17 Aralık 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Çocuğumuzun mutluluğu
atakici52@hotmail.com

Mutluluğunu istediğiniz çocuğunuza:  1) İyilik yapma, gereken yerlerde insanlara yardım edebilme alışkanlığını kazandırınız. Zira büyük düşünür ve terbiyecilerden biri, iyilik etmesini bilmeyen kimseye bildiği başka şeylerden hayır gelmez, der.

İyilik yapabileceği halde bundan kaçınan kimse, suç işlemiş sayılır. Zira mutluluk paylaşıldıkça, ilim dağıldıkça, iyilikler devam ettikçe artar ve çoğalır. Unutmayalım ki iyilik hiçbir zaman ziyan olmaz.

 İyilik yapmanın en büyük faydası yapılandan ziyade yapanadır. Yararlı gıdalar nasıl bedenimizi besliyorsa, ruhumuzda iyiliklerle ve iyi hislerle beslenir, rahatlar ve sağlık kazanır.

2) çocuğunuza doğru olmayı, doğrulukları araştırıp onlara uyma alışkanlığını kazandırınız. Çünkü yüce Peygamberimiz: Kurtuluş doğruluktadır, buyurmuşlardır. Zira yalan hiçbir zaman ve hiçbir kimseyi gerçek başarıya ulaştıramaz.

Goethe derki: “Dehanın ve zekAnın ilk ve son şartı hakikati sevmek ve her şart içinde gerçeklere, doğrulara talip olmaktır. Adil ve doğru olmadıkça mutlu olmak imkAnı yoktur. Doğru olmadığı halde yüksek mevki ve servet sahibi olanlar kesinlikle mutlu değillerdir.”

Shakespeare ise: “Doğruluk altın para gibidir, her yerde geçer. Akıl yalnız doğruda bulunur. Doğruyu kavramayan akıl, akıl değildir. Yanlışlıklar içinde yaşayan kimselerin hür ve mutlu olduğunu göremezsiniz.

3) Çocuğunuza sevgiyi ve insanları sevmeyi öğretiniz. Büyük peygamberimiz: Allaha imandan sonra amellerin en faziletlisi kişinin insanlara sevgi beslemesidir, buyurmuşlardır. Zira sevgi her türlü hizmetin fedakArlığın kaynağı, kötü duyguların da panzehiridir.

Hz Mevlana: “Nefis ve beden tamah ve bencillikten ibarettir. Bunlar ise alçaklık ve kötülükten başka bir şey değildir. Bunların, tamah ve bencillik illetlerininin, en güçlü ilacı sevgidir. Sevgiden acılar tatlanır,  bakırlar altın olur. Sevgiden kirli ve bulanık sular arı, duru hale gelir. Sevgiden dertler şifa bulur. Sevgi ölüleri diriltir, padişahları kul eder. Ancak, bu sevgi sağlam inanç ve doğru bilgilerin neticesidir. Saçma sapan şeylere inanan ve kapılan kimse nasıl olur da böyle bir saadet tahtına oturabilir?” …diyor.

İnsana kendi kendini aşmasını sevgi öğretir. Sevgi, başarıların, her türlü ululuğun ve yüceliğin başlangıç noktasıdır. Zira kendini aşamamak, daima küçük kalmaya mahkûm oluşun, kendini aşabilmek de büyüklüğe talip oluşun ve gerçek ehliyetin en sağlam belgesidir. Ancak bu sevgi makul, ölçülü ve mutlaka aklın ve vicdanın denetiminde bulundurulmalı… Sevgilerin başında da, büyük Mevlana uyarınca, her türlü hayırlı ve yararlı davranışın ve başarının en güzel vesilesi olan Allah ve peygamber sevgisi bulunmalıdır. Resul-i Ekrem'e soruldu: Bana dünyada ve ahirette yetecek şeylerden size soracağım, denildi. Resul-i Ekrem: İstediğini sor, buyurdu. Soru:  Allahın ayıbımı örtmesini istiyorum. Cevap- Kardeşlerinin ayıbını ört ki, Allah da senin ayıbını örtsün. Soru- İnsanların en hayırlısı olmak istiyorum? Cevap- İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır. Sende insanlara faydalı ol.

NOT 1: Yeşilay arşivinden faydalandım. 

NOT 2: AK  Parti İlçe Başkanı  Sayın Ahmet Çamyar'ı  yeniden seçilmesi nedeniyle kutluyor, dava arkadaşlarıyla   birlikte kendilerine hayırlı başarılı çalışmalar diliyorum.

          

 

 Bu Haber 1946 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI