3 Ocak 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Haydi nice yıllara !...

Bir yeni yıla daha kavuştuk. Kavuşturan Allah (c.c.)a şükürler olsun. Bir başka ifade ile ömürden bir koca yılı daha geride bıraktık. Cenab-ı Hak, geleceğimizi hayır eğlesin.

Günler, aylar, yıllar çok çabuk geçiyor. Hele benim gibi biraz yaşını almışlar için daha çabuk geçiyor. Yani tünelin öbür ucundan ışık görünmeğe başlayınca, bir başka söyleyişle gün ikindiye dönünce akşam çabuk olacak korkusu başlıyor ve bir telaşe ile yıllar akıııp gidiyor. Önemli olan ömrü boşa geçirmemektir.

Şöyle bir geriye dönüp bakıyorum da, önümüzdeki sarp dağları, dikenli yokuşları, engin denizleri aşacak kadar yol haşlığı olmadığını görüyorum, çantamda. Kafamı önüme eğip düşünüyorum; ne yapılabilir diye! Kendimi toparlıyorum. Sağlığımız yerinde, imkanlar elimizde; vakit var. Azığın yetersiz olduğunu bilince, tamamlamak için gayret göstermek en kestirme yoldur diye düşünüyorum.

2012 yılının çok daha güzel olacağına inanıyorum. Ümitver olmak gerekir. Ben şahsen nevmit (ümitsiz) olmayı sevmem. Bugünün moda kelimesi ile “Pozitif” olmak benim için bir idealdir. İnançlı insanlar için negatif olmağa gerek olmadığını düşünürüm. Çünkü insan, Mevlana'nın ifadesi ile “Dün geride kaldı, yarına da varacağın elinde değil; yaşamakta olduğun günü değerlendir.” prensibini uygulayabilirse telaşeye gerek kalmaz. Bu nedenle ben 2012 yılının milletimiz, memleketimiz ve bütün insanlık için çok güzel geçeceğine hiç tereddütsüz inanıyorum.

Neden?

1-                      2011 yılında çok önemli olaylar oldu. Gerek ülkemiz içinde, gerekse komşu ülkelerde. Çok sıkıntılar çekildi, can kayıpları oldu. Bunların hepsi kendi kaderi içinde yaşanan olaylar. Müsebbibi (sebep olanı) biz değiliz. Önemli olan sonuçlar; ileriye dönük sonuçların iyi olduğunu görüyoruz.

2-                      2012 yılının yaşanması muhtemel (olası) gelişmelerinin temelleri 2011 yılında sağlam atılmıştır. Sonuçlarının da planlandığı gibi çıkacağını düşünüyorum.

3-                      İnsanlarımızın bilinçli davranışları her geçen gün artıyor. “Uydum kalabalığa” anlayışı artık tarihin çöplüğüne gömülüyor. Basın-yayın organlarımız aracılığı ile birçok geçmiş olayların perde arkası aydınlatıldıkça bu bilinçlenme çok hızlı gelişiyor.

4-                      Dünya genelindeki olayların seyri beni 2012 yılının daha iyi olacağı düşüncesine zorluyor.

5-                      Biraz da kaderciliğim var; olaylar ve gelişmeler hep ülkemiz ve insanımız lehine gelişiyor. Yani, sadece kulun çabası yetmez; Allah da yardım edecek, diyorum ve öylece de oluyor. Tarihte de öyle olmuştur.

     Sevgili dostlar, geleceğe ümitle bakıyoruz. “Ümit fakirin ekmeğidir, ye Mehmedim ye.” mantığı ile değil; yukarıda saydığım mantıklı veriler ışığında bakıyoruz. O nedenle diyorum ve Allah (c.c.)dan diliyorum ki, 2012 yılı çok daha güzel günlerle yüzümüze gülecektir.

Nice hayırlı ve sağlıklı yıllara!..

Sevgi, saygı ve selamlarımla…                                                                  Bu Haber 2392 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI