30 Ocak 2012 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Bir İlçe-Beş Bakan Ve İl olma arzumuz... ÜNYE...

Karadenizin incisi.

Yurdumuzun medarı iftaharı…

Biz hemşerilerinin ve tüm gezip görenlerin gönlünde otağ kuran bir dünya şehri…

Ben Ünyeli olarak gurur duyuyorum.

Tarih boyunca, bu güzel şehrin gelişimi için emek veren tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Yaşayanlara uzun ömürler, maddeten aramızdan ayrılan ve halen mümtaz hatıraları ile onur duyduğumuz değerli büyüklerimize Yüce Tanrıdan rahmet diliyorum.

Aziz ruhları şadolsun…

Benim, MEÇHULASKER ilkokulu'nda okuduğum 1943-1948 yılları arsında 7500-8500 kişiden oluşan bu şehir bugün nerede ise 100 bine yaklaşan nüfusu ile, yetiştirdiği Yurt ve Dünya çapındaki değerleri, tasviri kolay kolay mümkün olmayan, mavi ve yeşilin birbirine karıştığı, güneşin denizden doğup denizden battığı, muhteşem doğası ve ilk çağlardan gününüze kadar gelen tarihi kalıntıları, zengin kültürü, burcu burcu kokan mis gibi havasıyla onurumuz Ünye…

Çocukluk günlerimizin geçtiği o küçücük Ünye, bugün büyümüş devasa bir kent olmuş.

Modern şehircilik çalışmalarının en görkemlisi, Belediyemiz denetiminde sayın halkımız tarafından, büyük aşk ve özveriyle gerçekleştiriliyor.

Emsali ancak ve ancak büyük yerleşim yerlerinde görülen çok katlı modern binalar, büyük alışveriş merkezleri, tertemiz ve büyük caddeler, meydanlar, parklar,eğlence yerleri hep Ünye'de.

Kültürel alandaki faAliyetlerimiz ise, tarihin tarihi kadar eski.

İşte: Büyük Adamlar yetiştiren, SADULLAH BEY MEDRESESİ.

İşte: Sancak Beyliği ve Paşalarımız.

İşte: Zamanın Hukuk Bilginleri, Kadılarımız.

İşte: Dünya denizlerine yelken açan, ünlü kaptanlarımız.

İşte: Osmanlı Devleti'nin, İlk Deniz İnşaiye Mühendisi olarak kabul edilen HACI EMİN EFENDİ. ( Bu hemşerimiz görevi sırasında Amerika'ya mesleki bir tetkik gezisi yapmış. Kendisini istikbale çıkan Amerikan heyeti, karşılarında, kendileri gibi modern giyinen, ( Fen hariç) lisanlarını mükemmel konuşan bir Fen Adamı ile karşılaşınca, hayretlerini gizleyememişler. ( KAYNAK:VATAN GAZETESİ MEMLEKET HİKAYELERİİLAVELERİ 20.08.1952tarihli ORDU ÖZEL SAYISI Sayfa: 4)

Şimdilerde, Ünye Cumhuriyet Meydanı, Saray Camii ile Hükümet Binası arasından, Hamidiye Mahallesine çıkan HACI EMİN CADDESİ , kentimizin yetiştirdiği bu değerli zatın ismini taşımaktadır.

( Bu günlerde, bu cadde üzerinde bulunan eski bir Kaptan  Evi, Belediye Başkanı Ahmet ARPACIOĞLU-ÜNYE YEREL TARİH Grubu'ndan Ahmet KABAYEL ve Ahmet Derya  VARİLCİ'nin emsalsiz gayretleriyle onarılmış ve ÜNYE MÜZESİ'ne dönüştürülmüştür. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.)

İşte: Sanayinin her dalında faaliyet gösteren çeşidi belirsiz iş yerlerimiz ve bilhassa devasa kuruluş ÜNYE ÇİMENTO  Fabrikası,tersanelerimiz ve tekstil fabrikalarımız.

İşte: Bacasız Sanayi Turizm konusunda örnek hizmetler veren ve şehrimizin adını, yerli yabancı tüm gezginlerin belleğine altın harflerle yazdıran otel-lokanta işletmecileri ve Turizm rehberlerimiz.

En önemlisi, her yıl Temmuz ayı içerisinde, Belediyemizin organizasyonu ve müteşebbis halkımızın katkılarıyla yapılan ve her görenin beğenisini kazanan görkemli ÜNYE FESTİVAL ŞENLİKLERİ…

Ünye kültürünün son yıllarda büyük aşama kaydettiği, herkesin malumudur.

Kentimizde, Ordu Üniversitesi'ne bağlı Yüksek Okullar, Lise ve Lise düzeyinde çok çeşitli Meslek Okulları ve halkımızın ihtiyacına yeter derecede İlköğretim Okulu vardır.

Beldemizde okulu olmayan köy yoktur.

Hatta, büyük yerleşim merkezlerinde, İlköğretim Okulu dışında, Lise düzeyinde eğitim kurumları da faaliyet gösterir.

Kentteki, sosyal düzen çok renklidir.

Halk, modern hayatın bütün vecibelerini en iyi şekilde yerine getirir ve yaşamları boyunca bu ilkeye son derece sadık kalmaya da özen gösterir.

Yöremiz insanı, güzel Türkçemizi, İstanbul şivesi ile konuşur.

( Bu arada, yerel kültürümüzün göz bebeği olan ve halkımızın benimseyip aralarında büyük bir zevkle konuştuğu ÜNYELİCE'yi de unutmayalım.

Hatta bu güzel yanımızı kitaplaştırarak, O'nu edebiyatımıza mal eden, değerli hemşerimiz Prof. Dr. Sayın Sait KAPICIOĞLU kardeşimizin tanımladığı gibi, ÜNYE KÜLTÜR AĞASI, Dil Bilimcisi, öğretmen, kentin yetiştirdiği büyük değer Sayın Bilgin HASDEMİR ‘i de şükranla analım.)

Teşekkür ederim BİLGİN HOCA, bu bapta yeni eserler bekliyoruz.

Halk beşeri ilişkilerde, kibarlık ve nezaketten hiç ayrılmaz. Çevresine daima örnek olur. Bu düzen çok eski tarihlerden bu yana böyle olagelmiştir.Nedeni de, kentte yetişen yüksek dereceleri memurların, kadı ve kaptanların, başta İstanbul olmak üzere, Anadolu'da ve yurt dışında hizmet vermeleri ve edindikleri kültürleri,emekli olup, memleketlerine gelip yerleştiklerinde, çevrelerindeki  halk kitlelerine de benimsetmeleri sonucudur.

Yukarıda kısaca özelliklerini saydığım bu şirin ilçemiz, Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze dek siyasi arenada yerini almış ve parlamentoya devamlı milletvekili göndermiştir.

Bu milletvekillerimiz, zaman zaman, mensubu oldukları siyasi partilerin hükümeti kurma görevi üstlendiğinde, Bakanlar Kurulu nezdinde görev almış ve hem kendisini hem de memleketini Türkiye ve Dünya nezdinde büyük bir şeref ve onurla temsil etmişlerdir.

Bu değerli hemşerilerimizi bir anımsayalım:

İşte: 1962-1965 yıllarında ve 27-28 inci İNÖNÜ Hükümetlerinde parlamento dışı ( sonraki yıllarda Ordu Milletvekili) DIŞİLERİ BAKANLIĞI yapan, Ünye ‘de Pamukoğulları'na mensup olup, İstanbul'a gidip yerleşen, orada Galatasaray Lisesini bitiren, Paris'te Hukuk tahsil edip, Hariciyeci olan, değerli diplomat rahmetli Feridun Cemal ERKİN,

İşte: 50. TANSU ÇİLLER Hükümetinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 51. ÇİLLER Hükümetinde DEVLET BAKANLIĞI yapan, arkadaşımız ve medarıifteharımız sayın Refaiddin ŞAHİN.

İşte: Anavatan Partisinin oluşturduğu 46. TURGUT ÖZAL hükümetinde, keza 47. YILDIRIM AKBULUT Hükümetinde SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI yapan, çok değerli hemşerimiz,onurumuz ŞÜKRÜ YÜRÜR.

İşte: Ak Parti Genel Başkanı, Başbakan Sayın Tayyip ERDOĞAN'nın kurduğu 59.  Hükümette ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI yapan çok değerli insan, hemşerimiz sayın Mehmet Hilmi GÜLER.

İşte: Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın oluşturduğu, 61. Hükümette İÇİŞLERİ BAKANI olarak görevlendirilen, çok değerli bürokrat, gönlü güzel memleketine ve tüm Türkiye'ye hizmet etmek aşkıyla dolu, şehrimizin onuru, medarıifteharımız, iyilik ve sevecenlik timsali, Sayın İdris Naim ŞAHİN.

Birde, şehrimizin tanımmış ailelerinden HAZNEDARLARA (PAŞALAR'A) mensup olan bir zaman İller Bankası Genel Müdürlüğü, İmar İskan Bakanlığı Müsteşarlığı ve 1981 yılı içersinde Ordu'dan DANIŞMA MECLİSİ ÜYESİ seçilen Sayın Ali Mazhar HAZNEDAR da değerli bir hemşerimizdi.

Değerli okuyucular:

Yazımın tetkikinden de izleyebileceğiniz gibi, sizlere, cennet şehir güzel Ünye'mizin doğal, kültürel, ekonomik ve turizm durumu hakkında bilgiler verdim. Sanırım okumakla mutlu olmuşsunuzdur.

Bu arada öteden beri, tüm Ünyelilerin kafasını kurcalayan bir hususu da değinmeden geçemiyeceğim.

Madem ki biz bu kadar ileri düzeyde bir İlçeyiz, parlamentoya gönderdiğimiz vekillerimiz, Ülke kaderinde söz sahibi BAKANLIK titri yakalıyorlar, onlardan bir ricada bulunmak memleket hesabına güzel ÜNYE adına bir ricada bulunmak, en doğal hakkımız olsa gerek.

Şöyle bir araştıracak olursanız, yurt genelinde değil ilçe seviyesinde İl bazında bile (Büyük kentler hariç) belleğim beni yanıltmıyorsa, bugüne kadar kurulan Cumhuriyet Hükümetlerinde, hiçbir seçim bölgesinde beş parlamenter bakan olarak görev almamıştır.

Değerli okuyucular:

Her yönüyle onurumuz olan Kentimiz ÜNYE ile, ne kadar  gurur duysak, ne denli öğünsek azdır.

Sayın İÇİŞLERİ BAKANIMIZ, İdris Naim ŞAHİN Bey.

Biz bu ilçeyi, AK PARTİ İKTİDARI'nda İl olarak görmek istiyoruz.

Dileriz bu onur bu mutluluk, Partinize ve size raci olur…Bu Haber 8982 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kitap basımı Tarih : 20 Kasım 2013 / Pazar Üye Adı :Palmiye yayınları
Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. İletişim bilgilerimiz: bilgi@palmiyeyayinlari.com https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari Tel: 0555 2915061-0539 3602045
Başlık : yazıklar olsun o siyasilere ki; Tarih : 3 Ocak 2013 / Pazar Üye Adı :mehmet çelik
Ünyeyi ordu büyükşehire bağlamak suretiyle peşkeş çeker; peşkeşçilik yapar. Ünyeliyim, ordulu olmayı reddediyorum.
Başlık : alt yapı Tarih : 17 Eylül 2012 / Pazar Üye Adı :AKİF AKTEN
Ünye miz için her ünye li güzel şeyler arzuluyor. ne yazıkki düzgün bir alt yapı yok.Ünye nasıl il olur onu tartışmak gerekli, sağlam bir alt yapı olması gerekli 2006 yılındaki seli çabuk unuttu ünyeliler.yarın aynı şey gene olacak Ünye nasıl il olur? Ünye kabuğuna sığmaz o zaman il olmayı hak eder.sanayi, spor, turizm di ekonomisi güçlü olmalıki il olsun sevgili hocam anlattığınız değerler güzel değerler. daha çok değerler olmalı ki Ünye parmakla gösterilsin o zaman ben Ünye il olmalı düşüncesine katılırım.
Başlık : Ünye İl Olsada Kurtulsak Tarih : 28 Temmuz 2012 / Pazar Üye Adı :Sıradan Vatandaş
Ünye ile Ordu'nun yıllardır zaten yıldızı barışmıyor, yıllarca ulaşım bahane edildi, şimdi Karadeniz Sahil Yolu tamamlandı bu sefer farklı bahaneler ortaya atıldı. Zaten bence Ordu'nun idari yapılanması çok karışık birbiri ile farklı özelliklere sahip ilçeleri bir arada toplamış. Doğal olarak bir Giresun gibi bir Trabzon gibi birliktelik, bir Ordululuk ruhu yok. Bundan sonra da olması mümkün değil. Bu nedenle yıllardır il olmayı isteyen Ünye'nin il olmasını istiyorum. Yani zaten sosyo-kültürel olarak etkileşimimiz o kadar az ki, bizi bir arada tutabilen tek şey aynı il çatısı altında olmak fakat onun da bir faydası yok. Ünye'ye hiç gezmeye gitmişliğim yok ama Giresun'a hemen hemen hergün gidiyorum, Giresun 25 km, Ünye 80 km. Aslında yapılması gereken Ünye ya Samsun'a bağlansın yada il yapılsın, Ordu ve Giresun'da güçlerini birleştirsin ortak projelere imza atsın, Havaalanı örneğinde olduğu gibi.
Başlık : gerçek Ünye'li... Tarih : 7 Haziran 2012 / Pazar Üye Adı :mehmet
gerçek Ünyeli ordunun peşine takılıp gitmez. Ordu b.şehir olsa Ünyeye ne faydası olacak yahu? Bilakis ünye için yıkım olur. bir ünyeli olarak ordu büyükşehirinin parçası olmayı reddediyorum. Allah korusun...
Başlık : Bir Sevdadır ünye. Tarih : 5 Mart 2012 / Pazar Üye Adı :Kenan DEMİRCİ
hocam öncelikle bu yazıyı yazdığınız için çok teşekkürler. daha önce bilmediğim çoğu şeyi öğrendim sayenizde. gazi üni. okuyorum şuan. geçenlerde birşey duydum onu paylaşmak istedim sizinle. her ünyeli gibi bende bu hoş şehrin il olmasını çok isterim ama ordu büyükşehir olmayı çok az sayı farkıyla kaybetti. hedef büyükşehir olmak. bu bağlamda orduyu büyükşehir yapmaya çalışırken ünyenın il olması biraz zor gibi gözüküyor. hacı emin efendi evinin restore edilmesine çok sevindim. ama ünyedeki bütün tarihi evlerin restore edilmesi gerekiyor. bununlada ilgili bir çalışma var galiba. herşey daha güzel ve çağdaş Ünye için olsun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI