24 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
ÜTSO'nun OSB izahı zayıf kalmış...
musakiroglu@mynet.com

1985 yılında dünyaya gelenler bugün 27 yaşındalar… Bunlar artık hayata karıştı, iş güç kurdu. Evlendi, çoluk çocuk anası-babası oldu.

 

Bu neslin sıfır yaşında olduğu tarihte başlayan Ünye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) çalışmaları da 27 yaşına girdi. Ama kendisiyle birlikte dünyaya gelenlerin aksine organize sanayi doğduğu ile kaldı.

 

Ayağa kalkamadı, yürüyemedi, büyüyemedi.

 

Üstelik kalkamaması, yürüyememesi, büyüyememesi için siyasi alavere-dalavereler gırla gitti.

 

Eğer Ünye OSB'si siyasilerin alavere-dalaverelerine gelmeseydi, bugün bu ilçede 51 tane fabrika mı denir, imalathane mi denir, ne denirse denilsin tam 51 tane işletme olacaktı.

 

Bazılarında onlarca, bazılarında yüzlerce işçinin çalışacağı bu işletmelerde asgari ortalama 50 kişi çalışsaydı Ünye'de en az kaç kişi iş sahibi olacaktı biliyor musunuz?

 

2 bin 550 kişi…

 

Bu 2 bin 550 kişi aylık ortalama bin TL ücret alsaydı Ünye'ye ilave aylık 2 milyon 550 bin TL para girecekti.

 

Bu para yılda 30 milyon 600 bin TL'yi bulacaktı.

 

Ya peki bu işletmeler hadi 27 yıldan beri değil de 20 yıldan beri çalışmış, üretim yapmış olsalardı çalışan işçilerine toplam ne kadar ödemiş olacaklardı?

 

612 milyon TL

 

Ünye'nin bir türlü gerçekleşmeyen, 27 yıldan bu yana yılan hikayesi mi dersiniz, yalan hikayesi mi dersiniz hikayelerin en kötüsüne dönüşen Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmamasıyla birlikte kaybı asgari 612 milyon TL…

 

Bu asgarisi… Bunun azamisi ne kadar olurdu? Yan gelirleriyle birlikte bu rakam nereye çıkardı? Milyarlarca TL gelir olurdu Ünye için…

 

Peki ayrıca bu işletmelerde üretilen ürünlerdeki paydan Ünye'ye ne düşer, ne kadar kazandırırdı?

 

Bütün bunları üst üste koyup hesaplamaya benim ne elim varıyor ne de yüreğim dayanabiliyor…

 

Yukarıdaki hesaplar benim kabataslak ortaya koyduğum hesaplar.

 

Ünye Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili asıl hesabı… Ünye'nin 27 yıldan bu yana kaybının ne olduğunu… Bugün bile gerçekleşse Ünye'ye yapmaya başlayacağı katkıyı… Bunun ilçemiz ekonomisi ve sosyal hayat üzerinde yaratacağı etkiyi… Bunları ve benzeri birçok yönüyle Ünye OSB'nin ilçemiz için önemini sayılarla anlatan bir rapor hazırlanmalıdır.

 

Bu rapor kamuoyuyla, ilgili kurum ve kuruluşlarla, siyasilerle paylaşılmalı… Ünye OSB'nin olmazsa olmaz bir olgu olduğu bütün yönleriyle ortaya konulmalıdır.

 

Bu raporu ise Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) hazırlamalıdır. Hem de bir an önce… Kaldı ki ÜTSO, hiçbir mesaisini OSB çalışmalarının önüne koymamalı… İmkanının, zamanın ve enerjisinin büyük kısmını OSB için harcamalıdır.

 

Yalnız ÜTSO'nun 30 Aralık günü düzenlediği toplantının sonuç bildirgesinde OSB için sadece şunların yazılmış olması eksik bir izah olmuştur.

 

“Çimento Fabrikası civarında tespit edilen 850 dönümlük arazinin OSB yeri olarak bir an önce istimlAk edilmesi ve Ünye Organize Sanayi Bölgesinin faaliyete geçmesi için siyasilerin harekete geçirilmesi sağlanmalıdır.”

 

Bu kadarcık bir izah ortaya sürmek Ünye OSB'nin hafife alındığı zannı doğurabilir. Bunlara katiyen yol açmamak, böylesi bir çalışma için çok önemlidir.

 

OSB, Ünye için yeni bir dönüm noktası, milat anlamı ve öneminde bir olaydır.

 

O halde izahımız böyle zayıf değil güçlü olmalı. Bu alandaki mücadelemiz de aynı şekilde güçlü olmalıdır

 

Güçlü olmalı ki otuz yıla varmadan kalan üç sene içinde bu iş hayata geçebilsin.

 

 

 

 

 

 Bu Haber 2934 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : bilgi Tarih : 11 Ekim 2012 / Pazar Üye Adı :rasimdemir
şu çimento fb kasının oradaki arazilerin son durumu ne durumda istimlak edildi diyolar paraları nezaman ödenecek lütfen bi bilgi alabilirmiyim saygılar
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI