10 Şubat 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Bu ne yaman çelişki anne..."
musakiroglu@mynet.com

 1994-2004 yılları arasında Fatsa'da iki dönem belediye başkanlığı yapan Mustafa Kemal Çamaş, Ünye Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmış.

Çamaş, bu cezayı 10 yıl önce daha belediye başkanlığı yaptığı sıralarda hakkında "görevi kötüye kullanmak ve zimmete para geçirmek" suçlamasıyla açılan dava sonucunda yedi.

 2002 yılında davanın ilk başladığı yıllardan hatırlıyorum. Mustafa Kemal Çamaş'ın davası Ünye Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlamıştı. Fatsalılar otobüs, minibüs, otomobil ne bulurlarsa geliyor, adliye binası önünde Çamaş'a destek oluyorlardı.

 Sanırım ikinci ya da üçüncü duruşmaydı. Ben de gittim adliye önüne… Fatsa'dan gelen tanıdıklarıma misafirperverlik ettim. Bir grup olduk, yakındaki bir çay ocağında sohbet ettik.

 Neden geldiklerini, hakkında dava açılan bir belediye başkanına niçin bu kadar destek olduklarını sordum.

 Önce Mustafa Kemal Çamaş'ın Fatsa'daki hizmetlerini, başarılarını anlattılar. Fatsa'yı kasaba görünümünden nasıl kent görünümüne kavuşturduğuna, Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'ni kurarak yarattığı ekonomik canlanma ve istihdama dikkat çektiler.

 Bu nedenle Fatsalıların kendisini çok sevdiğini, desteklediğini, bu sevgiyi ve desteği mahkemeye taşıdıklarını belirttiler.

 Ben de kendilerine, iddia edilen yolsuzluk ve zimmet iddialarını açtığımda, katiyetle böyle bir şeyin olmadığını, buna kimsenin inanmadığını söylediler.

 Tabi mahkeme süreciydi konuyla ilgili olarak bir şeyler konuşmak, yazmak çok da doğru olmazdı.

 Ama şu doğruydu, Fatsalı arkadaşların çok başarılı dedikleri Başkan Çamaş gerçekten de çok başarılı bir başkandı. Bunu herkes gibi ben de başkanlık yaptığı yıllarda gayet açıklıkla gözlemiştim.

 Fatsa, Çamaş'ın döneminde kabuğunu kırdı. Şehirleşme ve modernleşme yolunda zıpladı. Kent görünümüne büründü.

 Kaldı ki tek başına organize sanayi bölgesi bile Çamaş'ın başarılı bir başkan olduğunun açık göstergesidir.

 Ama gel gör ki, yolsuzluk yapmak, zimmete para geçirmek suçlaması ve sonuçta bu suçlardan mahkum olmak bir kişi için en kötü cezadır. Ömür boyu yüz kızartıcı bir durumdur. Öyle ki, böyle bir suç çoluk çocuk için bile yaşadıkları hayatta ezikliktir, başın öne eğilmesi halidir.

 Çamaş'la ilgili olarak bazıları gibi ben de şöyle bir şey ihtimale kapıyı açık bırakmıştım. O yıllarda belediyeler büyük çoğunlukla icralık olan kurumlardı. Malları haczediliyor, bankalardaki hesaplarına el konuyordu.

 Belediyenin resmi hesaplarındaki parasını haczettirmemek için belediye başkanları sivil hesaplar açıp, para çıkışlarının önemli bir bölümünü bu hesaplar üzerinden yapıyorlardı.

Yapılan doğru muydu? Yanlıştı, ama çaresizlik içinde çare kabul ediliyor, müfettişler dahil hemen herkes bu durumu görmezden geliyordu.

  “Çamaş'ta böyle olmasın? Rakipleri tarafından suç duyurusu yapılarak böyle hesaplar açtığı için davalık olmasın?” böyle düşünmüştüm…

 Ama öyle olmadığı artık mahkeme kararıyla sabit… Fatsa'nın efsane belediye başkanı Mustafa Kemal Çamaş, görevi kötüye kullanmak, zimmete para geçirmekten artık 15 yıl 7 aya mahkûm…

 Bir tarafta modern Fatsa… Bir tarafta yolsuzluk, zimmet…

 Şimdi Fatsalılar Çamaş için ne desin;  Fatsa'nın mimarı mı desin… Yoksa zimmetçi mi başkan mı...

 Merhum Sanatçı Ahmet Kaya'nın dediği gibi; “Bu ne yaman çelişki anne…”

 Bu Haber 2565 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Yasalar öyle demiyor ki... Tarih : 16 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :Musa Ö. Kıroğlu
Değerli Bilgin Abi, İvet öyle diyen, öyle düşünenler de var ülkemizde. Hatta başbakanlardan bile... Ama,Çamaş olayı örnek olsun herkese. "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner" atasözümüzü unutmasın kimse... Saygılarımla...
Başlık : Dediklerine benziyor Tarih : 10 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :Bilgin Hasdemir
Sayın Kıroğlu, Sözlerimle sayın Çamaş'ı kast etmediğimi özellikle belirtmek isterim... Yazınız bana 'Çalsınlar, ama bir şeyler yapsınlar' diyenleri hatırlattı...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI