12 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Denize akan kanalizasyonlara ilk neşter...
musakiroglu@mynet.com

Ünye'nin şehir olarak en büyük ayıbı, yüzünün en çok kızardığı kusuru hiç şüphesiz denize akan kaçak kanalizasyonlarıdır.

Sahil boyunca 9-10 yerden denize akan ve içinde kaçak kanalizasyonların lağımlarını taşıyan dere ve derebakslar Ünye sahilini kirletmiş, yol açtığı koli basili ile denize girilmesini tehlikeli kılmıştır.

Bu işin bir yüzü…

Bir başka yüzü ise yaydığı kokudur. Bu dere ve derebaksların denize ulaştığı noktalardan yayılan lağım kokusu bütün iğrençliği ile sahillerimizin yıllardır yüz karası olmayı sürdüregelmiştir.

Ben çocukluğumdan bilirim. O yıllarda merkezi kanalizasyon da olmadığı için bu dereler, taşıdığı lağımları açıktan denize boşaltırlardı.

Bugünden farkı o yıllarda nüfus az, şehir küçüktü. Lağım miktarı da az oluyordu. Kıyılarımız bu kadar kirlenmiyor, kokmuyordu.

Nüfus artmaya, şehir büyümeye başladı. Bununla birlikte 70'li yıllardan itibaren Ünye'de merkezi kanalizasyon çalışmasına gidildi. Lağımlar merkezi olarak toplandı, derin deşarjla denize bırakılmaya başlandı.

Ancak, dere ve dereciklerden kaçak kanalizasyon ve lağım eksik olmadı.

1980'li yılların ikinci yarısında Sn. İsmail Cerrahoğlu'nun belediye başkanlığı sırasında bu derelerin özellikle şehir merkezinde olanlarla, merkeze yakın olanları derebaks içine alındı.

Ancak, ilginçtir buna rağmen bu derelerden kaçak kanalizasyon eksik olmadı. O gün bu gündür görev yapan 5 belediye başkanı bu sorunu ortadan kaldırmayı hep düşündüler, ama bir şey yapamadılar.

Hiç unutmam, seçilmesi için büyük çaba harcadığımız bir aday belediye başkanlığını kazandığında; “Sn. Başkan 5 yıl boyunca bir şey yapma, ama şu kaçak lağım sorununu çöz. Ünye'yi bu” ayıptan kurtar, yeter” demiştim. Ama değişen bir şey olmadı.

Şimdiki Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, 1. döneminde palyatif bir çözüme gitti, şehir merkezinde kumsalın üzerinde açıktan denize akan bu lağımlı suların üstünü sacla kapattı. Böylelikle belki çirkin görüntü gizlendi ama buralardan denize lağım akmaya devam etti. İğrenç lağım kokusu sürdü.

Bu durum ta ki Sn. Ahmet Arpacıoğlu'nun 2. döneminin 2. yarısına kadar böyle sürüp gitti.

Nitekim geçende bizim gazeteye gelen bir haberde; Doğu ve Batı Arıtma Tesislerinin hizmete girdiği, bununla birlikte kaçak kanalizasyonlarla mücadeleye başlanılacağı belirtiliyordu.

Haberde çok ilginç bir bölüm vardı. Bu kaçak kanalizasyon sahipleri eğer gelir belediyeye haber verirlerse belediye hiçbir ücret almadan bu kanalizasyonları merkezi hatta bağlayacakmış.

Bu işte vatandaşın haber vermesi tek çözüm. Çünkü derebaksın içinde hangi lağım nerden geliyor, bunu bilse bilse tek o lağımın geldiği ev sahibi bilirdi.

Haberde işte bu bölümü okuyunca, “Bu çözüm düşüncesini vatandaş tutar. Bu sefer bu iş çözülebilir” diye geçirdim içimden .

Nitekim öyle olmuş, Sn. Arpacıoğlu'nun açıklamasından okudum. Çömlekçi'de kaçak  denize akan lağımlardan 12'si haber verilmiş. Belediye ekipleri gitmiş bunları merkezi hatta bağlamış.

Bu kaçak lağım sahipleri bu zamana kadar ceza almaktan korktuğu ve maddi gücü elvermediği için gizli-kaçak lağım problemini çözme yoluna gitmişlerdi.

Ama ceza verilmeyeceğini, üstelik belediye ücretsiz olarak bu işi yapmayı taahhüt ettiği için haber veriyor. Ve sorun bu şekilde çözülüyor.

Çözülenin hangi sorun olduğunu başta da belirttim, onlarca yılın kanayan yarası ve kıyılarımızdan denize akan yüz karamız lağım sorunu...

Çok şükür, hem de ne şükür ki bu sorunla ilgili ilk kez kalıcı, kesin bir çözüme gidilebildi.

 Bu Haber 3017 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI