14 Aralık 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye Limanı, Çimento Fabrikası, Ünye Belediyesi

Önceki hafta ÜTSO salonunda ÜTSO tarafından düzenlenen Ünye'nin sorunlarının görüşüldüğü bir programa katıldım. Çok güzel düşünülmüş ve güzel ilçemizin düşünebilen, düşündüklerini de kamu yararına hizmet olarak sunmayı görev bilen insanları davet edilerek fikir teatisinde bulunulması sağlanmıştı. Düşünenlere, planlayanlara ve konuşmaları ile programı, amaç doğrultusunda verimli hale getirenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda, Ankara'ya gitmiş olan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ARPACIOĞLU'nun yerine başkanlığa vekalet ettiğim bir günde, eski kaymakamlarımızdan Sayın Ali BAKOĞLU arayarak aynen şöyle diyordu: ”Sayın başkan, Ünye limanı  ile ilgili bir bilgi lazım oldu, limanın sahibinin kim olduğunu bulamadım. Bir, çokbaşlılık var. Bana toplu bir bilgi verebilir misiniz? Bu limanın asıl sahibi kimdir? Kısa bir süre sonra kendisine döneceğimi bildirerek müsaade aldım. Doğrusu Ünye Limanı ile ilgili detaylı bir bilgim de yoktu. Bu konuda en iyi bilgiyi liman başkanından alabileceğimi düşünerek aradım ve belediyeye kadar gelebilir misiniz, diye davet ettim. Eksik olmasınlar bugünkü başkan olan İsa Bey geldiler. Biraz bilgi ondan aldım, biraz da Belediyemizin memurundan aldım. Kısa sürede epeyce araştırma yaptım; Halk tabiri ile söylersek “Etrafı kolaçan ettim” ve yeterli bilgiyi toparladıktan sonra Sayın BAKOĞLU'nu aradım. Öncelikle kendisine, bilmemiz gerektiği halde cahili olduğum bir konuda bilgi edinmemi sağladığı için  teşekkür ettikten sonra Ünye Limanı  ile ilgili özet bilgiyi aktardım. Memnun olduklarını bildirdiler ve teşekkür ettikten sonra  limandaki çok başlılığın  giderilmesi gerektiğini de hatırlattılar. Ben de kendisine aynen katıldığımı söyledikten sonra inşallah dedim.                                                                                     

Hani bizim meşhur bir atasözümüz vardır.”Bir deli bir kuyuya taş atmış; Kırk akıllı bir araya gelmiş de çıkaramamışlar.” Aynen  onun gibi bizim Liman halen çok başlılıktan kurtulamadı. Bu gidişle  kurtulma şansı da yok gibi. Bir “inşallah” daha çekerek konuma dönüyorum.                                  

***                      ***                   ***

Programın akışı içersinde Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ARPACIOĞLU, bir gazete haberinden, limana yatırım yapılacağını ve mendireğin büyültüleceğini okuduğunu, Liman başkanını arayarak bilgi almak istediğini ancak, yeterli bilgiyi alamadığını, Liman başkanının  salonda bulunduğunu ve  o an orada toplanmış  bulunan, Ünye'nin seçkin insanlarına  konu ile ilgili bilgi vermesini istedi. Liman başkanı bir hınçla söze başladı ve DLH tarafından limana ilave yapıldığını, 10 yıl önce hazırlanmış bir projenin uygulamaya konulduğunu, genişletme çalışması yapıldığını ifade ettikten sonra Belediye Başkanının şahsına hitaben “Orada sizi ilgilendiren hiçbir şey yapılmıyor.Yapılan çalışmanın sizi ilgilendiren bir tarafı yok.Size ne bilgisi verecek mişim?”gibi sözlerle salondakileri şoke etti.

Salondakilerden, ilavenin kim tarafından yapıldığını, DLH mi yoksa Çimento tarafından mı yaptırıldığı soruları yükselince net bir cevap alınamadı. Veya ben anlayamadım. Ünye için çivi çakanın  başımızın üzerinde yeri vardır. Kim yaparsa yapsın,yeter ki yapılsın. Ancak, yapılanlardan Ünyeliler de payını alabilsin. Yani kamu adına yapılan işlere katkı sağlansın.

Ünye Limanı büyük çaplı parasal işlemlerin yapıldığı önemli bir limandır. Yeterince sahiplenilmemiş olması nedeniyle Ünye Belediyesi Limandan gereken payını alamamıştır. Sayın Ahmet ARPACIOĞLU Belediye Başkanı olduktan sonra yaptığı en önemli çalışmalardan biri de Ünye Limanını sahiplenme çalışmasıdır. Limandan Ünye Belediyesine  damla damla gelen paralar şimdi akmağa ve belediye hizmetlerine önemli ölçüde katkı sağlamağa başlamıştır.

***                      ***                   ***

Şimdi Sayın Liman Başkanına soruyorum:

1) Ünye Belediyesi, Ünyeliler adına limanın işletmecisidir. Sizler de devler memuru olarak devlet adına, millet adına limanın sahibi ve devlete-millete hizmet edip etmediğinin sorumlususunuz.

Ünye Belediyesinin Ünyeliler adına Limanı sahiplenerek Ünye'ye yapılan hizmetlere katkı sağlaması için yapılan çalışmalardan niçin rahatsızlık duyuyorsunuz?

2) Sizler de bir Ünyeli olarak Belediye Başkanına “Sizi ilgilendiren bir şey yapılmıyor orada…”gibi sözlerle çıkışmanız size yakışıyor mu?

Ünye'nin üzerinde uçan kuşların bile ne amaçla uçtuğundan haberdar olmayan Belediye başkanından Ünye'ye Belediye Başkanı olmaz Sayın Liman Başkanı. ”Sizi ilgilendiren bir şey yoktur…”ne demek? Belediye Başkanı (ki kendisine Ünye halkı adına teşekkür ediyoruz) merak etmiş, bilgi almak istemiş, niçin rahatsız oluyorsunuz?

3) Ünye halkı ”Bennnn… bennnn…”diyenleri asla sevmez ve pirim de vermez. Ben, yok, biz var sayın başkan. Sizi Ünye halkına yapılan hizmetlere katkı sağlamaya davet ediyorum. Liman Ünye'mizin ve öncelikle Ünye halkınındır. Bizler; Meclis üyeleri olarak)ve Belediye Başkanımız, Ünye'nin var olan hakkını almanın mücadelesini veriyoruz. Yeterince alınmış değildir. Bu konuda Belediye Başkanımızın yanında ve destekçisi olduğumuzu belirtmek isterim.

Gelelim Ünye Çimento Fabrikasının durumuna, çimento fabrikamız, Ünye'miz için büyük bir nimettir. Yapanlardan, yaptırandan Allah razı olsun. Minnet ve şükran duygularımızı sunuyoruz.

Ancak, fabrikayı Ünye ve Ünyeliler adına sahiplenen olmadığı için Ünye halkı ondan da gereken payını alamamıştır ve halen de alamamaktadır. Fabrika halen belediye sınırları dışındadır. Sayın Belediye Başkanı, sanırım bunu da planlamasına almıştır. Sırası gelince gerekeni yapacaktır.

“Sahiplenme” ifadesinin yanlış anlaşılmayacağını umuyorum. Belediye satın alsın, el koysun gibi anlamlarda kullanmadığım açıktır. Yani Ünye'nin varlığı ve zenginliği olan değerlerimizden Ünyelinin payının alınması gerektiğini açıklamağa çalışıyorum.

Toplantı, son derece faydalı olmuştur. Devamının geleceğine inanıyorum.”Bennn…”ağırlıklı bir toplantıydı. Bir iki kişinin” Bennn…” leri işin biraz tadını kaçırmış olsa da zaman içinde onlar eriyeceği için daha güzel sonuçlar alınacağı mutlaktır. İyi bir organize ile daha farklı düşünce ve çalışmaları o toplantılara taşımak, daha zengin sonuçların çıkmasını sağlayacaktır.

Saygı,sevgi ve selamlarımla!..

 Bu Haber 2209 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI