26 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Bugünkü hutbe ilaç gibi geldi"
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz Cuma günü Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi'ne hasta götürdüğüm için Cuma namazını Tepe Camisi'nde kıldım.

Günün vaazını dinlemek için de namaza yarım saat erken gittim. Vaazı Ünye Müftüsü Sn. Aydın Yığman veriyordu. Konusu ise insanların içinde bulundukları dert ve sıkıntılar… Bu dert ve sıkıntılara karşı sabır… Ve bunlardan kurtulmanın yolları üzerineydi.

Vaazın belki bir miktar başını kaçırdım. Ancak dinlemeye başladığım kısımdan itibaren de olsa son derece anlamlı ve uyarıcı buldum.

Müftü Bey vaazının püf noktasında; dünyanın sıkıntı alanı olduğunu, sıkıntısız bir hayatın mümkün olmadığını, bunun Allah'ın takdiri olduğunu belirterek; sıkıntısız hayat uman ya da bekleyenlerin Allah'ın neyi, niçin yarattığını bilmeyen kişiler olduğuna vurgu yaptı. Dedi ki; “Yaratılışın gayesini anlayanlar dertsizlik, sıkıntısızlık, sorunsuzluk yolunda kendilerini yormazlar.”

Tabi bu söylenenler bir kabul meselesidir. İslam düşüncesine inananlar içinse bu zaten kabul görmüştür. Ya da kabul görmesi gerekmektedir.

Müftü Bey, yine vaazının bir yerinde dünyada derdi olmayan iki insan olduğunu; bunlardan birinin henüz doğmamış anne karnındaki bebekler, diğerinin ise ölenler olduğunu belirterek; “İnsanı dert hasta etmez. Derdini dert edinmek insanı hasta eder. Bizi derdimiz değil, bizzat biz kendimiz hasta ediyoruz” diyerek önemli bir noktaya dikkat çekti.

Dünyanın insanlar için sınav yeri olduğunu, burada yaptıklarıyla, yaşadıklarıyla sınav veren insanların, aynı zamanda dert ve sıkıntılarıyla da sınava tabi tutulduklarını ifade eden Sayın Müftümüz, Allah'ın Eyüp Peygamberi hastalıkla sınava tabi tuttuğuna işaret ederek; “Cenab-ı Hak bizi de aynı sınava tabi tutamaz mı? Tutar elbette…” dedi ve bu yüzden hastalığı kafasına takıp kendini bunalıma sürükleyenlerin Allah'a karşı yanlış yaptıklarına dikkat çekti.

Müftü Bey'in verdiği şu örnekler ise vaazın en çarpıcı bölümüydü bence; “Hz. Nuh'u oğlu ile imtihan eden Allah, bizi evlatlarımızla imtihan edemez mi? Hz. İbrahim'i babası ile imtihan eden Allah, bizi öz babamızla imtihan edemez mi? Hz. Lut'u eşiyle imtihan eden Allah, bizi eşimizle imtihan edemez mi? Hz. Yusuf'u kardeşleriyle imtihan eden Allah, bizi kardeşlerimizle imtihan edemez mi?

Bütün peygamberlerin hayatları sıkıntıyla, imtihanla dolu olduğuna göre bizim hayatımızda da sıkıntıların ve imtihanların olması doğal değil mi? Peygamber Efendimizi beş defa evlat acısı ile imtihan eden, efendimize torpil yapmayan Allah'ın bize torpil yapmasını bekleyebilir miyiz? Dertliysen bil ki, O seni seviyor.”

Tabi vaaz bununla kalmıyordu. Derde yakalanmamanın, eğer dertliysek sabır etmenin ve kurtulmanın yollarını da anlatan Müftü Bey'i vaaz sonunda bütün kalbimle alkışladım.

Namaz sonrası döndüm, hastanenin kantininde hastamı beklemek üzere oturdum. Masama birisi yaklaştı; “Abi sizi namazda gördüm. Bugünkü vaazı kim etti, biliyor musun?” dedi.

Bende sesini çok benzettiğimi, Ünye Müftüsü'nün olabileceğini söyledim.

Dedi ki; “Abi ben 4 senedir hastane kapılarındayım. Dert üstüne derdim var. Anlatıp başını ağrıtmayayım. Ayrıca eşim de hasta, buradaki doktoru tavsiye ettiler getirdim. Çocuğum da Fatsa'da hastanede yatıyor. Biz Kumruluyuz. Hastalık bizi aile boyu teslim aldı. İsyan noktasına gelmiştim. Bugün camide dinlediğim vaaz bana ilaç gibi geldi. Yoksa vaazda Hoca'nın dediği gibi kafayı sıyırmak üzereydim. Vaaz edenin kim olduğunu bilseydim, gidip teşekkür ederdim.”

Telefonunu aldım, teşekkür için de aracılık edebileceğimi söyledim. Önümüzdeki günlerde gelecek, Müftü Bey'i birlikte ziyaret edeceğiz.

Vaaz, öğüt, nasihat… Eğer insanların maddi ve manevi hayatlarına katkı yapıyor, fayda sağlıyorsa anlamlıdır. Geçtiğimiz Cuma vaazında olduğu gibi.

Müftümüz Aydın Hoca'ya teşekkür ediyor, böyle bu şekildeki vaazlarının devamını diliyorum. Bu Haber 2314 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI