19 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Muhtarlar hak veriyor, vermesine de...
musakiroglu@mynet.com

Dün, “Her köye yılda 70 bin TL…” başlıklı yazıma üzerine muhtarlardan bazılarıyla görüştüm.

 Muhtarlar, KÖYDES projesiyle birlikte gelen ödenekten ve köylere yapılan hizmetten memnunlar.

 Onlar da aynen benim gibi düşünüyor, Cumhuriyet tarihinde köylere ancak bu dönemde böylesine çok ödenek geldiğini söylüyorlar.

Bir de benim; “Bu para kalıcı ve sürekliliği olan hizmetlere harcansın, sathi kaplama asfalt misali suya-çamura gömülmesin” çağrıma hak verdiklerini söylüyorlar. Söylemesine söylüyorlar da, “Bu işler İl Özel İdaresi tarafından yapılıyor. Kimse muhtarların bu konuda görüşüne başvurmuyor. Biz de isteriz ki para kalıcı hizmetlere harcansın” diyerek, işin muhtarlarla alakasının olmadığına dikkat çekiyorlar.

 Bunun üzerine onlara, bu ayın başında Ordu İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş'ın yaptığı açıklama ve bu açıklama üzerine benim yazdığım yazıdan bahsettim.

 Muhtarlar; yazının biraz daha etki yaratması ve ses getirmesi için bir kez daha yayınlanmasının yararına değindiler.

 Ben de uygun gördüm, 12 Kasım Cumartesi günkü yazımın bir kısmını bir kez daha yayınlıyorum.

 ****************             ****************

 Beton yol, sıcak asfalt yeni mi icat edildi?

Ordu ili genelinde son yıllarda köy yolu asfaltlaması için yoğun gayret gösteriliyor. Bu gayretin altında da tahminime göre; köy yolu asfaltlamasında ilimizin, Türkiye genelinde son sıralarda oluşu yatıyor.

Son yıllarda köylere yaptığım her gezi sonrası asfalt yol miktarının biraz daha arttığına şahit oluyorum.

Ancak bir şeye daha şahit oluyorum; asfaltlanan yollar çok geçmiyor fena halde bozuluyor. Ya çöküyor çukur üstüne çukur oluşuyor. Ya su sürüklüyor parça parça oluyor. 

Birkaç kez muhtarlarla konuştum, il genel meclisi üyeleri ile konuştum; “Böyle çabucak bozulan bu yollar için daha sağlıklı bir şekil düşünülmüyor mu? diye sordum.

Her seferinde aldığım cevap; “Bu asfalt, sathi kaplama bir asfalt. Bölgemiz çok yağışlı olduğu için ömrü böyle az oluyor” şeklinde oldu.

Ünye'ye geçtiğimiz aylarda atanan Kaymakam Sn. Mustafa Demir'in ilk gözlemlerinden biri bu sathi kaplama asfalt köy yollarının yanlışlığı olmuş ki; “Sathi kaplama yerine bundan böyle sıcak asfalt yapacağız. Çünkü bölge yağışlı, sathi kaplama çabuk bozuluyor” şeklinde açıklama yaptı.

Diğer taraftan bu işin başındaki kişiden, Ordu İl Genel Meclisi Başkanı Sn. Engin Tekintaş'tan bir açıklama geldi, bizim gazetede okudum.

Sn. Tekintaş diyor ki; "Bölgemizde yılın yarısı yağışlı olarak geçiyor. Yağışlar dolayısıyla yaptığımız sathi asfalt kaplama yollar yine eski haline dönüyor. Yapılan masraf boşa gidiyor. O sebeple kalıcı proje uygulamamız gerekiyor. Bütün köy yollarını beton yol veya sıcak asfalt haline getirmemiz gerekiyor.”

Sn. Başkan doğru söylüyor, söylediklerine aynen katılıyorum.

Ama şunu sormadan da geçemiyorum; “Sn. Başkan, sıcak asfalt ve beton yol yeni icat edilmedi. Ayrıca bölgemizin yağmuru bol bir bölge olduğu da yeni bilinmiyor. Bu böyle olduğu halde işin başından bu yana niye yanlış yapıldı?”

Hatırlatırım; son 5-6 yıl içinde Ordu genelindeki köylerde 1000 km'nin üzerinde sathi kaplama yapıldı. 1 km sathi kaplama yolun maliyeti Sn. Engin Tekintaş'ın ifadesiyle 95 bin TL. Dolayısıyla bu iş için bu zamana kadar 100 milyon TL'nin üzerinde bir para harcanmış.

Yine Sn. Tekintaş'ın verdiği bilgiye göre 1 km beton yolun maliyeti 140 bin TL… 1 km sıcak asfaltın maliyeti ise 190 bin TL imiş.

Demek oluyor ki; 1000 km sathi kaplama yerine 750 km beton yol, ya da 500 km sıcak asfalt dökülseydi sathi kaplamada olduğu gibi yollar birkaç ay içinde bozulup kullanılmaz hale gelmeyecek, yıllarca kullanılacaktı. Böylelikle de 100 milyonun üzerindeki para suya-çukura feda edilmeyecekti.

İşin doğrusu maalesef bunca zarardan sonra görüldü…”

NOT: Önceki günkü yazımda Ünye Nüfus Defteri adlı kitaptan bahsetmiştim. Bunun üzerine bazı okurlar kitabı nereden temin edebileceklerini sordular. Kitabı edinmek isteyenler: İstanbul'da İrfan DAĞDELEN, Ünye'de ise Mustafa Kemal YENİ (536-718 83 30) ile irtibata geçebilirler.

 

 Bu Haber 2508 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI