20 Mart 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Zararlı alışkanlıklar
Kötü alışkanlıkların hafızayı zayıflatmadan beyin hasarı ve zekâ geriliğine; suç işlemeye teşvik ve tahrikten kalp hastalıklarına; vücudun ısı ayarını bozmadan böbrek taşı teşekkülüne; devlet bütçesine yük olmadan intiharlara; işi terkten trafik kazalarına; kansere kadar varan mide rahatsızlıklarından sakat doğumlara; ahlâki dejenerasyonlardan halüsinasyonlara hatta zehirlenip ölmeye kadar çok çeşitli zararlara sebep olduğu bu gün için tecrübe ve araştırmalarla ortaya konmuştur.

Dert meydandadır fakat çare olarak sathî müdahalelerin hiçbir değeri yoktur. İnsan benliğinin derinlikleri keşfedilmeden gerçek yapısının mahiyeti kavranmadan ona saadet temin edecek bir müdahale mümkün olmadığına göre her halde çaresini de "yapan yaratan daha iyi bilir" prensibinde bulacağız.

İnsanoğlu tarafından milattan çok önceki senelerden beri bilinmesine rağmen; son zamanlarda bütün dünyayı iyice kıskacı içine almaya başlayan bir alışkanlık vardır; sözde keyif verici madde kullanma iptilası... Sigaradan içkiye ondan da uyuşturuculara kadar uzanan bu zehir zincirine bağlananların sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Bunlardan en masumu görünen sigara içme alışkanlığı; çoğu zaman delikanlılık devresine henüz girmekte olanlarda; istiklAllerini ifade etme şahsiyetlerini bulma çocukluktan kurtulmuş olduklarını ispatlama gibi arzularla başlamakta ve giderek önüne geçilmez bir tutku halini almaktadır. Yetişkin kimseler ise ihtiva ettiği bazı maddelerin bilhassa nikotinin sakinleştirici bir tesiri olduğunu sanmaktadırlar. HAlbuki bu maddelerin sakinleştirici hiçbir hususiyetleri bulunmamakta aksine dolaşım sistemine anormal şekilde uyarıcı tesir icra etmektedirler. Araştırmalar normal bir kimsede tek bir sigaranın dahi atardamar basıncını ve kalbin atım sayısını büyük nispette artırdığını göstermektedir. Elektrokardiyografik tetkikler de sigara içen şahısların kalplerinin çalışmasında bozukluklar olduğunu ortaya koymuştur. Sigara solunum sisteminde de kronik bronşite ve bunun çok uzun sürmesiyle veya başka yollarla akciğer kanserine yol açabilmektedir. Akciğer kanseri tehlikesi sigara içenlerde içmeyenlerden 12 defa daha yüksektir. Yakın zamanlarda Maryland Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir tecrübede de sigara dumanında bulunan karbon-monoksitin öğrenmeyi geciktirip hafızayı zayıflattığı gösterilmiştir. Sigaranın direkt ve endirekt yollarla sindirim sisteminden saç ve deriye kadar bütün vücut yapılarına zarar verdiği bugün artık kesinleşmiş hususlardandır.

İlim adamları manevi tatminsizlik gösteriş ve taklitçilik iki kültür arasında bocalama gibi faktörlerin sigarayla beraber içki ve uyuşturucu madde kullanma alışkanlığını da artırıcı rol oynadığını ifade etmektedirler. Dünya Sağlık Teşkilatının tarifine göre alkolizm tabiri manası geniş bir terim olup alkollü içkilerin çok küçük miktarlarla alımından; içenin etrafına zarar vermesine yol açabilecek miktarda fazla kullanımına kadar bütün halleri ihtiva etmektedir. Son zamanlarda az miktarda içki içmenin faydalı olabileceğini iddia edenler de bulunmaktadır. Prof. Dr. Rasim Adasal "Ruh Hastalıkları" adlı kitabında: "İçkinin az miktarı bile normal hallerde suç işletici motifi bastıran ahlAkî mAnileri kaldırabilir ve şahsa cürüm işleme cesareti verebilir. Suçlular içkisiz olduklarında aynı suçu işleme cesaretini gösterememektedirler" demiştir. Son senelerde biraya yaygın olarak kobalt katılması neticesi bu kardiyomyopati daha da öldürücü bir hal almıştır. Larson ve diğer bazı araştırıcılar da bira ve diğer alkollü içkilerin oksijen azlığı neticesi myokard enfarktüsünü ihtiva ettikleri formaldehit sebebiyle de geri çevrilmesi imkAnsız beyin hasarına yol açtığını göstermişlerdirBu Haber 1731 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI