3 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu merkez ilçeyle bu iş çok zor görünüyor...
musakiroglu@mynet.com

Hep diyoruz ya; “Ordu bizim vilayetimiz. Ünye olarak biz bu vilayetin bir parçasıyız.”

 Diyoruz ama bu dediklerimiz Ordu merkez ilçenin umurunda değil. Hem de vilayet merkezi olalı bir asra yakın bir zamandır umurunda değil.

 Niye böyle yapar, niye böyle davranır bu Ordu merkezi? Bunu hep sorguladık, sorguluyoruz. Ortaya şu şıklar çıkıyor:

 Ya Ünye, Ordu ili için bir kıymet arz etmiyor o yüzden…

 Ya da Ünye'nin, ilimizin idari coğrafyası içindeki varlığı-etkisi- maddi ve manevi gücü Ordu merkez ilçeyi rahatsız ediyor o yüzden…

 Üçüncü bir şık görülmüyor.

 Birincisine, yani kıymet arz etmiyor olma ihtimalimize baktığımızda, bu ihtimal çok zayıf... Çünkü Ordu 1921'de vilayet yapılıyorken bu ilin kuruluşuna güç katmakla olsun… Ayrıca şu anda Ordu'nun büyüklüğüne büyüklük katmakla olsun Ünye Ordu için ciddi manada kıymet arz ediyor.

 Ünye bölgesini çek çıkar bakalım Ordu ili coğrafyasından Ordu'nun üçte biri yok olmuyor mu?

 Bunu biz de çok iyi biliyoruz, Ordu merkezdekiler de…

 İkinci şıkka, Ordu merkez ilçenin Ünye ilçesinden rahatsız olması ihtimaline gelince… Bu rahatsızlığın sebebi ne olabilir? Ordu merkez ilçe Ünye ilçesinden niçin rahatsız olsun ki?

 Bir endişe mi vardır? “Aman fırsat vermeyelim, Ünye bizi geçer” endişesi mi taşımaktadır Ordu merkezi?

 Ben yarım asrı geçen ömrümde Ünye'de bu zamana kadar; “Biz Ünye olarak ne yapıp ne edip Ordu merkez ilçeyi geçmeliyiz” dendiğine şahit olmadım.

 Kaldı ki Ünye olarak böyle bir düşünceye niye gerek duyalım ki? Reel olan şey; başta da belirttim, Ordu merkezinin Ordu vilayetinin merkezi, Ünye'nin de Ordu vilayetinin batı ucundaki parçalarından birisi olduğudur.

 Var mı başka izah tarzı…

 Ordu merkezde yaşayan bazılarına göre var…

 Hatta 12 Hazirandaki genel seçiminde birlikte hareket etmenin önemine sürekli vurgu yapılmasına rağmen… “Altınordu” hedefinde yekvücut olma söylemlerine rağmen Ordu merkezde maalesef hala ısrarla devam eden yanlışlar ve yanlış yapanlar var.

 Ordu merkez ilçedeki sivil toplum teşkilatı yöneticilerinin büyük çoğunluğunda olsun, yine bürokratların Ordu kökenli olanlarında olsun, bu ısrar devam ediyor.

 Yakın zaman önce Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Servet Şahin'in İstanbul'dan gelen ticaret odası heyetine Ünye'de verilmesine karar verilen kahvaltıyı; “Aman Ünye'de verilmesin de nerede verilirse verilsin” zihniyetiyle nasıl bir başka yere aldırdığını yine bu köşemde yazmıştım.

 Alın şimdi de bürokrasiden örnek… Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlattırılan ve her seferinde Ünye adının en az geçmesi için özel gayret gösterilen tanıtım materyalleri…

 İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün bu konuda kırdığı yumurta kırkı geçtiği için Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Hasan Şimşek, Ünye adına sorumluluk gösterip durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na şikayet etmek zorunda kaldı. Bakanlık gönderdiği cevapta durumun takibe alındığını belirtmiş.

 Sn. Şimşek'e Ünyeliler olarak teşekkür ediyoruz, duyarlı davrandı hakkımızı aradı.

 90 yıldır bu yanlışları yaşıyoruz. Ordu merkez yanlışlarıyla bizi yıllar yılı sıktı, bunalttı.

 Ünye olarak biz geçmişi silip 12 Haziran milat olsun istedik.

 İçişleri Bakanımız Sn. idris Naim Şahin'in koyduğu Altınordu hedefinde birlikte olalım, Ordu ili olarak büyüyelim, gelişelim, bölge ili olalım istedik.

 Ama nafile…

 Ordu merkez ilçeyle bu iş çok zor görünüyor.

 

 

 

 Bu Haber 2073 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI