9 Ocak 2012 Pazar
İSMAİL SARI
"Acı su içmeyin!...

İnsan vücudunun üçte ikisinin su olduğunu düşününce, suyun insan hayatındaki önemini anlatmak için çok fazla laf etmeğe gerek olmadığına inanıyorum.

Su, ama hangi su?

Benim su konusunda, bu sahanın teknik elemanı gibi söz söyleme yetkim yok, haddime de değil. Sınırlarımı bilir, kendi sahamın dışına çıkmam. Ancak, içtiğim suyun kalitesini anlayacak kadar da hassas duyu organlarına sahip olduğumu söyleyebilirim.

İçme sularının kalitesini, mineral zenginliklerini, sertlik derecelerinin her düzeyini milim milim ölçen teknik araç ve gereçler, teknik elemanlar fazlası ile mevcut. Bu konuda, isteyen her istediğini öğrenme ve elde etme şansına sahiptir. Ülkemizin bu konuda bir noksanlığı olduğunu düşünmüyorum.

Bu girişten sonra, gelelim ACI SU meselesine. Bir dostum, “su arıtma cihazı” adı altında bir alet aldığını anlatırken satıcının, “şu acı suyu içmeyin, en kalitesiz sulardan biridir.” ifadesini kullandığını duyunca beynimden vurulmuşa döndüm. Ve hemen, hiç tereddüt etmeden “onu diyen, halt etmiş” dedim.

Ticaret yapmak, para kazanmak serbesttir. Kimsenin satıcılığına, pazarlama yapmasına, para kazanmasına söyleyecek sözümüz olmaz; karışmayız da. Ama haddini bilmezliğine karışırız. Ünye'mizin en büyük doğal zenginliklerinden biri olan, şehir içinde bolca çeşmesi bulunan ACI SU için, hiçbir haddini bilmezin söz söylemeye hakkı yoktur ve olamaz. İşte orada, bütün Ünyeliler olarak müdahale eder, karışırız. Çünkü ACI SU, Allah'ın (c.c) Ünyeliler için büyük bir ni'metidir.

Ancak hemen belirteyim ki, büyük çoğunluk insanımız, ACI SU'yu tanımıyor; kıymetini bilmiyor. Benim gibi, suyu içilmeyen bir yerde çalışacak ve ondan sonra Ünye'ye gelecek ki olayın farkına varabilsin. Ben Ünye'ye gelmezden önce Çankırı'da çalıştım. Çankırı, kaya tuzu bol olan bir ilimiz. Topraklarında bolca tuz bulunduğu için içme suyu yönünden fakir sayılır. Bazı ilçelerinde bolca su kaynakları var ama merkez ve çevresinin suyu tuzlu çıkıyor ve içilmiyor.

Acı suyun değerini, ehliyetli bir ağzından nakletmek isterim. Geçmiş yıllarda Ünye'mizde dahiliye uzmanı olarak çalışırken kendisine muayene için gittiğim Dr. Galip SÖZEN, beni dinleyip şikayetimi öğrendikten sonra aynen şöyle dedi: “Ünye'nin acı suyunu içen insanın mide şikayeti olur mu hocam, acı su içmiyor musunuz?” Ona kadar acı su içiyordum ama, aralarda içiyordum. Ondan sonra bidonlarla su taşıma devri başladı. Şükürler olsun bir daha da mide şikayeti ile doktora gitmedim.

Bir noktaya daha dikkatleri çekmek isterim. Ünye'nin şu andaki şehir içi suları da çok güzel. Çok rahatlıkla içilebilecek nitelikte. Kuyulardan çekiliyor. Tertemiz. O nedenle acı suya ihtiyaç duyulmuyor. Ayrıca sular idaresinin başında da, sularımız kadar temiz, bu konuda çok mütehassıs (dikkatli, ince ruhlu) bir müdürümüz var. En küçük endişeniz olmadan hem acı suyumuzu hem de şehir suyunu içebilirsiniz; afiyet olsun.

Saygı, sevgi ve selamlarımla!..

 Bu Haber 2030 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : acı su Tarih : 13 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :irfan şahin
sayın hocam elinize yüregine saglık sizin yazınız üstüne bişey söylenmez
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI