14 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
'Örgüt' sözcüğüne haksızlık etmeyelim...
musakiroglu@mynet.com

'Örgüt' sözcüğü bizim toplum belleğinde suçludur. Örgüt deyince terör, anarşi ve tedhiş eylemleri gelir bizim insanlarımızın aklına. Örgüt mensubu deyince de bu işlere bulaşanlar anlatılır…

Alabildiğine yanlış olan bu iş nasıl böyle olmuş, örgüt sözcüğü nasıl böylesine suça bulaştırılmış ki, öyle anılmaktadır? Bu sorunun cevabını bilse, bilse en iyi Kenan Evren ve şürekAsı bilir…

Ama şurası kesin ki 'örgüt' sözcüğü ve bu sözcükten türemiş hiçbir sözcük öyle suçlu-muçlu değil, bilakis modern hayatın içinde olması, yaşanması gereken önemli bir olguyu ifade eder.

Bir kişinin tek başına yapacağı iş bir kişiliktir. 10 kişi, bir işi ayrı ayrı yapsınlar bunların toplamı 10 kişinin yapabileceği iş kadardır.

Ancak, bu 10 kişi bu iş için bir araya gelsin, işi birlikte yapsınlar, ortaya çıkan iş 10 kişinin ayrı ayrı yaptığı işten çok daha fazla olacaktır.

İşte bu yüzden birlikte iş yapmayı tercih etmiştir insanoğlu yaratılışından bu yana. Bunun için de kurumlar oluşturmuş, örgütlenme yoluna gitmiştir.

Örgüt; ortak bir amacı veya işi gerçekleştirmek için bir araya gelmiş kurumların veya kişilerin oluşturduğu birliğe denir.

Devlet idaresi merkezi ve yerel kurumlar aracılığıyla ücretli görevlilerce gerçekleştirilir. Bunların görevi resmidir, devlet adına millete hizmet ederler.

Görevleri devlet, kimlikleri de devlet görevlisi olduğu için görev yapıyorken toplum hayatı içinde bir takım boşlukların doğmaması mümkün değildir.

Son yarım asırdır bu boşlukların doldurulması görevi sivil toplum örgütleri denen kuruluşlarca yerine getirilmektedir.

Modern dünyanın en olmazsa olmazı haline gelen sivil toplum örgütleri ülkemizde de her geçen gün yayılıp serpilmekte, toplum hayatının hemen her tarafını sarıp sarmalamaktadırlar.

Burada aşrıca bir konuya özellikle parmak basmak istiyorum. Hangi alanda nerde kurulmuş olursa olsun bir örgütün başarısı onun önderliğinin iyi bir örgütçü olmasından geçer.

İyi örgütçüyü anlatmak için de en yakınımıza göz atmak yeterli olacaktır. Ünye Ticaret Borsası'na, Ticaret Odası'na, Ziraat Odası'na bakalım… Bu örgütlerimizin başındaki idarelerin toplum hayatında ortaya çıkan boşlukların doldurulması için nasıl çalıştıklarını, Ünye'ye neler kazandırdıklarını gözden geçirelim…

Borsa'nın Ünye'ye kazandırdığı modern hizmet binası, bu binadaki sergi salonu, konferans salonu… Ayrıca binada düzenlenen toplum yararlı kurslar… Yine Borsa tarafından yaptırılan Ünye Çıraklık Eğitim Merkezi…

Ticaret Odası'nın yaptırdığı çok amaçlı, içinde birçok hizmetin, kursların verilebildiği, sergilerin açılabildiği modern bina… Bina içinde ard arda düzenlenen etkinlikler…

Ziraat Odası'nın adeta 'küllerinden yeniden doğmak' misali yükseldiği ve içinde birçok hizmetin yerine getirildiği, mükemmel, modern hizmet binası…

Bu üç sivil toplum örgütümüzün dışında yine toplum yararına çalışan çok sayıdaki sivil toplum kuruluşumuz darılmasın. Onların da tek tek adlarını ve hizmetlerini yazmaya kalksam köşem yetmez.

Bütün bu başarılı hizmetlerin sırrı bu örgütlerin başındaki örgütçü idarecilerin becerisinde yatıyor.

İşte örgüt böyle bir şeydir, sivil toplum örgütü de yukarıda verdiğim örneklerdeki gibidir.

Sonuç itibariyle; örgüt sözcüğüne haksızlık edip suçlama-yalım. Bilakis örgütçülüğe, örgütlü toplum olmaya özen gösterelim. Yetenekli örgütçüleri önümüze katıp, toplum ve ülke gelişmesine destek verelim.

NOT: Geçen hafta 'Kusurun büyüğü kimde?' başlıklı yazımla ilgili olarak Ünye Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Şirin, gönderdiği yazısında olaya kendi cephesinden bakışını ifade etmiş. Düşüncelerini, çalışmalarını ve hizmetlerini beğendiğim ve hep takdir ettiğim Sn. Şirin'e yazısında dile getirdiği bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Bu Haber 2845 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI