7 Şubat 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Karla birlikteki karaca vahşeti iç sızlattı
musakiroglu@mynet.com

“Avcının gözü karadır. Kafası eser yaban kazı vurur, kafası eser serçe…” diyenler bu sözü gördüklerinden ya da yaşadıklarından hareketle dillendirmişlerdir tabi ki.

 

İşte bu yüzden avcılar için kurallar konmuştur. Avlanması gereken hayvanlarla avlanmaması gerekenler belirlenmiştir.

 

Ayrıca hangi mevsim ya da ayda hangi hayvanların avlanabileceğinin listeleri yayınlanır, böylelikle yaban hayatı koruma altına alınır.

 

Kural vardır, yasak vardır, ceza vardır da ya peki bunlar ne kadar uygulanır?

 

Ünye'de son yıllarda sayıları artan bölge yaban hayatının en güzel ve en güzide rengini oluşturan karacalar her mevsim avlanması yasak yaban hayvanlarının başında gelir.

 

Ama zaman zaman duyarız ki, bazıları tarafından bu hayvanlar maalesef katledilir…

 

Bakın dikkat ederseniz bazıları diyorum, avcı demiyorum. Çünkü avcı birisi, gerçekten avcı bilinciyle avlanan birisi bu katilliği yapmaz, yapamaz.

 

Bu işin adı kesinlikle avcılık değil katliamdır, vahşettir.

 

Ünye'de artık bol bulunan ve Gölevi Mahallesi kırsalında artık insanlardan bile kaçmaz hale gelen, hatta bölgedeki bazı insanların yem verdiği, bakıp beslediği karacalara bu ara kar yağmasıyla birlikte sanki ‘toplu saldırı' düzenlenmiş.

 

Saca'da, Saraçlı'da yaşayan ve o bölgede bahçesi olan vatandaşlar anlatıyor.

Karın yağmasını fırsat bilen avcı bozuntusu katiller, nasıl olsa karacalar iyice çaresiz hale gelmiştir… Nasıl olsa kar yağdığı için emniyet güçlerinin bu bölgelere ulaşması, kontrol yapması zordur diye omuzladıkları otomatik tüfekleriyle kurdukları pusularda karacaları bir bir avlamışlar.

 

Bizzat bana gelip gördüklerini anlatanlardan birisi; “Abi geçtiğimiz Salı akşamı kar yağıyordu. Akşamın yeni karardığı sırada yolda gördüm. Dört kişi vurdukları karacayı bir çuvala koymuş, omuzlamış götürüyordu. Yaklaşıp ne yaptıklarını sormak istedim, geri döndüler, tehditvari baktılar. Korktum, uzaklaştım” dedi.

 

Pazar günü Saraçlı'daki hasta ziyaretimde anlattı yine bir başkası; “Çöremez'e bahçeye kar altından pancar kesmeye gittim. Bazı yerlerde insan kesilmiş, doğranmış ta her tarafa kanı sıçramış gibi kan lekeleriyle karşılaştım. Anladım ki karaca vurulmuş, boğazlanmış. Çünkü karacalar buralardaki bahçelerde sebzelerden yiyerek karınlarını doyuruyorlar. Bunu bilen avcılar anlaşılan pusu kurmuş, hayvanları öldürmüşler” diyerek insanın içini sızlatan vahşeti dile getirdi.

 

Bunların kim olduğunu sordum. Tabi ad veremediler, tam olarak bilmedikleri, göremedikleri için net bir şey söyleyemediler.

 

Ama bazı tahminlerle ve bilgi edinmelerle bu katillerin yakalanabileceğini söylediler.

 

Ben de inanıyorum ki, biraz üzerine düşülse bu vahşete yol açanlar yakalanır. Ancak, çok ciddi bir duyarsızlık söz konusu…

 

Örneğin; karatavuk ve bozayil avı da yıl boyu yasak… Ama kar yağdığı sırada bu hayvanlar çatır çatır öldürüldü, biliyorum.

 

Şöyle bir soru sormak istiyorum, Ünye'de bu kış mevsimi boyunca yasak avlandığı için kaç kişi ceza aldı?

 

Ünye Kaymakamı Sn. Mustafa Demir'i duyarlı birisi olarak tanıyoruz. Kendisinden bu konuyla ilgilenmesini, olayın üstüne gidilmesini, yaban hayat katillerinin yakalanmasını, cezalarının verilmesini bekliyoruz.

 

 

 

 

 Bu Haber 2347 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI