27 Aralık 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Temizlik işçileri ile yarış edenler

Şöyle bir düşünüyorum da ne çok değerlerimizi kaybetmişiz. Güzel dinimiz, “Temizlik, imandandır” diyor, bizler bugün tersini yapıyoruz. Bütün ibadetler, temizlikle başlar diyoruz; yaşantımızı uyarlayamıyoruz. “Aslan, yatağından belli olur” diyoruz; oturup kalktığımız yerler, bizi tanımlamıyor.

Garip bir anımı anlatarak bu konuda önemli ölçüde bir ZİHNİYET değişimine ihtiyacımızın olduğuna işaret etmek istiyorum. Ünye Ticaret Lisesinde Müdür vekilliği yaptığım sırada öğretmenler kurulu toplantısı yaparken, gündem konularından olarak temizlik konusuna temas ediyordum. Öğretmen arkadaşlara dedim ki, “Arkadaşlar, bizim öğretmenler tuvaletine öğrenci girmiyor. Buna rağmen tuvaletler çok kötü kullanılıyor. Önce biz öğretmenler olarak kendimize bir çeki düzen verelim”. Bu sözüme karşılık, bir öğretmen arkadaşım söz aldı ve aynen şöyle dedi: “Bu okulda hizmetliler var; onlar da bizim gibi maaş alıyorlar. Ben pisleteceğim, onlar da temizleyecekler”.

Garip, hem de çok garip bir hatıramdır bu. Öğretmen olarak veya büyükler olarak (her anne-baba da çocukları için öğretmendir) zihniyetimiz bu olursa, Cumhuriyet Meydanı'nda oturaklara oturup da, çöp sepeti boş dururken çekirdek veya diğer yiyecek atıklarını yerlere atanlara söyleyecek bir sözümüz olamaz. Bu konuda acilen bir zihniyet ingılabına ihtiyacımız var. Alış-veriş pazarı kurulan yerlerimizdeki pislikler, yüz kızartıcı ölçülerde. Orada pazara sergisini açan insan da bizim insanımız, temizliği yapacak insan da bizim. Niçin birisi pisletmek, öbürü temizlemek zorunda olsun? Pisletmemeyi, temiz yaşamayı öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekmez mi? Ben Almanya'da pisletmemeyi, temiz yaşamayı öğrenmiş, öğretilmiş insanlarla yaşadığım için güzel ülkemde bu pislikleri görünce kahroluyorum. Niçin, ”Temizlik, imandandır” diyen bir dinin mensupları böyle pis olsun? Neden, inandığımız gibi yaşamıyoruz? İman denetiminin yetersiz olduğu yerlerde devlet denetimi daha fazla olmalıdır. Sanıyorum ki biz, bunun sıkıntısını çekiyoruz. Alman polis veya zabıtası pisletene öyle ağır yaptırım uyguluyor ki, bir daha pisletme şansın yok. Bizdeki uygulama, “Vatandaş pisletmiş; gel temizlik işçisi, sen temizle” mantığının yozlaşmış, köhnemiş iptidai uygulamasından ibarettir. Yaptırımı olmayan veya yaptırımı olduğu halde uygulatanı olmayan KEYFİLİKLERİN sıkıntısını hep birlikte çekiyoruz. Çiğnediği sakızın artığını, içtiği sigaranın izmaritini, kamunun ortak kullanım alanı olan sokağa, meydana, piknik yerine atan umursamaz insan, mutlaka yaptırımla karşılaşmalıdır. Başkalarının temiz yaşama hakkını gaspetmenin bir hak olmadığı, o umursamaz insana, yetkili görevliler tarafından bildirilmelidir. Öyle bildirilmelidir ki, bir daha yapmağa cesaret edemesin (Almanya'da veya herhangi bir, medeni ülke diye her fırsatta arkalarından konuştuğumuz Avrupa ülkesinde olduğu gibi). 

Sevgili anneler-babalar! Bu işin eğitimi öğretimi ailede başlıyor. Geliniz, el ele verelim ve bu işi başaralım. Ben inanıyorum ki bu milletin çocukları, doğru olan her konuda güç birliği yapınca başarır.

Sevgi, saygı ve selamlarımla…

                                                                                                                            Bu Haber 2067 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI