28 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yıllar sonra nihayet...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Organize Sanayi Bölgesi için bir süre önce Sanayi Teknoloji Bakanlığı'na sunulan yer kabul görmüş.

  

Bu da demek oluyor ki; 20 yıl sonra nihayet bir yer bulundu.

  

Aslanda 1990'lı yılların başında Ünye Organize Sanayi Bölgesi için yer bulunmuştu. Bu yerin parası, ödeneği hazır hale getirilmiş, hatta sıra temel atmaya kadar gelmişti…

  

Ancak işin baştan beri takipçisi Anavatan Partisi'nden milletvekili-bakan Sn. Şükrü Yürür'ün partisi 1991 yılında seçimi kaybedip iktidardan düşünce, yeni hükümeti kuran Doğru Yol'dan milletvekili ve bakan olan Sn. Refaittin Şahin, organize sanayi bölgesi için seçilen bu yeri beğenmemiş, iptal ettirmişti.

  

Bunun sonucu olarak ta, Ünye'nin organize sanayi bölgesi için ayrılan para ve ödenekte aslen Amasyalı olan Sanayi Bakanı aracılığı ile Amasya'ya kaydırılmıştı.

  

O gün bugündür de tam 20 küsur yıldır Ünye'de OSB için yeni yer arandı duruldu.

  

Neler olmadı, neler yaşanmadı bu 20 yıllık süre zarfında…

  

En kötüsü kAğıt üzerinde var görünen Ünye OSB'si borca battı. Ne yaptı, hangi işi gördü de borca battı, millet şaştı bu işe…

  

Bırakalım Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışması yapmayı, müteşebbis heyet içinde yer alan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası bu borçtan kurtulmak için bir zamanlar Ünye'nin resmi hakkı olan OSB'yi iptal ettirmeyi bile görüştü tartıştı…

  

Neyse ki imdada, başta İçişleri Bakanı hamimiz-hemşehrimiz Sn. İdris Naim Şahin olmak üzere bugünkü siyasetçiler yetişti. Onların ilgi ve destekleriyle Ünye OSB, 400 bin TL civarındaki borç yükünden geçtiğimiz yıl kurtarıldı.

  

Bir yıldır da yer aranıyordu OSB için. Birkaç alternatif yerden bahsedildi. Ama içlerinde şartları en uygun olanın Cevizdere bölgesindeki 85 hektarlık yer olduğunda karar kılındı.

 

Başta da belirttim, işte bu yeri uygun buldu Bakanlık.

 

Cevizdere bölgesindeki bu yer aslında tarım arazisi. Sanayi için ters bir bölge…

 

Ama Ünye'de tarım arazisi olmayan neresi var ki? Tarımın, ziraatın yanında sanayinin de kurulması için gözünü yumacak, bir yeri bu işe harcayacaksın çare yok…

Kaldı ki 40 yıl öncesinde çimento fabrikası kurularak o bölge sanayiye açık hale getirilmişti. Daha sonra Cevizdere havzası boyunca birçok işletme, imalathane ve fabrika kuruldu. Bölge kendiliğinden sanayi bölgesi olmaya doğru uzadı gitti.

Burası tamam, Cevizdere'deki 850 dönümlük saha organize sanayi bölgesi kurmak için, olması mümkün en uygun yer.

Ancak, bu bölgede arazi pahalı… Az-buz değil bir hayli pahalı hem de.

Şimdi parası verilecek burası OSB kurmak için satın alınacak. Verilen bu para da orada yatırım yapmak isteyen sanayicilerden çıkartılacak.

Peki ya sanayici kendisinden istenen böyle yüksek meblağlı yatırım alanı parasına razı gelir mi?

Gelmez, çünkü burada ödeyeceği fazla para üreteceği ürünün maliyetine ve pazar fiyatına yansır, pahalı olur. Böylelikle de pazarda rekabet gücü düşer, zayıflar.

Böyle bir durum yatırımcılar açısından bizim organize sanayi bölgemizin cazibesinin ta baştan kaybolmasına yol açar.

Cevizdere bölgesi güzel… Ama endişem işte bu anlattığım pahalı yer oluşudur.

Peki, bu endişeyi ortadan ne kaldırır? Tabi ki devlet desteği, devletin vereceği teşvik kaldırır.

Bu ne kadar mümkündür derseniz… Bu soruya; “Şu andaki siyasi gücümüze göre mümkün olmazsa hiçbir zaman mümkün olmaz” diye cevap veririm.

 

 Bu Haber 2192 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Anladım, sen Saim Yıldız'sın... Tarih : 29 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :Musa Ö. Kıroğlu
Geçen hafta da bir yazıma 'saim' kısa adıyla yazdığında tam çıkaramamıştım, şimdi anladım sen Saim Yıldız'sın... Saim, sen de bir şeyler bilebilir, düşünebilir, söyleyebilirsin. En tabi hakkındır. Saygı duyarım... Ancak, söylediklyerine cevap verme gereği duyup duymamakta takdir edersin ki benim hakkımdır... Dolayısıyla sen oku, yorumla... Doğrudur ya da yanlıştır vatandaş nasıl olsa değerlendirir... Ama geçen yorumunda belirttiğin gibi demek beni sadece Büyük Cami imamı duymuyormuş, sen dahil duyanlarım varmış... İlgin ve farklı yorumların için teşekkür...
Başlık : OSB Tarih : 28 Ocak 2012 / Pazar Üye Adı :saim
Sayın kıroğlu yazınızda belirtiğiniz gibi Ünye Organize sanayi iptal edilmiştir ama bu geçmişdeki iktidar tarafından değildir toplumu yanlış bilgilendiriyoırsunuz isterseniz Tv bir açık oturumda sizinle bu konuyu tartışalım toplumda doğruyu görsün Ünye OSB sadec sayın yürür ün jişisel hatalarında dolayı iptal olmuştur hiç bir zaman kanunna göre hareket etmemiş tarım bakanlığından çevre bakanlığından izin almada arazi sahiplerine ödeme yapmıştır bunun üzerine o köyden Eğitim enstüsünü yeni bitirmiş bir hemşerimizin açtığı dava sonucu izni olmadığı görülmüştür ben ne şükrü nede refaittin taraftarıyım ama sen Ünyede hep sükrü yürürün tarafı olmuşsun şükrü beyin kendi itirafı Merhum sami Soysalın öldüğü gün M.Beşli ve C.Vural Rahmetli yüksel helvacı ile birlikte olduğumuz da kendi meclis odasında Özel sanayi için kendisi ile görüşmeye gittiğimizde anlattı burda köşede yazıyorum diye toplumu yanılmak size yakışmaz vede OSB avukatı davacıların Rahmetli Cemil Yürür idi daha sonra ayıp olmasın diye Samsunda Kemal Vehbi Gül e devrettiler davayı Bilgi Sanayi bakanlığında Sedat Balak ve İnci hanım tüm tutanaklar bakanlıkta mevcuttur. Çok mettiyeler düştüğün ANAP ın kalıcı bir eserini anlat altında imzanız olsun hiç kullanılmıyan S.S.K mı hiç kullanılmıyan Limanda Sılo mu hiç kullanılmayan hava alanımı Bir düşün tüyü bitmemiş doğmamış yetim ve çocukların paraları nereye gitti İlk önce bu topluma ANAP kendi hesabını versin neden tarihin çöplüğünde olduğunu anlatsın bırak Şükrü bey kendini savunsuz sizin savunmanıza halamı ihtiyacı var nasıl şükrü bey adına toplumu tehtit ettiğinizi unutmadık sususnu içeri alınırsınız sözlerinizi sen hala ordamısın kır oğlu yık artık korku imparatorluğunu selamlar... kendine korkmadan bak çıkar ogözlüğünü.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI