24 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Helal sana Mazhar Gümüş...
musakiroglu@mynet.com

Mazhar Gümüş Çamaşlı bir fındık üreticisi… Daha düne kadar adını Çamaş'taki tanıyanlarının, akraba ve dostlarının dışında ne bilen ne de duyan vardı.

 

Ama öyle bir iş yaptı ki bütün Türkiye'ye örnek oldu.

 

Ne mi yaptı?

 

Bakın anlatayım ne yaptı…

 

Mazhar Gümüş dediğim gibi fındık üreticisi ve aynı zamanda Fiskobirlik ortağı. Ortağı olduğu için de delege olarak Fiskobirlik'in Çamaş ilçesinde düzenlediği kongreye katılmış.

 

Fiskobirlik'in düzenlediği her kongrede kurum yönetim ve denetim kurulu üyelerine ödenen ücretlerin devamı için karar alınır. Bu kararın alınması rutin bir iş halini almış, her seferinde genel kurullarda kabul edilmiştir. Böylelikle de yönetim ve denetim kurulu üyeleri para almayı sürekli garanti etmişlerdir.

 

Ama Çamaş'taki kongrede Mazhar Gümüş bu gidişi bozdu, bir ilki gerçekleştirdi.

Kongre divanına bir önerge sundu. Gümüş, önergesinde yönetim ve denetim kurulu üyelerinin bundan böyle aylık ücret almamalarını ve bu önergesinin kongre delegelerinin oyuna sunulmasını istedi.

 

Mazhar Gümüş'ün önergesi kongrede oylandı. Sonuçta oy birliği ile bundan böyle Çamaş Fiskobirlik yönetim ve denetim kurulu üyelerinin maaş almamaları kararı alındı.

 

Gümüş'ün aksine, kongreye önerge verip aylık ücretlerini bir dönem daha garanti etmek isteyen Fiskobirlik yöneticileri yaşanan bu olay karşısında buz kesilmişlerdir eminim.

 

Bakın enteresan bir şey daha belirteyim burada… Bu kararın çıktığı Çamaş Fiskobirlik'te üç çalışan var.  Buna karşılık 5'i yönetim, 2'si denetim kurulu üyesi 7'de seçilmiş yönetici var.

 

Çalışan 3 kişi maaşını alamazken bu 7 kişi her ay kendilerine verilen asgari ücret seviyesindeki parayı alıyorlar. Üstüne üstlük yaptıkları her toplantı için de 60 TL'de ek ücret ödeniyor bunlara. 

 

Buna karşılık kurumda çalışan üç personel ise aylık maaşlarını alamıyor, köle gibi hizmet veriyorlar.

 

Çamaş'ta bu böyle de Fiskobirlik'in diğer 49 kooperatifinde durum farklı mı?

 

Oralarda da aynı… Çalışanlar aylardır, hatta yıllardır maaşlarını doğru dürüst alamazken, üreticilerin ürünlerinin karşılığı yıllardır ödenmezken yönetim ve denetim kurulu üyeleri tıkır tıkır ücretlerini alıyorlar. Ya da gidip ücretleri karşılığında Fiskomar'lardan alış veriş yapıyorlar.

 

Peki, ne yapıyor bu yöneticiler, Fiskobirlik için bunların önemleri ne?

 

Bitmiş, tükenmiş, hiçbir işlevi olmayan, hiçbir iş üretemeyen bir kurumda yönetici ne yapar ki?

 

İyi de bu durumda Fiskobirlik yöneticileri ne parası, neyin karşılığı ücret alıyorlar diye sormak lazım, değil mi?

 

Mazhar Gümüş; işte bunu sormuş, sorgulamış. Gitmiş kongreye vermiş önergesini, bunlara artık ücret falan ödenmemesini istemiş.

 

Fiskobirlik'e bağlı 50 kooperatif var. Bunların her birinin kongresinde Mazhar Gümüş gibi birileri çıkıp önerge vermeli ve böyle olmadık yere ödenen ücretlere dur demelidirler.

 

Fiskobirlik kurtarılacak, yeniden hayata geçirilecekse kusuru en başta kendinde aramalı, ortakları böyle çarçur edilen paralara Çamaş'ta olduğu gibi dur demelidir.

 

 Bu Haber 2398 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI