11 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kusurun büyüğü kimde?
musakiroglu@mynet.com

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin, stoklarındaki 2008 ürünü fındığı satışa çıkarması iki türlü görüş ve yoruma yol açtı.

 Birincisi; piyasada fındık fiyatı 7.3 TL'de seyrederken TMO'nun 6.5 TL'den piyasaya fındık sürmesinin fındık fiyatını düşüreceği üzerine ortaya sürülen görüş ve yorumlar.

İkincisi ise; fındık, artık yüksek fiyat beklentisi içindeki tuzu kuru zengin üretici ile ucuz fiyata fındık alıp stoklayan tüccarın elinde… Fındık fiyatının yükselmesi bu iki kesime yarar… Düşmesi ise bunlar için zarardır, diye ifade edilen görüş ve yorumlar.

Şimdi işi biraz da biz yorumlayalım…

TMO'nun fındık satış kararı alması üzerine öncelikle iki ziraat odası tarafından tepki açıklaması geldi. Bölgemizde etkili olan ve diğer odaların üzerlerinde etkileri güçlü olan bu iki oda Ordu ve Giresun Ziraat Odalarıdır.

Bunlar yaptıkları açıklamalarında TMO'yu piyasayı bozmakla, hayal kırıklığı yaratmakla suçladılar. Ve yukarıda belirttiğim gibi birinci maddedeki görüş ve yorumla olaya baktıklarını gösterdiler.

Olaya çıplak gözle, ayrıntılarına girmeden bakıldığında yapılan bu açıklamalar haklı ve doğru görülebilir.

Ama ikinci maddede ifade edilen düşünce ve yorumu nazarından bakıldığında bu ziraat odalarının, zengin fındık üreticisi ve stokçu tüccarın menfaati noktasından olaya baktığı görülüyor.

Herkes biliyor ki fındık üreticisinin büyük çoğunluğu ürününü Eylül-Ekim ayları içinde  5.5 TL ile 6.5 TL aralığında sattı. Bu fındıklar bugün daha çok stokçu tüccarın elinde yüksek fiyat bekliyor.

Bir de geçende piyasanın güçlü tüccarlarından birisi açıkladı, “Şu anda üreticinin elindeki fındık miktarı 50 bin ton ya var, ya yok” dedi.

Rekolte 400 bin ton olduğuna göre geride kalan ürün bu durumda rekoltenin sekizde biri kadar demektir. Bu da paraya acil ihtiyacı bulunmayan, malını bekletmeye gücü yeten üreticilerin elindeki fındıktan başkası değildir.

Bu durumda yüksek fiyat bekleyenler ortaya çıktı. Stokçu tüccar, zengin üretici…

Peki, bu ziraat odalarına ne oluyor? Neyin mücadelesini veriyorlar?

Eğer stokçu tüccar ve zengin fındık üreticisinin mücadelesini veriyorlarsa hiç gerek yok. Onların gücü kendi mücadelelerini vermeye yeter de artar.

O halde ziraat odaları onlar yerine asıl üreticinin menfaati noktasında mücadele vermeli.

Dediğim gibi üreticinin büyük çoğunluğu acil ihtiyacından dolayı fındığını ucuz fiyata erkenden sattı.

Bunu önlemek için ne yapmak gerekiyor… Ziraat Odaları işte asıl bununla ilgili olarak mücadele etmeli.

Lisanslı depoculuk bu iş için en kalıcı ve kapsamlı çözüm… Lafı edildi, ancak hiçbir çalışma yapılmıyor.

Soruyorum; ziraat odaları lisanslı depoculukla ilgili olarak harekete geçmesi için alttan yukarı hükümete niçin tazyikte bulunmuyor?

Ben iddia ediyorum; ziraat odaları lisanslı depoculuk için yeteri kadar mücadele etseydi şimdiye kadar bu iş halledilirdi.

Tüccar ucuz fiyata fındık alır, stoklar yüksek fiyat bekleyebilir… Gücü yeten üretici ürününü satmaz yüksek fiyat bekleyebilir… TMO elindeki stoku eritmek için fındık satabilir…

Bunların hiç birisi kusur değil, ticari özgürlüğün kapsamı içindeki olaylardır.

Ama ziraat odaları kusur işliyor… Mağdur üreticinin fındığını ucuza satmaması için mücadele yerine stokçu tüccarın, zengin üreticinin yüksek fiyat beklentisinin yanında yer alıp onun mücadelesini veriyor.

Asıl yanlış burası ve kusurun büyüğü ziraat odalarında…

 

 

 



Bu Haber 2834 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI