7 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Güner'den, Şener'e Kurtuluş Savaşı tepkisi
musakiroglu@myney.com

Güner; CHP eski Ordu Milletvekili Rahmi Bey'in soyadı. Şener ise; Ak Parti'nin şu anki milletvekili Şener Bey'in soyadı. Bu iki Ordulu arasında bu ara Kurtuluş Savaşı tartışması başladı.

 

Sn. İhsan Şener'in, ; “Kurtuluş Savaşı'nda şehidimiz yok. Çünkü öyle sanıldığı gibi savaş olmadı. Kaldı ki Yunan tarih kitaplarında da böyle bir savaştan bahsedilmiyor” diye ortaya bir iddia atması üzerine…

 

Sn. Rahmi Güner; "Bu sözle şehitlerimizin kemikleri sızlatıyor. İhsan Şener, acilen Türk Millleti'nden Özür dilemeli ve derhal istifa etmeli veya Başbakan gereğini yapmalıdır" diyerek sert bir tepki gösterdi.

 

Bir hafta kadar önceydi. Sn. Şener'in açıklamasını internette okudum. Daha doğrusu açıklamasını yazısına taşıyan Araştırmacı-Yazar Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın konuyla ilgili yorumunda okudum.

 

Bu ülkede milyonlarca vatandaş gibi bende Kurtuluş Savaşı kahramanlıklarımızı dinleye dinleye büyüdüm.

 

Ama gençlik heyecanlarımın durulmaya başladığı 30'lu yaşlarımdan sonra tarihe, olaylara ve yaşanan her şeye eleştirel bakmaya başladım. Tek yönlü değil de birçok yönünü görmeye çalışarak anlamaya/kavramaya çalıştım.

 

Dolayısıyla Kurtuluş Savaşı'na da sadece dinlediğim kahramanlıklar cephesinden değil de farklı cephelerden de bakmayı denedim. 

 

Samsun'a çıkışa, yedi düvelin ülkemizden topyekün kovulmasına, Meclis'in kuruluşu/ilk Meclis ve 2. Meclis'e, Cumhuriyet'in ilanına, Saltanatın kaldırılmasına, halifeliğe, İstiklal Mahkemelerine, devrimlere…. Daha birçok olaya farklı farklı pencerelerden bakmaya çalıştım. Bunu bugün hala da sürdürüyorum.

 

Sn. İhsan Şener'in söylediği sözler Kurtuluş Savaşı kahramanlıklarıyla şişirilmiş millet heyecanına çok ters sözler. Milletten gelecek tepkiyi bile bile niye bu sözleri birden bire böylesine ulu orta söyledi bunu kendisi bilir…

 

Ama benim bildiğim, tarihimiz dahil her şeye üstten aşağı verilen resmi ideoloji kalıpları içinde kalarak bakarsak yanılma oranımızın yüksek olacağı gerçeğidir.

 

Sn. Şener'in İnkilap Tarihçisi bir uzman olduğunu yeni öğrendim. Böyle birinin söyledikleri temelsiz-dayanaksız edilmiş sözler olamaz. Hemen karşı çıkmaktansa, bunun da bir pencere olduğunu kabul edip olaylara bir de bu pencereden bakmak en doğru olanıdır. 

 

Böyle bir açıklama Meclis çatısı altında yapıldığı için siyasi tepkilerin daha çok CHP'den, MHP'den gelmesi beklenirken, eski Ordu Milletvekili Rahmi Güner'den gelmesi bana çok manidar geldi.

 

İyi de böyle ilk tepkiyi Sn. Rahmi Güner niye gösterdi ki? Bu konuda çok bilgili, yeterli donanıma sahip birisi olduğu için mi gösterdi acaba?

 

Bence değil. Çünkü Sn. Rahmi Güner'in bırakın geçmiş tarihle ilgili bilgi sahibi olduğunu kendi döneminin tarihini bile doğru dürüst bilmediğinin bizzat görgü tanığı benim.  Bir keresinde bizim gazete bürosunu ziyareti sırasında öğrencilik yıllarını ve o dönemdeki gençlik olaylarını öylesine anlatmaya başladı ki Sn. Güner, o yılları iyi bilen birisi olarak “Allah Allah, bu ne böyle… Kulaklarıma inanamıyorum” demiştim.

 

Örneğin; Sn. Güner Deniz Gezmiş'le ilgili olarak; “Ben kendisiyle birebir görüşmedim, o Ankara Hukuk'ta okuyordu. Ama İstanbul'a geldiğinde birkaç kez kendini gördüm” demişti.

 

Dayanamadım kendisine; “Sn. Güner olur mu, Deniz Gezmiş İstanbul Hukuk'ta öğrenciydi. Siz de orda okuduğunuza göre orda görmüş olmalısınız” dediğimde ise, duymamış gibi yapıp lafı Ordu Turnasuyu köyündeki çocukluğuna getirdi.

 

Sn. İhsan Şener'in ortaya attığı ve son yıllarda bozulan birçok ezber gibi eğer varsa Kurtuluş Savaşı ezberini de bozacak iddialar su götürmez cinsten iddialar…

 

Sn. Güner gibi donanımsız birisi bu iddialara cevap vermeye kalkarsa birçok insan tarafından daha başından bunlar doğru kabul edilir.

 

Bir de bu iş iki Ordulu arasında sıkışmaktan-sıkıştırılmaktan çıkarılmalıdır. Bu konu milli bir konudur ve ülkenin her tarafının tartışması gereken bir konudur.

 

Tartışmanın sürmesini, konunun uzmanları, bilenleri arasında tartışılmasını çok istiyorum. Kurtuluş Savaşımızı ezberden değil de, gerçeklerinden hareketle öğrenmek için…Bu Haber 2224 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kurtuluş savaşı Tarih : 8 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :kazım dertli
Herhalde eski fikirleriniz depreşti.Dedelerimiz nerede şehit oldu ozaman en azından benim dedem kurtuluş savaşında şehit oldu.Senin deden anlaşıldıki kurtuluş savaşına katılmamış inanmadığına göre, bu konuda inkilap tarihi uzmanı uzman olmaya gerek yok.Kurtlar Vadisi gibi senaryo üretiliyor Türk Milletinin verdiği Kurutuluş Savaşı ve yok olan bir nesli inkar ediliyor.
Başlık : çanakkaleye git. Tarih : 7 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :atalay dinç
Kurtuluş savaşını uzmanlardan öğrenmeye gerek yok, git kendi gözlerinle gör. Ben yerini ayırttırayım. Çanakkaleden başla mesela. ha eğer ben oraları gördüm diyorsan. Al eline Türkiye haritasını gözlerini kapat ve herhangi bir yerine parmağını bas. Oradan başla muhakkak kurtuluş savaşının izlerini görürsün. Uzmana soracakmış.Ben bir yer söyleyeyim mi, ERZURUM. Git oraya gör bakalım Türk kadını neler yapmış kurtuluş savaşında. Allahınızı severseniz Ünyeyi yazın yeter. Ama onuda doğru yazın, zorlanırsanız yaşar KARADUMAN amca var yanınızda, sanırım yardımcı olur.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI