7 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sekel Türklerini hiç duymuş muydunuz?
musakiroglu@mynet.com

Türk tarihi üzerine araştırma yapmak, araştırmaların en zoru olduğu söylenir. Sebebi ise; Türklerin tarih içinde hiç bitmeyen göçleri sonucu dünyanın her tarafına yayılmaları, bu nedenle de araştırmacıların geniş bir alanda inceleme yapmak zorunda kalmalarıdır.

Dolayısıyla Türklerle ilgili, Türk tarihiyle ilgili daha net ve doğru bilgilere ulaşmak için biraz daha zaman gerekecek.

Bakın, bir olay anlatayım da bu düşüncemin ne kadar doğru olduğunu kanıtlayayım. Geçtiğimiz Perşembe günü gazetemizin bürosuna bir ziyaret düzenlenmiş. Adının Levente Gergelyfi Borbely olduğunu söyleyen ve Romanya'dan gelen birisi Türk olduğunu ve Büyük Hun İmparatoru Atilla'nın torunu olduğunu söylemiş.

Ziyarette ben yoktum. Ziyaretle ilgili haber bürodan bana aktarıldığında öğrendim. Levente Gergelyfi Borbely, Romanya'da yaşayan ve yaşadıkları yere Sekelistan diyen Sekel Türklerindenmiş.

Sekel Türkleri adını ben ilk kez üç yıl önce televizyondaki bir programda Gagavuz Türkleri anlatılırken duymuştum. Programda konuşan Gagavuz Türkü diyordu ki; “Sekel Türkleri orijinliği en az bozulmuş, en saf Türk boyudur.”

Çok dikkatimi çekmişti bu açıklama. Sonra az biraz da olsa araştırdım. Böyle bir Türk boyu gerçekten varmış ve Romanya'nın Karpat bölgesinde yaşıyormuş.

Bunlar geçmişte bölgelerinin ve Romanya'nın tek sahibiymişler. Ama zamanla güçlerini kaybetmiş, yurtları ellerinden alınmış, dağlık bir alanda sıkıştırılmış kalmışlar.

Sekel Türkleri ile ilgili ancak bu kadar bilgi sahibi olmuştum. Ama hayatın gerçeğine bak gör ki; üç yıl önce adını ilk kez duyduğum Sekel Türklerinden birisi Ünye'ye, hatta çok yakınıma, bizim gazeteye gelmiş.

Bu ziyarette bulunmayı çok isterdim. Ama o gün Ünye dışında bulunduğumdan olmadı.

Kimya Mühendisi ve İngilizce Öğretmeni olan Levente Gergelyfi Borbely, bölgesindeki 700 bin Türk'e uygulanan asimilasyon ve baskı politikasına dikkat çekmek için Romanya'dan çıkmışâ€¦ Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan üzerinden ana yurdu olduğunu söylediği Moğolistan'a yürüyormuş.

Sekelistan'da 700 bin Türk'ün yaşadığını ifade eden Borbely, Sekellerin, Atilla'nın 453'te ölümü ve devamında gelen Hun İmparatorluğu'nun çöküşü sonrasında Karpat havzasındaki 3 bin Hun savaşçının torunları olduğunu belirtmiş; “Biz bir Türk boyuyuz" demiş. Türk kültürünü halen devam ettirdiklerini, Göktürk alfabesine yakın bir alfabeyi kullandıklarını söyleyen Levente Gergelyfi Borbely, Sekelistan'ın da 1918'den bu yana Romanya'nın işgali altında olduğuna dikkat çekmiş.

***************          **************

Yeri gelmişken burada bir anımı paylaşmak istiyorum. 1997 yılında gittiğim Almanya'nın Köln şehrinde sabah otelde erkenden uyandım, gün ağarırken dışarı çıktım.

Temizlik işçileri sokakları temizliyordu. Dikkat ettim aralarında Türkçe konuşuyorlardı. Çok net Türkçe konuşan da vardı, anlaşılması zor Türkçe ile konuşan da…

Yaklaştım, benim de Türk olduğumu söyledim. Herkes, Türkiye'nin neresinden olduğunu söyledi. Birisi ise bir şeyler söylüyordu, bazı kelimeleri Türkçeydi, ama anlayamıyordum. Sürekli; “Kipçik, kipçik” diyor bir şeyler anlatmak istiyordu.

Oradaki Türkiyeli Türkler anlattı. Bu kişi Polonya Türklerindenmiş.

Sonra dönüşte Türkiye'de araştırdım, meğer Polonya'da Kıpçak Türkleri varmış. Bu soydaşımız da meğer “Kipçik, kipçik” derken Kıpçak Türkü olduğunu anlatmak istiyormuş.

Çin'de Uygur, Irak'ta Türkmen, Gürcistan'da Acar, Moldova'da Gagavuz, Romanya'da Sekel, Polonya'da Kıpçak… Dünyanın her tarafında bir Türk boyu…

Anladınız mı şimdi Türk tarihini araştıranların işinin ne kadar zor olduğunu. 

 Bu Haber 3119 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI