

Daha neler, neler…

 

Ünye Nüfus Defteri hem bilgilendiriyor hem de verdiği bilgilerin bazılarıyla şaşırtıyor…

 

Kitabı her Ünyeliye tavsiye ediyor, hazırlanmasında emeği ve katkısı olanlara şükranlarımı sunuyorum.

 

 Bu Haber 2831 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI