5 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Köylü pazarı ile köy garajı yakınlığından doğan rahatlık...
musakiroglu@mynet.com

1980 ile 1985 yılları arasında 5 yıl Isparta' da kaldım. Isparta, Süleyman Demirel'in torpili olsa gerek ta o yıllarda bile son derece mamur, alt yapısı çok ileri bir vilayetti.

 

Bütün ilçelerinin, beldelerinin yolları asfalttı. Hatta köy yollarından grup olanların büyük çoğunluğunun asfaltı bile dökülmüştü.

 

O yıllarda bilenler bilir sahildeki ilçeler dışında Ordu'nun içerdeki hiçbir ilçesinin yolu asfalt değildi. Kaldı ki kasaba ve köy yolları asfalt olsun…

 

Kısacası bundan 30-35 yıl önce bile Isparta'da yaşamak kolay ve keyifliydi.

 

Bütün bu kolaylıkların arasında insanların, özellikle Isparta köylülerinin en rahat ettiği, benim de en beğendiğim hizmet, köylü pazarı ile köy garajının bitişik oluşuydu.

 

Isparta'nın en ücra köşesindeki bir belde ya da köyden çuvalını-sepetini arabaya yükleyip yola çıkan bir köylü merkeze geliyor, köy garajında iniyor. Hemen bitişiğindeki köylü pazarına geçiyor, getirdiklerini satmaya başlıyordu. Yani evinden pazara, pazardan evine en kolay şekilde gidip geliyordu.

 

Biz de Isparta'dayken kent merkezinde değil de köy ve kasabalarda kaldık.

 

Dolayısıyla kaldığımız yerden arabaya binip merkeze indiğimizde, pazar alışverişimizi yapıyor… Aldıklarımızı dönüş arabamızın bagajına koyuyor… Şehirde başka işimiz varsa onları yapmak için dolaşmaya çıkıyorduk.

 

Kısacası elimizde sağa sola taşımak zorunda kaldığımız yük-paket olmadan, yorulmadan, kolaylıkla ve keyifle işlerimizi görüyorduk.

 

Sonrasında Ünye'ye döndüğümde köylerden şehirdeki köylü pazarına gelenlerin, satmak için sebze-meyve vs. getirenlerin yaşadığı zorlukları gördükçe hep Isparta'daki o kolaylık gelmiştir aklıma.

 

Ünye, minibüs garajı denilen içinden şehirlerarası otobüslerin de kalktığı ve her şeyin birbirine karıştırdığı garaj müsveddesi bir yer ile geçici olarak kurulan köylü pazarının uzun yıllardır zahmet ve ilkelliğini yaşıyor.

 

Gazetedeki haberden okuduğuma göre, belediye yeni bir köylü pazarı için çalışma başlatmış.

 

Yer olarak ta Adalet Sarayı'nın karşısında Tabakhane Deresi kıyısında bir alanı düşünmüşler.

 

Tabakhane Deresi kıyısında köylü pazarı yapılması fikri ilerisi için yani Tabakhane kıyısında yapılacak yollar kapsamında düşünüldüğünde doğru bir tercihtir.

 

Çünkü bu yollar yapılıp hizmete girdiğinde batıda İkizce bölgesinden, Çaybaşı bölgesinden ve Ünye'nin batı yönündeki köylerinden gelen araçlar çevre yolunu kullanarak Niksar Caddesi'ndeki kavşaktan Tabakhane Deresi kıyısına inecek, oradan da kolaylıkla köylü pazarına ulaşacaktır.

 

Yine aynı şekilde Tekkiraz-Akkuş-Niksar bölgesinden köylü pazarına gelenler de çevre yolunun Niksar Caddesindeki kavşağın altından Tabakhane kıyısındaki yola sapacak, buradan da kolaylıkla köylü pazarına geçecektir. 

 

Diğer taraftan Ünye'nin doğusundaki köylerden gelen araçlar da sahilden Tabakhane kıyısındaki yola girecek, kısa bir mesafe sonrası köylü pazarına geçebileceklerdir.

 

Kısacası düşünülen köylü pazarı yeri, Tabakhane Deresi kıyısında açılacak yollarla birlikte çok doğru bir yerdir.

 

Geriye kalıyor buraya köylerden gelen ya da buradan köylere kalkacak olan minibüslerin garaj işi.

 

Köylü pazarı olarak düşünülen yerde böyle bir garaj için müsait yer var mıdır, yok mudur bilmiyorum.

 

Bildiğim şey, bu iki birimin bitişik olmasından doğacak hizmet kolaylığı ve rahatlığıdır.

 

Eğer birlikte düşünür, köylü pazarı ile köy garajını bitişik yapabilirsek eminim ortaya çıkacak hizmetin keyfine diyecek olmayacaktır.

 

 
 
 


Bu Haber 2067 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI