8 Şubat 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Karın güzellikleri

Doğal olan her şey, güzeldir aslında. Yerin beyaz örtüsünü görünce ben, çocukluğumuzun geçtiği köyü hatırladım. Çocukluk anılarımızın ağırlığı oralarda saklıdır. Kestane duvarından olan köy evinin penceresinden etrafı, beyaz örtüsünün içinde seyretmenin zevkini bir defa daha yaşamanın özlemi beni köye çeker.

Ülkemiz genelinde kış, bu sene çok ağır geçiyor. Hem karlı hem de çok soğuk. Sanıyorum ki doğal olanı da, böyle olmasıdır. Yani kış deyince akla kar, kar deyince de soğuk gelir. 2001 yılının şubat ayında hacca gittiğimde Mekke ve Medine'de sıcaktan bunalmıştım da “Bu nasıl kış mevsimi nasıl memleket” diye aklımdan geçmişti. Yani yetiştiğimiz ülkemizin şartlarında oraları düşünmüştük. Halbuki o ülkenin kış özelliklerinin daha farklı olma şansı yoktu. Arzküre üzerindeki doğal yapısı onu gerektiriyordu. Şubat ve mart aylarında, bolca karpuz yemiştik. Tanesi (yaklaşık 5 kg.) 5 riyalden istediğin kadar al, ye; Yani bizim paramızla birbuçuk veya iki lira civarında bir para idi.

Yaratılmış olan her şeyin ayrı bir güzelliği vardır. O nedenle demiştir herhalde Yunus EMRE, ”Yaratılanı severiz yaratandan ötürü” diye. Kar'ın güzelliklerini sıralamak istiyorum da onun için sözü biraz dolaştırdım. Bu meyanda şunları söylemenin doğru olacağını düşünüyorum.

1)                      Kar, biz insanlar için bir hazinedir. Çünkü yeraltı sularının asıl besleyicisidir. Biz de oradan yavaş yavaş kullanıyoruz.   

2)                      Kar, ekmektir yemektir. Çünkü kar yağdığı ve hele de don yaparak toprakta bir süre beklediği zaman toprağı kabartır. Toprak daha verimli hale gelir.

3)                      Karlı havalar bu sene sömestri tatiline denk gelerek öğrenciler için bir nimet oldu. Çocukların zihnen deşarj olmasına önemli katkı sağladı. Karda oynamak suretiyle doğal olarak spor yaptılar.

4)                      Mikrop kırıcı olarak da kar ve soğuğun büyük faydası vardır. Karsız geçen kışlardan sonra gelen yaz ayları için hastalıkların daha çok olduğu bilinir.

Kar ve Kışın “Faydaları” ifadesi yerine “Güzellikleri” kelimesini, özellikle seçtim. Çünkü, Kar'ın faydası güzelliği ile birlikte oluşuyor. Sadece faydasından bahsetmek güzelliğini gölgede bırakırdı. Kar gibi bir zengin nimete bu vefasızlığı yapamazdım.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

Not: Doğrucu Davut'a teşekkürler. Bazılarının çıldırtılmasında belki fayda olur. Çünkü çok aşırı kıskançlıklar var. Aslı astarı olmayan iftiraların sınırı yok.

                                                                                                                                   Bu Haber 2091 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI