18 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yaaaylalar, yaylalar...
musakiroglu@mynet.com

Benim askerliğim 28 günde kısanın da kısası bir sürede bittiği için çok bilemedim… Acısını-tatlısını çok yaşayıp,çok hatıra biriktiremedim hayatımın o dönemine ait.

 

Ama kısada sürse tempolu yürüyüş yaptırılırken söylenen 'Yaylalar, yaylalar' türküsü bir hoş ederdi içimi.

 

Askerliğin o sınırlı eğitim alanı ile koğuş arasına sıkışmış dar mekanının, içimde yarattığı kasveti bu türküyle dağıtırdım sanki. 'Yaaaylalar, yaylalar' derken özgürleşir, içimi ferahlık basardı.

 

Sonra dönüp Ünye'ye geldiğimde yaylalarımızı tanımak-öğrenmek istedim. Çünkü daha öncesinde hiç gitmemiş, sadece anlatılanlardan duymuş, biliyordum yaylalarımızı.

 

1985 yılıydı Aybastı'daki Perşembe Yaylası'na gittik süt amcamın oğluyla. Koyunları vardı orda. Bayılmıştım yayla hayatına ve yayla ortamına…

 

Sonra bir grup arkadaş piknik için Akkuş'un Taz Yaylası'na gittik. Hatta yanımızda Fransız turist bir

aile de vardı. Harika bir piknik olmuştu.

 

Bir sene sonra da bu kez Akkuş'un Argan Yaylası'na gittik piknik yapmaya… 5 aile, bayağı kalabalık olmuştuk. Sonraki yıllarda o aileler ve özellikle de çocuklar 'Ne zaman yaylaya gidiyoruz?' diyip durdular. Çok sevmişlerdi…

 

Siyasetin içinde olduğum 1980 ve 90'lı yıllardaki siyasi geziler sırasında İlküvez-Kuzköy (Akpınar)

arasında Kepçelipınar bölgesindeki Kızlar Yaylası'nı öğrendim. Yaz ortasında Kepçelipınar'ın buz gibi suyunu içtim, Kızlar Yaylası'nda açan envai çeşit çiçeğin mis gibi kokusunu çektim ciğerlerime.

 

Sonra Ordu'nun en büyük yaylası Çambaşı Yaylası'na çıktık iki kez. Ayran içtik, yoğurt, peynir yedik taptaze…

 

O yıllarda yaylaların meskunları koyun sahipleri, çobanlar… Yaylada ekim-dikim işi yapan birkaç aile… Birkaç yazlıkçı… Bir de günübirlik piknik için gelen çok az sayıda ziyaretçiyle sınırlıydı.

 

Şimdi yaylalarla ilgili kapsamlı, buraları turizmin hizmetine sokmak için çok amaçlı projeler hazırlanıyor, hayata geçiriliyor.

 

Bu projelerin esasını ise içerden yaylaları birbirine bağlayacak olan 'Yeşil yol' projesi oluşturuyor. Bu yolla birlikte ilimizin batı bölgesinde İlküvez'deki Kızlar Yaylası'ndan, Akkuş'taki Taz ve Argan Yaylası'na, Korgan'daki İteniçi'nden, Aybastı'daki Perşembe Yaylası'na ve oradan ilimizin doğusundaki Çambaşı Yaylası'na uzanacak Yeşil Yol hattı yaylalarımızı turizme açacak…

 

Ayrıca yaylalarımızın sadece yazları değil, kış mevsiminde de ziyaret edilebilmesi için tesisler yapılacak… Bu kapsamda Çambaşı Yaylası'ndaki kayak merkezinin önümüzdeki hafta açılacağını öğrendim.

 

Ayrıca Perşembe Yaylası ve Akkuş Argan Yaylası ile ilgili de buraların 4 mevsim turizmin hizmetine sunulması için çalışmalar yapılıyor.

 

Bütün bunlar turizmden kazanmak, zenginleşmek, gelişmek için önemli.

 

Önemli de, benim içimde bir kuşku var sizlerle paylaşmak istediğim.

 

Diyorum ki; yaylalarımız böyle alabildiğine açıldıkça, ziyaretçileri artıp kalabalıklaştıkça başta belirttiğim insana özgürlük, rahatlık ve dinginlik hissi veren atmosferini kaybeder mi?

 

Ne dersiniz ileride 'Yaaaylalar, yaylalar' türküsünü söyleyenler bizim bugün duyduğumuz özgürlük

duygusunu duyabilecekler mi?

 Bu Haber 2283 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI