27 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Meteoroloji Müdürlüğü kalktı, ya yeri...
musakiroglu@mynet.com

Ünye'de mazisi yarım asra dayanan meteoroloji istasyonunun kaldırıldığı haberleri veriliyor son günlerde.

Burada yapılan mevcut iş bundan böyle otomatik olarak yapılacakmış. Bunun için de ayrıca bir kuruma, binaya, personele ihtiyaç yokmuş. Bir oda, hatta bir dolap ya da bir masa yeterliymiş.

Teknoloji geliştikçe ve ileri teknoloji hayatımıza girdikçe insan gücüne gereksinim azalıyor, hatta yer yer bitiyor… Yerini otomatik cihazlar, alet ve makineler alıyor.

Meteorolojide gelinen nokta da böyle... İşlerin nerdeyse % 90'ı otomatik cihazlarla yapılmaya başlandı.

Ünye Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü 1954 yılında kurulmuş. Başlangıçta Yağış İstasyonu görevi yerine getirmiş. 1960 yılında Büyük Klima İstasyonu'na dönüştürülmüş. 2008 yılında ise Otomatik İstasyon kurulmuş, artık otomatik hizmet vermeye başlamış.

Meteorolojinin yeri ise; Ünye'nin en güzide yerlerindendir. Ünye Devlet Hastanesi karşısında Çamlık kenarında yeşillikler içinde önü deniz… Sabah, güneşin denizden doğuşunu en güzel gören noktada kurulu cennet köşesi bir yer...

Burası Hazine'den, Meteoroloji'ye tahsis edilmiş 3.5, 4 dönüm civarında bir alan.

Aklımda kaldığı kadarıyla 1980'li yılların sonlarında, Vali'nin gelip geçerken dinlenmesi için burada bir konak yapılması kararı alınmış, mevcut yerin yarısı bu amaçla Özel İdare'ye tahsis edilmişti.

Bu durumda mülkiyeti asıl Hazine'nin olan bu alanın yarısı Meteoroloji'nin kullanımına, diğer yarısı ise Özel İdare'ye tahsisli şu anda.

Meteoroloji, otomasyona geçtiği için artık böyle bir yere ihtiyacı yok.

Vali Konağı ile ilgili olarak, ta o zamanlar konuya isteksiz ve olumsuz bakılmış, konak işi geriye kalmıştı.

O halde Hazine'nin burada Meteorolojiye ve Valiliğe yaptığı tahsisi kaldırma ve yerin tasarrufunu geri alma vakti gelmiş gözüküyor.

Sıra geldi, bundan böyle burası ne olarak kullanılmalıdır sorusuna…

Bu soruya verilecek cevap çoktur. Çünkü burası her şeye müsait bir alandır.

Ama en doğru cevap, buraya, Ünye'de en çok ihtiyaç duyulan ne ise onun yapılması olacaktır.

Burası 3.5 dönümdür. Bitişiğinde belediyenin kullandığı bir alan daha vardır. Çamlık bölgesinin doğu ucundaki bu iki yerin toplamından yaklaşık 10 dönüm yer ortaya çıkmaktadır.

Bu 10 dönüm yer, Ünye'de acil ihtiyaç duyulan 5 yıldızlı bir otel için düşünülemez mi?

Bence otel için bundan daha güzel bir yer olamaz. Gezilsin bakılsın Karadeniz sahilinin hiçbir yerinde bundan daha mükemmel bir otel yeri var mıdır?

Bu düşüncemi birkaç gündür eş-dostla paylaşıyorum. Tek tereddüt o civarda belediyenin yeni yaptığı yürüyüş yolunun, yapılacak otelin denizle buluşmasını sağlamak için ortadan kaldırılması tereddüdü…

Ama çok önemli değil, çünkü otelin önünden itibaren bu yolun altından geçecek şekilde açılacak bir yer altı yolu, oteli denizle haydi haydi buluşturur..

Deniz deyince; ama ne deniz… O bölgedeki denizin duruluğu ve temizliği dillere destandır. Böyle bir deniz kenarındaki otel ayrıca bir cazibe oluşturacaktır.

Bu arada şunu da ilave edeyim; Samsun'da Meteoroloji'nin bulunduğu alan turistik  otel yapımı için 49 yıllığına bir firmaya tahsis edilmişâ€¦ Ordu'daki Meteoroloji alanı için de böylesi bir çalışma başlatılmış.

Ünye'de de geç kalmamalı, böylesi bir çalışma başlatılmalıdır diye düşünüyorum.

 Bu Haber 2029 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI