18 Kasım 2011 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Sağlığınıza Dikkat Edin...
msiddikoz@gmail.com

Aziz okuyucular, hepimiz sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz. Bu konu ihmal edilemez gerçeklerden biri. İzinden yürümekle şeref duyduğumuz sevgili Peygamber Efendimizin de buyurduğu gibi; ihtiyar olmadan gençliğin kıymetini, ömür bitmeden zamanın kıymetini, hasta olmadan sağlığın kıymetini bilmemiz lazım. Bu tavsiye (hatta emir) lerin kıymetini bilmez de şu kısa ömrümüzde günümüzü  gün etmeye kalkarsak bir gün gelir bu  tavsiyelere uymamanın cezasını yine  kendimiz çekebiliriz.

Şahsen  ben bunu şu anda yaşıyorum bile. Gençliğimizin kıymetini hiç bilemedik diyemiyorum, çünkü  karınca kararınca faydalı olduğuna inandığımız bir şeyler yaptığımızı sanıyorum. Zamanın kıymetini de hiç bilmeden hepten boşa  harcadığımız da pek söylenemez. Fakat sağlığımızın kıymetini bilmekte eksiğimiz yanlışımız olmuş demek ki... Nasıl derseniz; kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durup, haram ve günah işlememeye gayret ettik ama abur, cubur ne bulsak dikkat etmeden ölçü tanımadan, zamanlı, zamansız, sağlıklı, sağlıksız demeden yiyip durduk. Bunların bir gün sıkıntı yapabileceğini hesaba  katmadık. Netice olarak bu sağlıksız beslenme vücutta özellikle damarlarda birtakım zararlı birikintiler oluşturmuş ve sağlığımın bozulmasına neden olmuş.

Gün geldi bir iki uyarı sinyalleri geldi  aldırmadım, ihmal ettim sağlığımı. Sonunda “Duuur” dedi kalbim. “Bu kadar ihmal yeter.” Dooğru hastaneye. Bir de baktık ki bir iki damar içinde biriken yağlar, zararlı maddeler sonunda  tıkamış damarları. Sen misin sağlığına yeteri kadar dikkat etmeyen.Yat bakalım doktorun önüne. Anjiyo, manjiyo, teşhis, tedavi derken bir süre  uzak kaldık herşeyden. Evden dışarı çıkmak yok  bir süre. Kesin istirahat ve tedaviye  devam.

İşte  dostlar, aziz okuyucular. Siz siz olun sağlığınıza çok dikkat edin. Nerde  ne kadar neleri yiyip içtiğinize çok dikkat edin.

Hazır yiyeceklerin, abur cubur çerez ve pasta böreklerin  içinde neler var neler, neler yok… Nasıl yağlar var, katkı maddeleri  nelerdir? Bunlara hiç dikkat ediyor muyuz?

Son zamanlarda bu gibi yiyecekler okul kantinlerinde de yasaklandı  biliyorsunuz. Çocuklarınıza harçlık verip ne isterse alıp yemesine  izin vermeyin. Gerekirse mutlaka   evden yanına  sağlıklı  beslenebileceği yiyecekler koyun. Çeşitli krakerler, şekerlemeler, hele hele o vıcık vıcık yağlı CİPS ler… Şimdiden vücutta zararlı maddelerin birikmesine neden olabiliyor. İleride de sağlık sorunlar ortaya   çıkabiliyor. Uzun lafın kısası sağlığımıza  çok dikkat edelim. Hem kendimizi hem de çocuklarımızı zararlı ve sağlıksız  yiyeceklerden uzak  tutalım.

Hepinize sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

 Bu Haber 1906 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : geçmiş olsun Tarih : 12 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :mustafa uğur alan
geçmiş olsun dileklerimi sunar , sağlıklı ömürler dilerim
Başlık : mesaj Tarih : 12 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :musa çamyar
Muhammed abi, geçmiş olsun der,allah (cc)dan acil şifalar dilerim
Başlık : tebrik Tarih : 8 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :hasan çalışkan
öncelikle geçmiş olsun dileklerimle söze başlamak istiyorum.seni bu konuda bir kez daha tebrik ediyoumböyle güzel anlamlı sözlerle bizleri uyardığın için tabiki sağlık sağlık en önemli şey bizim sağlığımız o kadar ucuz değil daha çok dikkat etmemiz lazım hele şu sigara denilen naletten allah herkesi en yakın zamanda kurtarsın diyorum yazmış olduğun o güzel cümlelerle her şey anlaşıyor zaten saygılarımla allahın selamı üzerinizde olsun.
Başlık : geçmiş olsun Tarih : 7 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :osman bay
Sayın abim geçmiş olsun Cenabı ALLAH'tan acil şifalar diliyorum.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI