28 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Oksijen Yurdu Ordu'da kömürden zehirleniyoruz
musakiroglu@mynet.com

Ordu ilini, taşıdığı değerleriyle en geniş manada tanıtmak için 4-5 yıldan bu yana aktif bir çalışma yürütüldüğünü gözlüyoruz.

Başta siyasetçiler olmak üzere toplumun her kesiminin katılıp katkı yaptığı bu çalışmaların asıl önderliğini ise Ordu Valiliği yapıyor.

 Yukarıda özellikle zaman belirttim ve 4-5 yıldan bu yana dedim. Bunu söylerken bir başlangıca vurgu yapmaktı maksadım. 5 yıl önce 2006 yılında Ordu Valiliği'ne atanan Sn. Sait Vakkas Gözlügöl, kendi döneminde Ordu'daki değerlerin öne çıkartılması için yoğun gayret gösterdi. Ordu için bu tarih önemli bir başlangıç oldu.

 Vali'nin önderliğinde Ordu'nun, mavi denizle yeşil dağlar arasındaki müthiş doğasıyla güzide bir coğrafya olduğuna vurgu yapıldı. Buradan hareketle de ilimizin oksijen zenginliğine dikkat çekilmeye başlandı.

Vali Sn. Gözlügöl, ayrıca bu değeri tanıtmak için yoğun bir kampanya başlattı. Ordu'nun oksijen zengini olduğunu ifade eden logo çalışması yaptırdı. Bir sürü afiş, bayrak, materyaller hazırlattı tanıtımda dağıtmak üzere.

 Ünye'nin batısında Ordu il sınırındaki Akçay girişine oksijeni öne çıkaran Ordu logolu tabela diktirdi, Samsun yönüne gidip-gelirken görüyoruz.

 Yapılan bütün bu çalışmalar bir hayli tuttu, ses getirdi.

 Sn. Gözlügöl, Ordu'dan tayini çıktı gitti. Yerine gelen Sn. Ali Kaban da bu çalışmayı kaldığı yerden sürdürdü.

 O da tayin oldu gitti. Şu andaki mevcut valimiz Sn. Orhan Düzgün de Ordu'nun oksijen diyarı olduğu ile ilgili tanıtım çalışmalarını bütün hızıyla devam ettirdi.

 Sn. Düzgün kültür-turizm alanında ülkemizdeki en yetişmiş bürokratlardan. İlimize geldiği günden bu yana kültür-turizm çalışmalarına ağırlık verdi. Ordu'yu ilçeleriyle birlikte fuardan fuara taşıdı, taşımayı da sürdürüyor.

 Gidilen bu fuarların hepsinde “Oksijen Yurdu Ordu” sloganıyla ilimizin oksijen zenginliği öne çıkartılıyor.

 Buraya kadar bunların hepsi tamam… Güzel ve mutlaka yapılması gereken çalışmalar.

 Ancak ben bir şeye dikkat çekmek, Sn. Valimizin dikkatine sunmak istiyorum.

 Sn. Valim; yaklaşık iki aydır biz Ünye'de kömür kokusu ve zehri soluyoruz. Ayrıca önceki hafta Fatsa'ya gitmiştim. Fatsa'nın tepesinde yeni kurulmuş inşaat harikası bir siteye misafir oldum. Sitenin önünde arabadan indim, kömür kokusu burada da bayıyordu insanı.

 Ordu merkezde doğalgaz kullanılmaya başladığı için kömür kokusu olmayabilir. Ama Ünye ile Fatsa'da insanlar kömürle nefes alıp kömürle nefes veriyorlar.

 Oksijen Yurdu Ordu derken biz biliyoruz ki bu ifade sadece Ordu merkezi işaret etmiyor. Ordu ilinin her yanının oksijen zengini olduğuna işaret ediyor.

 Ama gelin görün ki kış mevsiminde şu anda Ünye ile Fatsa'nın oksijeni tam tekmil kömüre teslim olmuş durumda.

 Biz geçtik bol oksijen solumaktan, nefes alıp verirken kömürden en az şekilde zehirlenelim yeter.

 Bunun için bir an önce doğalgaz yakıt istiyoruz. Aslında doğalgaz ana borusu Ünye'den de Fatsa'dan da geçti. Ama şehir içi dağıtımlar yapılmadığı için kullanamıyoruz.

 Sn. Valim, doğalgazın gerek Ünye'de gerekse Fatsa'da şehir içi dağıtımının yapılması konusunda ilgilerinizi bekliyor. Artık bir an önce kömür zehri solumaktan kurtulmak istiyoruz.

 Bu Haber 2753 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI