19 Kasım 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Yeşilay Cemiyeti Atakda
atakici52@hotmail.com

Yeşilay Cemiyeti'nde kurulduğu günden bu yana çok değerli insanlar genel başkanlık yapmışlardır.  Bu pek kıymetli mümtaz insanlar, görevlerinin gereğini hiçbir karşılık beklemeksizin, üstün gayretle yerine getirmişlerdir. 

Şu anda Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı görevini yürütmekte olan avukat Sayın Muharrem BALCI ise, çok farklı bir genel başkanlık profili ortaya koymakta ve üstün performansıyla Yeşilay Cemiyeti'ni adeta şaha kaldırmış bulunmaktadır.

Sayın Genel Başkanın misyonu,  Yeşilay'ı daha anlaşılır ve faaliyetleri ilgiyle izlenir denkleme getirmiştir. Yeşilay gündem belirleyen, madde bağımlılığı kapsamında yasal düzenlemeler sürecine katkı sağlayan, bu manada görüş ve tecrübelerini hükümetin,  tabiatıyla devletin ilgili birimleriyle paylaşan dinamik bir tutum sergilemektedir. Bu çalışmaların yanı sıra Genel Başkanımız gerek İstanbul'da, gerekse Anadolu da konferanslar vermek ve eğitim çalışmaları yapmak suretiyle, çalışmaları ülke sathına yaymaktadır. Bu çalışmalar istikametinde, Sayın Genel Başkanımız 21 Kasım günü Giresun da verecekleri konferansın ardından Ünye'ye gelecekler ve 22 Kasım salı günü Ünye ve Fatsa'da konferanslar vereceklerdir. Üst düzeyde yapılan bu çalışmalara ilaveten, Cemiyet'in eğitim uzmanları da çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.  Bu silkeleniş ve dirilişe, kuşkusuz taşra Yeşilay Teşkilatları da faaliyetlerini daha tutarlı ve düzeyli katmanlara yükselterek katılmış olacaklardır. 

Bunlardan bahsederken tabiî ki önceki Cemiyet yönetimlerinin çalışmalarını yetersiz göstermeye çalışmıyorum, ‘'ancak her zaman iyinin daha iyisini'' bulmaya ve aşama kaydetmeye çalışmak, insanlığın genlerinde var olan ortak değerlerdir. İşte bu değerler muvazenesinde insanlık sürekli ilerleme kaydeder ve kaydettiği aşamaları bir sonraki nesile devreder. Sayın Genel başkan, hukukçu olması hasebiyle yasal düzenlemeler sürecine bir yandan müspet katkılar sağlarken, diğer yandan madde bağımlılığı sorununa olumsuz yansımaları olan konularda da caydırıcı nitelikte olan hukuki düzenlemelerin hayata yansıması ve etkili olmasına çalışmakta, bu manada sürecin takipçisi olmaktadır. 

Son zamanlarda bilhassa alkollü içecek markalarının spor kulüplerine ve okullara isim verme çabaları, Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanın girişimleri ile yasal bariyerlere çarpacak, binenaleyh başarıya ulaşamayacaktır.

Yeşilay Cemiyeti tarafından, bağımlılık ve şans oyunlarını teşvik eden 48 okul ve yurt isminin değiştirilmesi için 9 pilot bölgede dava açılmıştır.  Hangi gerekçe, Milli Piyango veya Efes Pilsen gibi isimlerinin ilköğretim okullarına verilmesini makul gösterebilir?  Sayın Muharrem Balcı konuya dair düşüncesini basına verdiği demeçte çok yalın bir şekilde ifade etti, dünyanın hiçbir yerinde kendi çocuklarını bağımlılığa yönlendiren bir ülke yok dedi. Belki alkol üreten firmaların bu davranışları okula ad verme yönetmeliğine uygun olabilir, ama değerlerimizi, geleneklerimizi, inançlarımızı, gençlerimizin geleceğini ne yapacağız?

Hiçbir yönetmelik, ülkemizin ve gençliğimizin geleceğinden daha önemli olamaz!  Sayın Genel Başkan, Başbakanımızla yaptığı görüşmelerde bilgi alışverişinde bulunmak suretiyle,  düşüncelerini en üst düzeyde dile getirerek, çalışmaların verimli ve kalıcı olmasına gayret göstermektedir. Örneğin dumansız hava sahası politikasında kaydedilen ilerleme dolayısı ile son iki yılda 2,2 milyon kişi sigarayı bırakmıştır. Son sekiz ayda 400 bin kişi sigarayı bırakmak için hastanelere başvurdu. Bunun yanı sıra önemli sayıda kişide sigarayı azaltmıştır.  Bu büyük bir başarıdır. Ülkemizde 2009 yılında 107 milyar 555 milyon adet olan yıllık sigara tüketimi, yaklaşık yüzde 15 oranında gerileyerek, 2010 yılında 93 milyar 355 milyon adede indi. Bu düşüş 2011 yılında da devam etmektedir. 

Bu arada okuyucularımın bilgisine sunmak istiyorum. Ordu Üniversitesi Boztepe Araştırma Hastanesi'nde sigara bırakma polikliniği açılmıştır, tiryakilerimiz bizzat giderek, ya da 182 No. telefonla ulaşarak bu klinikten istifade edebilirler.

 

 Bu Haber 1589 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI