3 Aralık 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Yeşilay Cemiyeti son sürat...
atakici52@hotmail.com

Yeşilay Genel Başkanımız Sayın Muharrem BALCI, 21 Kasım Pazartesi günü Giresun'da katıldığı yoğun programların ardından, akşam Ünye'ye gelerek İlçemizde konakladı. 22 Kasım Salı Ünye'de kendisine hazırladığımız genişletilmiş programlarımız, sabah 09- 30'da başlayıp, gece 21-00're kadar sürdü.

Sayın Genel Başkan kısa süre önce de Amasya'da konferans vermiş, İstanbul Genel Merkez'e dönmüş ve ayağının tozuyla bölgemize gelmişti…

Ünye'deki programın ardından, bir gece dinlenip öyle yola çıkmalarını istirham etmeme rağmen, akşam Atakale'de yapılan TV programının hemen ardından gece İstanbul'a gitmek üzere yola çıktılar.

Ertesi sabah Yeşilay eğitim sorumlusu Arif ÇİFÇİ' Yİ arayıp yolculuklarının nasıl geçtiğini, Genel Başkanın nasıl olduğunu sordum.

Arif ÇİFÇİ, yolculuklarının iyi geçtiğini, kendisinin ve Genel başkanın iyi olduğunu, kendisinin eve gidip biraz dinlendiğini, Genel Başkanın ise hiç dinlenmeden Genel Merkez'e gittiğini söyledi…

Şaşkınlığımı üzerimden attıktan sonra, bunca yorgunluktan sonra Genel Başkan hiç dinlenmeden Genel Merkez'e gitti öylemi? diye sordum. Evet, tam tamına öyle, diye cevapladı Sayın ÇİFÇİ…

Doğrusu, Genel Başkanımıza saygım ve hayranlığım bir kat daha arttı. Yeşilay, kurulduğundan bu yana böyle hızlı bir Genel Başkan görmemişti! Sayın Genel Başkan dur-durak bilmeden ülkemizi dolaşarak programlara katılıyor, Yeşilay ülküsünü ve bağımlılığın meydana getirdiği ciddi sorunları dile getirerek, sorunun halline hizmet edecek yasal düzenlemelerin inşa edilmesi ve hayata geçmesine yönelik düşüncelerini anlatıyor, Sorunları izole edecek olan bu düşüncelerini de yine Başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere, devletimizin ilgili mercileriyle paylaşıyor!

Bu manada, Sayın Genel Başkanın, dolayısı ile Yeşilay Cemiyeti'nin gerçekle buluşan en son başarısından söz etmek istiyorum... Bilindiği gibi, Yeşilay Genel Başkanlığı, Milli piyango ve Efes Pilsen isimlerinin ilköğretim okullarına verilmesinin Anayasanın 58'ci ve diğer ilgili maddelere aykırı olduğunu dile getirmiş, olumlu adım atılmaması karşısında ise her iki kuruluşa dava açmak suretiyle sorunu hukuki alana taşımıştı. İşte bu yasal süreç beklenmeden Milli Eğitim Bakanlığı yapıcı adım attı. Mili Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısı ile yaptığı açıklamada,   Milli Piyango İdaresi'nin bugüne kadar yaptırdığı 48 okul ve öğrenci yurdunun ismini depremde hayatını kaybeden öğretmenlerin isimleri ile değiştirme kararı aldığını belirterek, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davaların devam ettiği bu süreçte alınan kararı sevinçle karşılıyoruz. Yeşilay Genel Başkanı Sayın Muharrem BALCI,  1 Kasım günü Sayın Bakanı ziyaretlerinde bu konuyu dile getirmiş, hazırlanan Bakanlık- Yeşilay işbirliği Protokol taslağının 11. Maddesinde Milli Piyango Okul ve Yurtlarının isimlerinin değiştirilmesini teklif etmiştir.  Yeşilay Cemiyeti, Bakanlıkla yaptığı Protokol Taslağının 11. Maddesinde konunun önemine dikkat çekmiş, Milli Piyango okulları, pansiyon ve yurtları, Efes Pilsen İlköğretim Okulu, Efes Pilsen Spor Okulları, bir taraftan öğrencilere zararlı alışkanlığı anlatırken, diğer taraftan öğrencinin okulunun adının bir kumar ve içki markası olması, verilen eğitimin etkisini ve ciddiyetini sarsmaktadır düşüncesini vurgulayarak, konunun önemine işaret etmiştir.

Gelinen süreçle ilgili olarak, Sayın Yeşilay Genel Başkanımızı basiretli duruşu dolayısı ile en içten duygularımızla kutluyoruz. Milli Eğitim Bakanı Sayın DİNÇER'İ,  meselenin önemine binaen ortaya koyduğu istikrarlı davranış sebebiyle kutluyoruz. 

Geldiğimiz bu noktada, malum bira üreten şirketin isminin de dava süreci beklenmeksizin bulunduğu okullardan kaldırılması tutarlı davranış olacaktır! Bu makul beklentimiz karşılık bulmadığı takdirde, yüce adaletin müspet karar vereceğine dair inancımızı muhafaza ediyoruz! 

Saygılarımla, kalın sağlıcakla.Bu Haber 1601 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI