24 Ocak 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Havacılık Meslek Yüksek Okulu

Ortaöğretim kurumları yönünden ilçemizdeki okullaşma oranı bayağı iyi. İlköğretim kurumları, yeni yapılanlarla birlikte ilçe ihtiyacını karşılıyor. Köylerde okul kalmadı. Belirli merkezlere öğrenci taşıması devam ediyor. Liselerimiz, çeşitlilik yönünden Ünye'mizde zengin sayılır. Bir tane düz lise, iki tane Anadolu lisesi, bolca da meslek lisesi var. Endüstri meslek, Ticaret meslek, Turizm meslek, Sağlık meslek, Kız meslek, İmam-Hatip meslek, Çıraklık meslek ve bir kısmının da Anadolu bölümleri ile birlikte, bayağı zengin bir eğitim-öğretim kadromuz mevcut. Ancak, geçenlerde katıldığım bir toplantıda yapılan istatistiki açıklamalara göre ilçemizde öğrenci sayısı, yanlış anlamadımsa azalıyor. Eski aile anlayışında çocuk sayısı fazla oluyordu, şimdiki gençler iki taneyi bile fazla görüyor.

 

Yüksek okul ve fakülte düzeyindeki okullaşma durumuna gelince, ilçemizdeki durum içler acısı. Halkımızın bu konudaki hem bilgisi hem de ilgisi son derece zayıf. Bir binamız var, iğreti; Bir yüksek okul binamız var, iğreti. Öğrenci yurtlarımız var, iğreti. Hiç birisi yüksek öğrenim için yapılmış binalar değil. Geçici olarak bir süre için uygun sayılabilir. Ama bizim fakültemiz kaç senedir, bağıra çığıra, sıkış-tıkış bir dinlenme amaçlı yapılmış binada, zoraki eğitim-öğretimini sürdürmeğe uğraşıyor. Geçenlerde bir toplantıda, Sayın Dekanımızın açıklamalarını ve çekilen sıkıntıları dinleyince, ben bir eğitimci ve Ünyeli olarak, kendi adıma utandım.

 

Anladık, Ünye'de arazi pahalı. Ama bir sürü de hazine arazisi ve 2B niteliğinde, orman vasfını kaybetmiş arazi var. Vatandaş işgal etmiş. Siyasilerin bu işe ağırlığını koyması gerekir. Vatandaşı da mağdur etmeyecek şekilde bir çözüm üretilmelidir. Örnek; 50 dönüm araziyi işgal ve imar etmiş vatandaşa, 25 dönümünü alıyorum, 25 dönümün de sana imar bedeli olarak tapusunu veriyorum deyince kimseden ses çıkmaz. Ama elinden tamamını almak vatandaşa zulüm olur. Devlet, vatandaşına zulmedemez.

 

Ünye halkının, fakülte ve yüksek okullara karşı ölü toprağına bürünmüş halini bir silkelemek lazım. Nasıl olacaksa bir yol bulup önce halkı bilinçlendirmeli, daha sonra da ilgiyi arttırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Geçmiş yıllarda bir-iki arkadaşla birlikte Kıbrıs'a çocuklarımızı üniversitede okutmak üzere gittik. Kıbrıs'ta hep vakıf üniversiteleri var, Yani paralı eğitim-öğretim yapılıyor. Çocuklarımızın kaydını yaptırmak ve ev tutmak üzere gittiğimizde Kıbrıs Türk Halkının, üniversite olayını bir geçim kapısı olarak algıladığını ve buna göre hazırlık yaptığını gördük. Her tarafta öğrenci evleri hazırlanmış; bir öğrenciye neler lazım olacaksa evde hazır, sadece kişisel eşyanı çantana doldurup gidiyorsun ve eve yerleştiriyorsun. Evlerin kalitesi de, kiraya tutacak öğrencinin mali durumuna göre farklı. Gezip dolaşıyorsunuz, işinize geleni tutuyorsunuz. Bizim için bu durum, arayıp da bulamadığımız bir nimet olmuştu. Parasını-pulunu hiç hesap etmeden, çocuklarımız için en iyisini tutmuştuk. O günün devrinde paralar da dolar olarak peşin ödeniyordu. Buradan giderken tabi ki ona göre hazırlıklı gidiliyor.

 

Ünye'mizde buna benzer öğrenci evleri veya pansiyonlarının olup-olmadığını pek bilmiyorum. Varsa çoğaltılmalı, yoksa yapılmalı ve fiyatları da dengeli olmalıdır. Bizlerde biraz “Çabuk köşe dönme” zihniyeti ağırlıklıdır. Hem şahsımız hem de ülkemiz ve geleceğimiz için en önemli hizmet, öğrencilere yapılan hizmettir. Hem dünyamızı hem de ahiretimizi kurtarırız.

 

Gelelim Havacılık Meslek Yüksek Okuluna. Türk Hava Kurumunun kendi bünyesinde kurduğu Havacılık ve Uzay Bilimleri Vakıf Üniversitesinin bir ayağının da Ünye'mize ulaşıyor olmasından daha güzel bir mutluluk olabilir mi, biz Hava Kurumu mensupları için. Bu haberi aldığımız ilk gün, mutluluğumuzu halkımızla paylaşmak istedik. Hemen basın-yayın kuruluşlarımızı haberdar ederek halkımıza ulaşımı sağladık. Konunun önemini iyi bilen dostlarımız, hemen bizlere ulaşarak teşekkürleri ile mutluluğumuzu paylaştılar. Hepsine şükranlarımızı sunuyorum. Bu mutluluk, toptan Ünye halkının ve çevre halkının mutluluğudur. Gelecek hizmet, önce Ünye'mize sonra da toptan ülkemize gelecek bir hizmettir. Daha önce hava alanını Ünye'mize yaptıranlara, sebep olanlara, katkı sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

                                                                                                                                    

                                                                                                                                   Bu Haber 1591 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI