30 Aralık 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'deki siyasi nezaket umut veriyor
musakiroglu@mynet.com

Bizzat yaşadığım şu olayı hiç unutamam. Siyaset yaptığım yıllardaki bir belediye başkanlığı seçimleri öncesi rakip partilerden birisinin adayı çok hastalanmış, evinde yatıyormuş.

Bizim adaya dedik ki; “Gitsek bir ziyaret etsek. Geçmiş olsun dileklerimizi iletsek.”

Adayımız ağzımızdan lafı aldı, yere çaldı. “Ne diyorsunuz ya… Biz oyun oynamıyoruz, rakip adaylarla mücadele ediyoruz, savaşıyoruz. Bunun farkında değil misiniz?”

Onun öyle söylemesi beni çok bağlamadı. Bir sonraki gün gittim, hasta adayı ziyaret ettim.

O arada, “Bizim aday da gelip ziyaret etti mi? diye sordum. Bu soruyu sormaktaki maksadım; böyle bir ziyaret yapılsa hasta adayın ve yakınlarının tepkileri ne olur, onu anlamaktı.

İyi ki de sormuşum; öyle bir tepki gösterdiler ki; “Hayır gelmedi. Zaten gelmesin, kapıdan geri çeviririz.” dediler. Böylelikle onların ne olduğunu da gördüm.

Şahit olduğum nezaket dışı bu sertlik ve kabalıktan çok rahatsız olmuştum.

Sonraki yıllarda özellikle dini bayram kutlamaları içinde düzenlenen siyasilerin kendi aralarındaki bayramlaşma programı Ünye'deki siyasi nezakette bir adım ve temel oluşturdu.

Zaman içinde sokakta, şurada-burada karşılaşan Ünyeli siyasi parti başkan ve yöneticileri arasındaki siyasi ve insani ilişkiler böylelikle daha üst seviyelere çıkmaya başladı.

Bu ilişkiler içindeki nezaket, özellikle ülkemizde çok özlenen ve mumla aranan siyasi nezaket böylelikle öne çıkmaya başladı.

Son zamandaki örneklere bakıyorum CHP Ünye İlçe Başkanlığı'na getirilen                         Sn. Orhan Bodancı ilçemizdeki siyasi nezakete büyük katkılar yapıyor.

Sn. Bodancı, ard arda çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor ve bu ziyaretlerinde partisinin muhalifi durumundaki kurum ve kuruluşlara da gidiyor.

Ziyaretlerinde karşılıklı diyalogun önemine vurgu yapan ve Ünye için yapılacak her şeyin, her hizmetin yanında ve destekçisi olacaklarını ifade eden Sn. Bodancı'yı takdir ve tebrik etmemek mümkün mü?

Klasik beyinle hareket eden ve kavgayı esas alan siyasiler mutlaka Sn. Bodancı'ya tepki gösterecek, uzlaşmakla eleştireceklerdir.

Ancak, açıklamalarına dikkat etsin baksınlar hiçte uzlaşmıyor, bilakis partisinin mücadelesini en üst seviyeden verdiğini gösteriyor.

Örneğin AK Parti İlçe Başkanı Sn. Ahmet Çamyar'ı ziyaretinde diyor ki; “Sizin Ünye'ye verdiğiniz hizmetleri destekliyoruz. Ama biz CHP olarak çok daha fazla hizmet verebilmek için iktidar olma mücadelemizi sürdürüyoruz.”

Bakın işte, siyasette mücadelenin zemini bu olmalıdır. Rakibinin her şeyini inkar ederek değil, yaptıklarını kabul edip ondan daha fazla yapacağını söyleyerek siyaset yapılmalıdır.

Eğer siyasi zemin bu olursa siyasete seviye gelir, nezaket gelir… Kavga değil, hizmet üretilir.

Ünye'de siyasi nezaketteki gelişmeler ilerisi için umut veriyor. Umarım daha da gelişir, Ünye olarak başta TBMM olmak üzere tüm Türkiye'ye örnek oluruz.

 Bu Haber 2279 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI