26 Kasım 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Biz özgür müyüz?
atakici52@hotmail.com

Biz çeşitli nedenlerden ötürü özgür değiliz!   Bu münasebetle, inisiyatif alma ve irade hakimiyetini kullanma meziyetimiz zaafa uğramakta, hayat yolundaki engebeli kulvarlarda çoğunlukla tökezlemekte ve aşınmış meseleleri izole edememekteyiz.   

Nedenleri sıralayarak meselenin boyutunu sizinle paylaşmak istiyorum. Kişilik gelişiminde ilk hatalar ailede başlıyor… Aileler çocuklarının irdeleyici hareketlerini yaramazlık olarak görmekte ve kısıtlayıcı girişimlerde bulunmaktadırlar. Ona dokunma, bunu yapma gibi hayatın ilk basamağındaki müdahaleler, çocuğun çok tabi olan araştırma dürtüsünü köreltmekte ve analiz etme, meseleleri kavrama yetisinin gelişmesini engellemektedir.

Olması gereken: Çocuğa kontrollü serbestlik verilmeli, diğer yandan yaşam koşulları ve eğitimi ile ilgili en küçük detayın muhasebesini yapmak suretiyle çocuğun yaşama dair yol haritasının gelişmesine yardımcı olunmalıdır. Yani şımartmadan, fakat fazla müdahaleci olmadan,  ancak sevgi ve ilgimizi de eksik etmeden, orta yol bir tutarlılıkla çocuğumuzu büyütmeye çalışmalıyız.

Aksi takdirde pısırık büyütülen, sağlıklı sosyal ilişkiler kuramayan, kişiliği ve özgüveni gelişmemiş çocuklar başkalarının tesiri altına çabuk girmekte,  ya çok kolayca arkadaş kurbanı olarak madde bağımlısı olmaktalar, Ya da başka karanlık işlerde kullanılmaktadırlar. Bunların hiçbiri olmasa bile, bağımsız karar verebilme yetisi zayıf bir kişilik sergileyerek hayatlarını cılız ve mutat bir formata tutsak olarak geçirmeye çalışırlar.   Bu tür çocuklar genellikle belirleyici değil, belirleneni yapanlardır. Şimdi biz yetişkinler hep beraber aynaya bakarak, yaşamamızı,  ne kadar özgür olduğumuzu bir sorgulayalım…

İtiraf edin, Televizyonun esiri değil misiniz? Sadece gerekli gördüğünüzde açıp, çoğunlukla televizyonunuzu kapatabiliyor musunuz?  Misafir geldiğinde, ya da siz misafirliğe gittiğinizde dirayetli olup hadi bunu kapatalım; bu sohbetimize engel oluyor diyerek televizyonu kapatabiliyor musunuz? Ailece gecenin ilerleyen saatlerine kadar televizyonunuz açık pür dikkat oraya mı bakıyorsunuz, yoksa arada bir televizyonu kapatarak ailece sohbet edebiliyor, bazı meseleleri müşavere edebiliyor musunuz?  İnterneti sadece gerekli olduğunda  kullanırım, diğer zamanlar bir bağımlılığım yok diyebiliyor musunuz? Televizyondaki reklAmlar beni pek etkilemez, alışverişlerimde üzerimde yönlendiriciliği yok, hatta reklAmlarda televizyonun sesini kilitler, hiç izlemem diyebiliyor musunuz? Başkalarının ne giydiği beni enteresan etmez, markaya önem vermem, ben sevdiğimi ve kendime uygun gördüğümü giyerim, diyebiliyor musunuz? Başkalarının eşyası, otomobili beni ilgilendirmez, ben kendi işime bakarım diyebiliyor musunuz? Doksan dokuz arkadaş hadi şu tarafa gidelim dese bile, ben uygun görmediğim takdirde onların istediği yöne değil, kendi doğru bildiğim yöne giderim diyebiliyor musunuz? Sıranın ihlal edildiğini gördüğünüzde müdahale edebiliyor, sıranın düzelmesine önderlik edebiliyor musunuz? Yaralanmalı olay ya da trafik kazasıyla karşılaştığınızda, sıvışmadan olaya ilgili olabiliyor  musunuz? Ben Televizyon kanallarındaki hiçbir dizinin bağımlısı değilim, benim başka hobilerim de var,  gerektikçe onlarla da ilgiliyim diyebiliyor musunuz? Önerilenleri süzgeçten geçirir, ama doğru bulduğumu uygularım diyebiliyor musunuz?...

Tüm bunlara rahatça evet diyebiliyorsanız siz özgürsünüz!!! 

Tabi özgürlüğü yanlış değerlendirerek cılkını çıkarıp, suiistimal edenlerin sayısı da az değil… Örneğin, hızlı ve alkollü araç kullanmak,  yere tükürmek, balkondan su dökmek, gürültü yapmak, kuru yemiş kabuklarını kaldırımlara atmak, kapalı mekAnda sigara içerek başkalarını rahatsız etmek, uluorta hapşırmak,  çevreyi kirletmek,  kamuya ait alanda öpüşmek, gereksiz kornaya basmak, toplu taşıma vasıtalarında yüksek sesle konuşmak, tüm bunları yapmak özgürlük değil kıroluktur! Zira sınırsız özgürlük yoktur. Öyleyse bizim özgürlüğümüz, başkalarının özgürlük sınırlarını zorlamayacağımız yere kadardır.

 

 

 Bu Haber 2165 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ömürsün Tarih : 27 Kasım 2011 / Pazar Üye Adı :cezmikocatoros
sevgili arif ağbiciğim beni çocukluk günlerime götürdün allahtan sana sağlıklı ve uzun ömürler dilerim bir ömürsün
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI