26 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'de siyaset her babayiğidin kârı değildir
musakiroglu@mynet.com

Hani deniyor ya; ‘Ünye ile dünyayı tartmışlar, Ünye 10 gram da olsa ağır gelmiş'. Bugün şaka-gırgır olsun diye kullanılan bu sözün ilk ortaya çıkışının mutlaka bir nedeni vardır.

 Nedenine gelince de; Ünye'de toplumsal hayat içinde bırakın günü gününe uymamayı, saati saatine uymayan olaylar, davranışlar ve akıl oyunları için söylenmiştir eminim bu söz.

 Bir ülkedeki her yerleşim yeri, aslında o ülke toplumsal hayatının küçük bir kopyasıdır.

 Ama Ünye'ye gelince bu asla böyle değildir. Olsa olsa Türkiye, Ünye'nin büyük bir kopyasıdır.

 Dolayısıyla Ünye'de yaşamak, Ünye'ye dayanmak güç gerektirir, sabır gerektirir.

 Şunu da özellikle belirteyim; Ünye'deki akıl oyunlarına dayanabilen ve yaşamayı becerebilen birisi iyiden iyiye şekerlenmiştir. Ve bundan böyle nereye giderse gitsin sapasağlam ayakta kalır.

  Ancak işin bir başka yanı daha var ki, o yan tam bir gayya kuyusudur. Bunun da adı Ünye'de siyaset yapmaktır.

Yukarıda da belirttim, Ünye'de toplumsal hayata dayanmak zordur diye… Toplumsal hayata dayanmanın böylesine zor olduğu bir yerde siyaset yapmanın ne demek olduğunu ise ancak o işin içine girenler bilir.

 Lafı nereye getireceğim; dün sabah AK Parti Ünye İlçe Başkanı Sn. Ahmet Çamyar'ın davetlisi olarak Çakırtepe Atakale'deki kahvaltılı toplantıya katıldım.

 Toplantının asıl amacının; Sn. Çamyar'ın Aralık ayındaki kongrede ilçe başkanlığına yeniden aday oluşuna işaret etmekti diye düşünüyorum. Çok açık olmasa da üstü kapalı bir biçimde Sn. Çamyar bunu ifade etti.

 Toplantıda Sn. Çamyar'ı konuşurken baştan sona dinledim.

 Bir kere çok rahattı ve kendinden son derece emindi.

 Bana göre bunun birinci sebebi; partisi içinde yeniden aday olması ile ilgili bir kabulün oluşmasıydı.

 İkinci sebebi ise; Sn. Çamyar'ın ilçe başkanlığı sırasındaki performansı ve başarı çıtasının yüksekliğiydi.

 Birinci sebep partisi içindeki bir konu… Parti içi bir tasarruf olduğu için bu konuda yorum yapmam doğru olmaz.

 Gelelim bizi, Ünyelileri ilgilendiren ikinci sebebe; Sn. Çamyar 2008'den bu yana geçen süre içindeki başkanlığı sırasında bir kere siyaseten başarılı olmuş bir ilçe başkanıdır. Bunu en başta partisi içindeki dengeleri düzene koyarak, teşkilat mensupları arasındaki koordinasyon ve uyumu sağlayarak gösterdi. Siyasi başarısının bir diğer göstergesi ise; ilçe bakanlığı sırasında girdiği üç seçimden de partisinin ekseri çoğunlukla başarılı çıkmasıdır.

 Sn. Çamyar; siyasi başarısının yanında ayrıca icraat yönünden de son derece başarılı bir başkan profili çizmiştir.

 Sn. Başkan'ın Ünye'ye hizmet alımı ve aktarımı konusundaki başarılarını bu köşemde zaman zaman dile getirdim.

 Ama dün sabahki konuşmasında bu hizmetleri sıraya koyup sayarken birçoğunu atladı. Önemsemediğinden değil tabi; ama bir iş günü sabahında konuşmayı uzatıp insanları daha fazla işinden geri koymamak için bunu yapmış olmalı.

 Dedim ya ‘dünyadan bile ağır gelen' Ünye'de siyaset yapmak, hele hele gün 24 saat halkın içinde yaşayarak ilçe başkanlığı yapmak her babayiğidin kArı değildir. Cesaret ister… Sabır ister.

 Ama bu cesaretin ve sabrın yeterinden çok daha fazlasının Sn. Ahmet Çamyar'da olduğu muhakkak. Ve bence işte bu yüzden başarılı bir ilçe başkanı… Bu yüzden partisinin genel kabulünü görüyor… Bu yüzden ilçe başkanlığına tekrar aday…

 Ünye'miz için hayırlı olsun.

 

 Bu Haber 2221 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI