10 Aralık 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Mızrak çuvala sığmıyor
atakici 52@ hotmail.com

Ülkemizde demokrasisinin gelişmesine matuf girişimler kayda değer ölçüde mesafe almış gözükmektedir.  Ancak bilinmelidir ki,  genele şamil her girişim, değişik bakış açılarına ve yorumlara da açıktır, açık olmalıdır. Bu manada, demokratik gelişmelere paralel olarak kimileri laiklik elden gidiyor, Cumhuriyet rejiminin içi oyuluyor, Atatürk ilkeleri ve inkılApları ‘'aşındırılıyor''diye tepki verirken, kimileri de bu demokratik açılımlar zaten olmalıydı, ‘'bu girişimlerin olmasına değil''asıl demokrasi açılımında geç kalınmasına bakmalı ve üzülmeliyiz, diyor. Bu girişten sonra konuya dair bazı hususları tarafsız bir yorumla siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim!

Bilindiği gibi, Yeşilay Cemiyeti alkol ve şans oyunları isimlerinin okullardan kaldırılması ile ilgili dava açmış, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim  Bakanlığı  söz konusu 40 okulun adını değiştirerek, Van da hayatını kaybeden öğretmenlerin isimlerinin verilmesine karar vermişti. Bu olaydan sonra Demokratik Eğitimciler Sendikası da harekete geçti. Söz konusu sendika, darbe ve darbecilerin isimlerinin başta eğitim kurumları ile sokak ve caddeler olmak üzere kamuya açık tüm alanlardan kaldırılması için mücadele başlattı, dava açtı.. Ülkemiz genelinde yaklaşık 50 okulun adının bu mahiyette olduğunu belirten DES Başkanı Gürkan Avcı, çocukların darbenin gerçek yüzünü öğrendiğinde travma yaşayacaklarını dile getirdi. Sendika, isminin değişmesini istediği okullara demokrasi şehitlerinin adının verilmesini talep etti. DES, 27 Mayıs'tan 1980 darbesine kadar darbelere bulaşmış isimlerin okullardan kaldırılmasını istiyor.  Vesayet rejiminin baş aşağı olduğu bir olgu içerisinde, DES'İN bu haklı isteğinin de karşılık bulacağı tabidir!  Kuvvetler ayrılığının ikame ettiği rejim bulvarında, elinde silah olanların‘'asli görevinin' sivil iradeye ikide bir balans ayarı vermek değil, Ülkeyi dış güçlere karşı korumak olduğunu kabul etmesi lazım. Komşumuz Yunanistan, Albaylar cuntasını 1975 yılında topluca yargılayarak hapishanelere doldurduktan sonra sivil iradeyi hAkim kılabildiği için, bu hadiseleri takip eden süreçte ise Yunan Ordusu demokrasiyi içselleştirebildiği için,  ikide bir ültimatomlar verip hükümetlere yol haritası çizmeye kalkışmamaktadır.

Ülkemizde bürokrasi vesayetinin sorgulanabildiği, orgenerallerin bile ifadesinin alınabildiği şu andaki Ankara siyaset ikliminde olanlar, on yıl önce hayal bile edilemiyordu.  Artık MIZRAK çuvala sığmıyor!  Bundan böyle herkesin kendi görevini idrak ederek, en iyi şekilde yapma gayreti içinde olacağı bir sürece girilmektedir.

Şu işe bakar mısınız? Emekli savcı köşe yazarı yazdı hiçbir yalanlama gelmedi!  Konu şu:  Dağlıca ya baskın yapılmıştır… Tuğgeneral ve kısa dönem bilgisayar mühendisi asker, Dağlıca Tabur komutanlığı odasına girer, mühendis asker diz üstü bilgisayarı çalıştırır uçak simülasyonu oyunu açar. Tuğgeneral heyecanla çoktan oyuna dalmıştır… 12 evladımız şehit olmuş, çatışmanın artçıları sürmektedir… İçeride bilgisayarda oynayarak kendinden geçen Tuğgeneral, dışarıdan gelen top seslerinden rahatsız olduğunu bildirmektedir…  Sayın Evcı soruyor olayı anlatan Yarbay Onur Dirik'e… Ne kadar sürdü Paşa'nın oyunu? İnanır mısınız Gültekin Bey,  10 saat sürdü. Düşünebiliyor musunuz, 12 şehit verilmiş ve 8 askerimiz teröristlerce kaçırılmışâ€¦ Ama Tuğgeneral 10 saat bilgisayar oyunu oynayarak, vatana ve Cumhuriyete bağlılık ekseninde strateji sergiliyor. Bir başkası darbe yapma provası yaparken, bir başkası ceza olarak erin eline pimi çekilmiş el bombası veriyor, bir diğeri ceza olarak askeri Kıbrıs sıcağında güneş altında akşama kadar susuz bekletiyor, ölümüne sebep oluyor. Tüm bunlar tabi ki ordunun geneline mal edilemez… Ama ortada düzeltilmeyi bekleyen bir sakatlık, bir arıza olduğu da belli!

Kim giderecek bu arızaları? Üst düzey kurmay heyeti! Korkmaya gerek yok değerli komutanlarım!!  Harp okulunda öğrenci namaz kıldı, gazinoda ki düğüne türbanla girildi, subay eşinin başı kapalı, yemin merasimine türbanla gelindi, falancı dindar diye bu ülke ne İran olur, nede Cumhuriyet kazanımları aşınır. Aşalım bunları, herkes işini yapsın, hep beraber Ülkenin istikbal ve refahını geliştirmeye odaklanalım.

 

 

 Bu Haber 1775 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI