17 Ocak 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Bu sene fındık çok mu olacak?

Geçtiğimiz haftalar, havalar çok iyi gitti, fındıklar bolca çiçek açtı. Bu manzarayı gören ve fındık borsasını elinde tutan uyanıklar, fındığın çok olacağını tahmin ederek hemen piyasaya TMO kanalı ile fındık sattırmak suretiyle 2012 yılı fındık piyasasına ayar çektiler. Fındık üreticisinin dünyadan haberi yok. Adamlar hemen çiçeği dalda görür görmez piyasa ayarlaması yapıyorlar.

Yazımın başlığına bakarak, “Hoca keramet mi izhar edecek, yoksa müneccimlik mi yapacak?” diye hayıflanmayınız. Ne keramete ne de müneccim olmaya gerek yok. Cenab-ı Hak (c.c), her şeyi bir sebep sonuç ilişkisine bağlamıştır. Dalda çiçeğin görünmesi, havaların tozlaşmaya uygun olması fındığın bol olabileceğine işarettir. Kur'anda “Biz, aşılayıcı rüzgar gönderdik.” buyuruluyor. Geçtiğimiz haftalardaki hava iyiliğinde de bolca aşılayıcı rüzgar oldu. Tahmin ediyorum ki bazı bahçelerde çok güzel tozlaşma ve aşılanma olmuştur. Elin oğlu bu, Allah'ın düzenini bizden, yani fındık üreticisi olan benim halkımdan daha iyi takip ediyor ve ona göre cebinin hazırlığını yapıyor. Fındığın en iyi üreteni benim halkım; borsası Almanya'da. Hal böyle olunca fındığın çiçeği dalda görünmeden fiyat ayarlaması da eller tarafından yapılıveriyor. Yani uzun sözün kısası, “Davul, sürekli bizim boynumuzda asılı dururken tokmak başkasının elinde”; vur davulcu, bugün bayram günüdür.

Yeri gelmişken şu tozlaşma işine kısaca açıklık getirmek istiyorum. Bazı üreticilerimiz olayın farkında değil. Sadece ”Allah verirse, olur” deyip geçiyor. Ona hiç şüphemiz yok; inanıyoruz. Ancak, kulun yapması gereken görevini de ”ES” geçiyoruz. Yani “Taktir Allah'ındır” ama kulun da tedbir alma görevi vardır. İşin iç yüzünü bilmeyince de tedbir almayı beceremiyoruz. Onun için “Tozlaşma” konusunu kısaca irdelemek istiyorum.

Şöyle'ki: Halk arasında “Solucan ”veya ”Sümbül” kelimeleri ile anlatılmağa çalışılan uzunca çiçek, fındığın erkek çiçeğidir.”Karanfil” ile tanımlanan pembemsi iplikçikler de dişi çiçektir. Hava durumuna göre erkek çiçek uzayarak, boğumlu katmanları arasındaki tozları etrafa saçmağa başlar. Tam bu sırada dişi çiçek de açmış olması gerekir. Erkek çiçekten etrafa saçılan tozlar, dişi çiçeğin iplikcikleri üzerinde, gözle görünmeyecek kadar küçük olan ince kıların dibindeki delikçiklerden içeriye girerek pembe ipliklerin ortasındaki özünden aşağıya, dibine iner. Bu pembe ipliklerde çok hafifçe tutkal gibi yapışkan sıvı vardır. Üzerine düşen erkek tozu bırakmadığı gibi, onu şişirerek patlatır ve içinde gizleyip koruduğu embriyoyu ipliğin özünde dışarıya bırakarak dişi yumurtanın aşılanmasını sağlar. İpliğin dibinde aşılanma olayı bitmiştir; İpliğin görevi sona ermiştir. Her aşılanan iplik sayısı kadar, fındık tanesi oluşur. Havalar müsait gider de rüzgarlı günlerde bolca tozlaşma olursa, fındık ”Çotanaklarında ” tane sayısı çok olur. Çotanaklar büyük olur. Yağmurlu havalardaki zoraki tozlaşmalarda tane sayısı az, çotanaklar küçük olur. Aşılanma yetersizliğinden kaynaklanan yanık fındık sayısı çoğalır. Bazen erkek çiçek olgunlaşıp etrafa toz saçtığı halde, dişi çiçeklerin açmadığı olur. Bazen de çok sayıda dişi çiçek açar, tozlaşmayı sağlayacak erkek çiçek yoktur. Her iki halde de fındık olmaz.

Sayın üreticilerimiz, gördünüz mü  Allah'ın sebep sonuç ilişkisini? Kulluk görevlerimizi yapmadan, “Allah verirse olur” deyip köşeye çekilmekle iş bitmiyor. Tozlaşma olayına yardımcı olmak gerekir. Nasıl mı? Anlatayım:

1) Fındık bahçelerine hayvan gübresi koyarak toprağın sıcak kalmasını ve hava durumuna çok bağlı kalmadan erken çiçek açmasını sağlarız.

2) Kışlık gübre kullanarak, aynı şekilde toprağın sıcak olmasına yardımcı oluruz.

3) Fındık bahçelerinde az sayıda ham fındık ağacı veya farklı fındık çeşitleri bulundurarak tozlaşmaya yardımcı oluruz. Çünkü ham fındık, çoğu zaman erkek çiçeğin olmadığı senelerde bolca erkek çiçek açarak tozlaşmaya yardımcı olur.

Sevgili dostlar, benim en çok üzerinde durduğum konu; Kendimize biraz daha fazla sahip çıkarak haklarımızın korunmasını sağlamaktır. Öncelikle şu fındık borsasının ülkemize ve bölgemize gelmesine çalımsak zorundayız. Ürettiğimiz mahsulün değer takdiri bizlerde olmalıdır. İkinci olarak da fındığın pazarlaması ve iç tüketime ağırlık verilmesi konularına katkı sağlanmalıdır.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 2308 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI