23 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Ünye de Fatsa arası"
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz yaz Ünye ile Fatsa'da aynı anda çekilen “Ünye de Fatsa Arası” belgesel filminin galası İstanbul'da yapıldı.

 

Hastam olduğu için benim katılma şansım olmadı.

 

Ancak, dinlediklerim ve internetten izlediklerimden anladım ki gala harika olmuş.

 

Filmin yapımcısı Sn. Esra Alkan televizyondaki programında, bir galada Ünye'de yapılacağını söyledi. İnşallah nasip olur ona katılırım.

 

Proje babası Ünyeli İsmail Canbulat tarafından başlatılan, Sn. Esra Alkan'ın da yapımcılıktaki tecrübe ve ustalığı ile buluşan belgesel film daha önce Frankfurt Türk Film Festivali'ne davet edilmiş, ilk kez orda görücüye çıkmıştı. Çok da beğeni topladığını basında çıkan haberlerden izledik.

 

İstanbul'da gala öncesi Ünyelilerin Taksim Meydanı'nda başlattıkları ve Beyoğlu Atlas Sineması'na taşıdıkları görsel etkinlik kendi içinde ayrıca bir film daha olmuş sanki. İnternette izledikçe keyiflendim, güldüm, gururlandım.

 

Tabi orada, galada bulunamayınca işin görsel boyutu, ki çok daha önemlisi duygusal boyutundan mahrum kaldım. Bunu yaşamayı özellikle isterdim.

 

Ünye ile Fatsa arasında süregelen rekabet kim derdi ki günün birinde film olacak…

 

Rekabet eğer tadında ve ölçüsünde yapılırsa enerji kaynağına dönüşür… Enerji üretir, canlanmaya yol açar, hareketi hızlandırır. Bu doğanın temel yasalarından birisidir.

 

Ünye ile Fatsa arasındaki rekabet bir kaç densizin bir iki münferit yanlışı dışında hep tadında, ölçüsünde yapılan bir rekabet olarak yıllar boyu süregeldi.

 

Bakın bugün Ünye ile Fatsa sivrilmiş, öne çıkmış bölgesinin iki büyük ilçesi olmuştur.

 

Bunun asıl sebebinin işte bu rekabette, bu rekabetten doğan enerjide olduğunu görmek gerekir.

 

Hani elektrikte (+) kutup ile (-) kutup arasındaki çekişme, birbirini çeker de ortaya enerji, ışık, elektrik çıkar ya…

 

Aynı (+), (-) kutupların zıtlığından doğan birbirini çekme/birleşme misali Ünye ile Fatsa rekabeti/zıtlığı da enerjiye dönüşüyor, ışık, elektrik oluyor. Bölgesini daha bir aydınlatıyor, gelişip büyüyorlar.

 

İki komşu ilçe arasındaki ortak havza, bu birliğin, ortaya çıkan ortak hayatın yeni yüzü olarak her geçen gün dallanıp budaklanıyor.

 

Galaya katılan hemşerimiz İçişleri Bakanı Sn. İdris Naim Şahin'in de “Günümüzde Ünye de Fatsa arası kalmadı. Ünye ile Fatsa bir oldu, ‘arası' değil, artık ‘orası' oldu.” şeklinde ifade ettiği durum, işte bütün bunların sonucunda ortaya çıkan gerçeğin ta kendisidir.

 

Yalnız, birlik olduk deyip geçmemeli… Birliğe, birleşmeye, her şeye rağmen iki ilçe arasındaki rekabet hep sürmeli. Ünye ile Fatsa durmaksızın yarışmalı…

 

Rekabet ve yarış sürsün ki; daha sıkı birliktelik olsun, gelişilsin, büyünsün…

 

Dediğim gibi, filmi izlemek için Ünye'deki galayı bekliyorum. Emeği geçenlere teşekkürü mü de bu gala sonrasına sakladım…

 Bu Haber 2036 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI