25 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'nin yeni yüzü Tabakhane Deresi...
musakiroglu@mynet.com

Tabakhane Deresi başlangıçta Ünye'nin doğu kıyısının sınırıydı. Uzun yıllar da böyle kaldı.

 

Ancak, bugün artık öyle değil… Ünye, Tabakhane Deresi'ni aştı karşıda doğu yakasında Fevzi Çakmak, Nuriye, Gürecülü, Döşemedibi, İpekyolu, Bayramca, Karşıyaka mahalleleri kuruldu.

 

Böyle olunca da Tabakhane Deresi şehrin ortasında kaldı, Ünye merkezini doğu ve batı yakası olarak ikiye böldü.

 

Tabakhane Deresi'nin şehrin doğu sınırı olduğu önceki yıllarda Ünye'nin orta yeri; Dönerçeşme Meydanı, Orta Çarşı, Cumhuriyet Meydanı sacayağının içinde kalan bölgeyken bugün şehri tam ortadan bölen Tabakhane Deresi Ünye'nin doğal olarak orta noktası haline gelmiştir.

 

Gerçi fiilen hala şehrimizin orta noktası eski bölgedir. Ancak doğal olarak orta nokta haline gelen Tabakhane Deresi bölgesinin önümüzdeki yılların asıl orta noktası olacağı kesin bir doğrudur.

 

Böyle şehirlerin orta yerinden geçen dereler, çaylar, ırmaklar, nehirler o şehirler için olmazsa olmaz değerlerdir. Ama bu değerin hakkı verilirse bu böyledir. Aksi takdirde baş belası haline gelebilirler.

 

1974 yılında ilk kez gittiğim Eskişehir'deki Porsuk Çayı kıyıları yeşillik, suyu                pir-ü pak/berrak, içinde yüzen gümüş rengi balıklarıyla insana huzur veren bir akarsuydu. Eskişehir için büyük bir şanstı...

 

Sonra 1991 yılında gittiğim Eskişehir'deki Porsuk Çayı sanayi ve evsel atıklarla adeta yok olmuş, kapkara su halini almıştı. Üstelik öylesine bir koku yayılıyordu ki insanın burnunun direğini sızlatıyordu. Porsuk Çayı bu haliyle artık Eskişehir için şans olmaktan çıkmış, şehrin büyük bir sorunu, başbelası haline gelmişti.

 

Sonra 2003 yılında gittiğim Eskişehir'de inanamadığım bir değişiklik gördüm. O kapkara, iğrenç kokulu Porsuk Çayı gitmişâ€¦ 1974 yılındaki halinden de çok daha güzel, harika bir akarsu olmuştu.

 

Bugün dünya şehri olan Eskişehir'in bu hale gelmesindeki asıl katkıyı yapan Porsuk Çayı'nın bu hale getirilmesi olmuştur. Ya da şöyle söylemek gerekirse; Eskişehir Porsuk Çayı avantajını çok iyi kullanarak dünya şehri olma imkanı yakalamıştır.

 

Tabakhane Deresi bugünkü haliyle, kirli/lağımlı suları ve etrafa yaydığı koku ile benim 1991 yılında gördüğüm Porsuk Çayı'nın küçüğünü andırıyor. 

        

Ancak bu görüntü, Tabakhane'nin bu hali Ünye'ye hiç yakışmıyor.

 

Ama görüyorum ki; belediye burası için büyük çaplı bir proje başlatmış.                                                         

       

Geçtiğimiz gün bizim gazetede okudum; Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu, “Tabakhane Deresi Ünye'nin Yeni Yüzü Olacak” diyor.

 

Sn. Arpacıoğlu aslında çok önemli bir gerçeği dile getirmiş. Eğer Ünye yeni bir yüze, yeni bir çehreye kavuşmak istiyorsa bunun yolu Tabakhane'den geçmektedir.

 

Denize döküldüğü ağız bölgesi ile Saca-Çatalpınar bölgesine kadar dere yatağı ve kıyılarında yapılacak düzenleme bundan böyle Ünye'nin modern dünyaya açılacak kapısı olacaktır.

 

Tıpkı Eskişehir'deki Porsuk Çayı örneğinde olduğu gibi…

 

Bu nedenle Ünye Belediyesi'nin Tabakhane Deresi için başlattığı çalışma Ünye için tarihi önemdeki bir çalışmadır.

 

Sn. Başkan Arpacıoğlu'nun dediği gibi; Ünye'nin yeni yüzü burada ortaya çıkacaktır.

 Bu Haber 2997 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI