9 Şubat 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Cenaze gününü cenaze gibi yaşamak...
musakiroglu@mynet.com

Son yıllarda belediyeler cenaze hizmeti de vermeye başladılar. Başlangıçta cenaze yıkama aracı olarak başlayan hizmet bugün artık bir cenazenin evinden alınıp defnine kadar bütün hepsini kapsar duruma geldi.

 

Belediyelerin, isteyen herkese genellikle ücretsiz olarak sunduğu bu hizmet, cenaze evinde duygusal yoğunluk yaşandığı ve düşünce sınırlarının daraldığı sırada çok kıymetli bir hizmet halini aldı.

 

1987 yılında pazaryerindeki inşaatı yaptırıyorken rahmetli babam, projeyi çizen inşaat mühendisine, “Aman daire girişindeki hol geniş olsun, teneşir konup, cenaze yıkamaya yetsin. Aman, binanın merdiveni tabut taşımaya uygun olsun” dediğini hatırlarım.

 

Niye… Çünkü ölüm herkes için var ve vakti geldiğinde herkes ölecek. Bu nedenle evlerin yaşanılır mekan olduğu kadar, ölenlere de hizmet vermesi gerektiği düşünülürdü de ondan.

 

Her ölü için yapılması gereken işler var. Bu işin başında da cenazenin yıkanması gelir.

 

Eğer evin içi müsaitse cenaze evde yıkanır. Değilse dışarıda ateş yakılır, üstüne su dolu kazan konur, ısıtılır. Camilerden tedarik edilen, dörtyanı perdeyle kapatılmış yere konulan teneşirde cenaze yıkanır. Kefenlenir, tabuta yerleştirilirdi.

 

      Ama artık bu işler, 10-15 senedir belediyeler tarafından cenaze yıkama araçlarında yapılıyor. Bu araçlar tam tekmil… Cenaze olan evin yanına geliyor, cenaze içine konuyor, hocalar giriyor, işi bitirip dışarı çıkıyorlar. Her şey tertemiz, zahmetsiz ve sağlıklı şartlarda en mükemmel şekilde yapılıyor.

 

      3.5 sene önce babam da vefat ettiğinde cenazesi, geniş yaptırdığı avluda yıkanmadı. Evin önüne gelen belediyenin cenaze yıkama aracında yıkandı. Artık demek oluyor ki, evlerin içi cenaze yıkanmasına uygun yapılması gerekmiyor.

 

      Son 10 yıldır belediyeler cenaze ve mezarlık hizmetlerinde daha da yoğunlaştılar.

 

      Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu, Şubat ayı Meclis toplantısında, belediye olarak mezarlık yeri hariç cenaze ile ilgili bütün hizmetleri ücretsiz verdiklerine dikkat çekmiş.

 

       Çok değil 15-20 sene evvel fakir aile cenazelerini kaldırmak için şehir içindeki esnaflara çıkılır para toplanırdı. Bu iş de öyle ara sıra değil sık sık yapılırdı.

 

       Öyle ki, durumu müsait olmayan insanlar ölmekten çok, ölünce cenazesinin ne olacağını merak ederdi o yıllarda.

 

       Hatta bu durumu garanti altına almak isteyen daha çok yaşlı büyüklerimiz yastık altlarında ‘kefen parası' dedikleri bir miktar parayı sürekli hazır tutarlardı.

 

       Ama artık bu endişe ve meraka gerek kalmadı. Belediye istisnasız herkes için ücretsiz cenaze hizmeti veriyor. Ayrıca şunu belirtmekte de yarar var. Belediye'nin cenaze hizmetini beğenen, bundan yararlanmak isteyen, ancak bu iş için ücret ödemeyi düşünen durumu iyi aileler isterlerse ücret ödeyebiliyorlar.

 

       Büyükcami'deki musalla bölümüne Ünye Belediyesi ilan takmış. Bu ilanda cenaze hizmetleri ile ilgili hangi hizmetleri verdiklerini madde madde sıralamış. İlan tam da yerine takılmış. Cenaze namazı kılan herkes bu ilanı okuyup bilgi sahibi olabiliyor.

 

       Dedim ya, cenaze evinde duygusallığın en yoğun olduğu, düşünmeye sıra gelmediği sırada belediyelerin verdiği bu hizmetin kıymeti ölçülemez.

 

        Bunu ben babamın cenazesinde yaşadım. Sağolsun eşin-dostun haber vermesi üzerine cenaze aracı geldi, evin yanında durdu, cenaze içine yerleştirildi, hocalar girdi yıkadı, kefenledi, tabuta yerleştirdi. Ardından Belediye cenaze nakil aracı geldi, önce camiye, sonra da mezarlığa cenazemizi nakletti.

 

       Biz cenaze evine ise sadece üzüntümüzü yaşamak, taziyeleri kabul etmek kaldı.

 

      Hani derler ya; düğün gününü düğün, cenaze gününü de cenaze gibi yaşamak gerek. Bu hizmetlerle birlikte artık herkes cenaze gününü cenaze gibi yaşamaya başladı.

 

 Bu Haber 2212 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : tebrik etmek lazım Tarih : 9 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :davut doğrucu
Musa bey, cenaze masrafları yazdığınız gibi cenaze sahiplerini zor durumda bırakan bir durumdu. ortalama 1300 tl civarında masraf oluyor. birçok insan faizden para alıp bu giderleri karşılıyordu. Yazınızdada belirttiğiniz gibi belediyelerin bu tip hizmetlerde bulunması çok önemlidir. ben orta caminin kapısına yakın belediye başkanlığının cenazeler sırasında yapılan hizmetleri anlattığı ilan panosunu görünce, birde tüm bu işlemlerin ücretsiz olduğunu gördüğümde gerçekten hizmeti yapanlara teşekkür ettim. yazınızda belirttiğiniz gibi ölümden korkmak bir yana cenazem kalkmayacak diye korku çekenlerin varlığı unutulmadan yapılan hizmet çok önemlidir. Mezar kazanlar ölü yıkayanlar belediyelerin parasının dışında ücret alıyorlarmı bilemiyorum. para işi olunca acaba cenaze sahipleri hakta kalıyorum diye veriyorlarmı? verince mezar kazanlar ve yıkayıcılar alıyorlar mı? ünye belediyemizi bu hizmetinden dolayı kutlarım. sayın musa bey yeşil hat dolmuşlarında birgün seyehat ederek yazı yazarmısınız. ayakta yolcu bir yere kadar da tıka basa insanları üst üste bindirmek nasıl anlayış anlamış değilim. çoluk çocuk bindiğinizde valla tıkış tıkış bir durumda yolculuk yapılıyor. lütfen özellikle yoğun saatlerde vatandaşın neler çektiğini görmenizi isterim. birkaç göstermelik denetim yapıldı o kadar. tamam ayakta yolcu alsınlar ama çok abartıyorlar. özellikle bayanlar çok zorluk çekiyorlar. ülkenin birçok yerind eayakta yolcu kesinlikle yasak. kanun bizim ilçede neden uygulanmıyor. birde fiskobirlik mevkiinde bir gece külübünün kocaman ilanı yola doğru varki evlere şenlik. büyükçe dekolteli iki bayan resmi süslüyor. reklam yapmanında bir usulu vardır. kaldıki karayollarına ait yerde gibi geliyor bana. insaf sahibi herkesi rahatsız eden bir durum bu iki konuya eğilirseniz sevinirim. saygılar iyi çalışmalar.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI