20 Aralık 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Hacılar ve Hediyeleri

Bir hac mevsimini daha geride bıraktık. Cenab-ı Hak (c.c.) hacca giden kardeşlerimizin haclarını, Hacc-ı mebrür olarak kabul etsin. Gitmek istediği halde bir türlü kısmet kapısı açılmayanlara da en kısa zamanda nasip etsin.

Güzel dinimizin öğretilerine göre, “Hediyeleşmek” sünnettir. Güzel bir örf halinde İslam aleminde yaygın halde hediyeleşme uygulaması vardır. Bunlardan; hacı hediyesi, düğün hediyesi, yeniyıl hediyesi, doğum günü hediyesi gibi hediyeler en yaygın olanlarıdır. “Hediye öküzün, boynuzlusu-boynuzsuzu sorulmaz” gibi de, hediyenin kıymet takdirini hediyeyi verenle alana bırakmanın öğretildiği güzel atasözlerimiz vardır.

Sevgili dostlar, bu girişten sonra “Hacı Hediyeleri” üzerinde biraz durmak istiyorum. Hac görevini, maddi gücü olanlar yapabiliyor. Masraflı bir ibadet; varlıklı insanlar, durumu maddeten zayıf olanlara göre önemli bir avantaj yakalamışlardır. Bunun elbet ki hediyesi olacaktır. Büyüklerimizin anlattıklarına göre, eskiden hacca gidenler yola çıkarken, uğurlamaya gelenler topluluğuna para saçarlarmış (Osmanlı akçesi). Fakirler de onları toplar, hacca gidenlere bolca dua ederlermiş. Hacca hazırlanan kişi, etrafındaki fakirleri gözetmeli ve yardımda bulunarak hayır dualarını almalıdır. Dönüşte de uygun hediyeler elbet ki iyi olur.

Ancak; hacının dönüş hediyesi, memleketimizde pek bulunamayan, ulaşılması ve bulması zor olan cinsten olmalıdır. Zemzem için tamam. Hurma için de tamam. Oralarda dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen kıymetli taşlar var; zümrüt, akik, yakut ve benzerleri. Samsun'dan tesbih, seccade, koku ve benzerlerini alıp Ünye'de hacı hediyesi olarak dağıtmanın bir mantığı yoktur bana göre. Kimseyi tenkit etmiyorum. Çünkü aynı şeyi ben de yaptım. Ama gereksiz ve israf olduğunu belirtmek istiyorum. Bu, yozlaştırılmış hediye sistemini değiştirmek gerekir. Hem hacca gidecekler için göz korkutan maddi bir külfet oluyor, hem de bir sürü israf. Örnek: Benim evimde bir sürü seccade, tesbih, koku ve takke var. Ne ihtiyaç var ne de bir işe yarıyor. Biliyorum ki benim gibi olan birçok insan vardır.

 “Böyle gelmiş, böyle gider” tekerlemesine uyarak, el uzamasına yaşamanın hiç bir getirisi olmadığı gibi çok fazla götürüsü vardır. Aşırı derecede israf toplumu olduk. Allah'ımızın direktifi; “Yeyiniz, içiniz; Ancak israf etmeyeniz” şeklindedir. Akıllı yaşamak zorunda olduğumuz gibi gelecek nesillere de mantıklı ve Allah'ın razı olacağı bir yaşama şeklini miras bırakmalıyız.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 1780 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI