14 Ocak 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Gençlik
atakici52@hotmail.com

Gençlik hayata girişin başı ve baharı, ömrün sabahıdır. Atalarımız: Günün sonu seherinden, yılın sonu baharından belli olur derler. Tıpkı bunun gibi hayatın rengi ve sonu da evvelinden; yolların başlangıcı demek olan çocukluk ve bilhassa gençlik döneminden belli olur. Gelişen renkli duyguların, pembe hayal ve tatlı Heyecanların, çekici güzelliklerin türlü oyun ve maceralara çağırışı.

Gerçekçi aklın ve akıllı büyüklerin gözünde ise gençlik; hayat boyunca insana lazım olacak yararlı bilgileri, güzel alışkanlıkları kazanma dönemidir. Hayatın temel karakteri olan mücadele yeteneklerini geliştirme ve kazanma devresidir. Bu sebeple bu devre, genel anlamda, yönlerin belirdiği, yolların ayrıldığı, kadere yön verecek ilk adımların atıldığı dönemdir. İlim ve irfan beldesinin altın kapısı Hazreti Ali'ye sormuşlar: Ey irfan büyüğü, kime başvurduksa hepsi, sonumuzdan korkarız… Dediler. Siz ne buyurursunuz bu cevaplara?

Evet, herkesin sonundan korkması doğrudur. Çünkü hüküm sonadır. Son karne esastır. Fakat ben önümden korkarım. Çünkü son öne, iniş çıkışa, bitiş başlayışa bağlı ve tabidir, buyurmuşlardır. Evet, günün sonu nasıl seherinden belli oluyorsa, ömrün devamı ve sonu da öylece başından, gençlik döneminden değerlenmeye başlar ve bu sebeple hayatın başı olan gençlik dönemi çok önemlidir.

Gençlik hayata giriş ve başlayış tavrını belirdiği ve şekillendiği dönemdir. Gençlik hayata giriş ve başlayış tavrının belirdiği ve şekillendiği dönemdir. Büyük ve tecrübeli kumandanlar için muharebenin kaderi başlangıç tavrına bağlıdır. Ve bu en büyük maharetlerini, bu noktada toplamaya çalışırlar. Çünkü birlikler savaş hattına girdikten ve Çatışmalar başladıktan sonra tavır ve vaziyet değiştirmek çok zor ve imkAnsızdır. Artık muharebenin alın yazısı, kader sayfalarına intikal etmeye başlamıştır. Bu çok önemli sebeplere bakarak bir bilgenin sözlerini tekrar ediyoruz: Gençliğin eğlenceye mahsus olduğunu söyleyenler, ahmak ya da düşmandırlar… Gençlik yılları hayat mücadelesine hazırlanma, diğer bir deyişle; hayat mücadelesinde gerekli bilgi ve alışkanlıkların kazanılma çağıdır. Günleri kazanmanın temel şartı nasıl seherleri kazanmaksa, hayatı kazanmanın temel şartı da gençlik yıllarını kazanmak ve değerlendirmektir. İnsanların mefhumları değerlendirmelerinin, onlara bakış tarzlarına bağlı olduğunu hepimiz biliriz. Bunun yanında en yararlı değerlendirmenin de gerçeklerin ışığında yapılan değerlendirme olduğunda şüphe yoktur. Öyle ise bu konudaki gerçekleri ortaya koymalıyız ve önce şunu bilmeliyiz: Hayat baştan sona bir mücadele alanıdır. Ancak gerçek insan bu mücadelesini, kendisine yakışan yöntemlerle ve yine kendine yakışan zaferlerle sürdürmeli ve şerefle bitirmelidir. Bunun için de, bütün gücünü ve imkAnlarını, bu mücadele lazım olacak bilgi ve becerilerin en güzellerini kazanmaya tahsis etmelidir. Mücadele hayatın temel karakteri olunca, artık hayata rahatlık ve rehavet açısından bakmak kesinlikle yanlıştır. Bakınız terbiyeciler neler söylüyorlar bu konuda:

Dünya inançlı, azimli ve faal bir insan için nasıl olması lazımsa öyledir. Yani, engellerden müteşekkildir. PAUCHET.  

Bütün dahiler, büyük ve başarılı insanlar, gayret ve çabanın memelerini emerek büyüdüler. MAREŞAL JOFRE.  

Yarınlar yorgun ve bezgin kimselere değil, rahatını terk edebilen, gayretli insanlara aittir. ÇİÇERO.   

Damlayan su mermeri, yürüyen gayret dağları deler. OVIDIUS.

Hayatlarını yüksek şeylerin yolunda harcayanlar hiçbir zaman unutulmazlar. G. HIPPEL.

İmkAnsız, ancak aptalların sözlüğünde bulunan bir kelimedir. NAPOLEON.

Not, Yeşilay arşivinden faydalandım.

 

 Bu Haber 1688 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : BAŞIMIZ SAĞOLSUN DENKTAŞ....... Tarih : 17 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :m.sIDDIK öz
Arif bey kardeşim yazılarınızı zaman zaman okuyorum.Yeşilay başkanı olmak münasebeti ile güzel yazılar yazıyorsunuz ve arada güzel hizmetler de yapıyosunuz.Tebrik ederim.Ayrıca askerlik yaptığınız Kıbrıs'ın kahraman kurucu cumhurbaşkanın vefatı hepimizi ve türk milletini derinden üzmüştür. HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN.ALLAH RAHMET EYLESİN.MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH. M.Sıddık Öz.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI