16 Şubat 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Direksiyon Magandaları

Başıbozuk gençlerin sayısı çoğaldıkça meslek kollarındaki maganda sayısı da artıyor. Maganda, argo bir kelime olarak görgüsüz, kaba, anlayışsız, terbiyesiz ve uyumsuz kimse anlamlarında kullanılıyor. Yani yürüyen sistemin akışını, kendi nefisleri ve arzuları doğrultusunda aksatan, hızlı yürüyüşe taş koyan, takozloma yapan bir anlayışın adıdır. Kırıp-döken, hasar veren ve bunu da maharet sayan şekilleri de vardır.

Hem şehir içi trafik akışında hem de şehirlerarası seyrüseferde çokça rastladığımız maganda zihniyetinin, trafik kazalarına davetiye çıkardığını günlük haberlerde veya yaşadığımız ortam içinde her gün seyrediyoruz. Geçen haftalardan birinde Samsuna gidiyorum, arabamla. Sol şeridi sürekli işgal eden bir magandayı takipediyorum; belki sağa çekilir de geçer-giderim diye sabırla bekliyorum. Sağ şerit dolu, sol şerit işgal halinde, mecburen onlara uyduk ilerlerken geriden daha hızlı bir maganda yetişti. Kornaya basıyor, selektör yapıyor; önümdeki adam, hiç tınmıyor. Ben sağa çekileyim de ona yüklensin diyerek, direksiyonu çevirme hamlesine yöneldiğimde bir de baktım, gerideki adam sağıma hoplamış. Hızımız 80 - 90  km. arası. Az kaldı çarpışacağız. Biraz hızımı kestim, geriye kaldım. Öndekine yüklendi. Altındaki araba büyük araba olsa, önündekini ezerek geçecek gibi hamleler yapıyor. Öndeki maganda, bunu hakladı ama hangisine ne söyleyeyim. Nihayet, önümdeki sağa çekildi; Geriden gelen yanından geçerken açtı penceresini küfürün bini bir para. O da el hareketleri ile bir şeyler söylendi, derken ben de sollayıp yürüdüm. Benzeri hareketler, maalesef çok sık rastladığımız çirkin davranışlar.

Geçen hafta dolmuşla eve giderken, önümüzde giden bir taksi, aniden önümüzde durdu ve kaldırımda yürüyen bir arkadaşı ile başladı sohbete; bir-iki kelimelik aciliyet ifade eden sohbetlere elbet ki kimsenin bir sözü olmuyor. Ancak bu sohbet, aciliyet sınırını çok aştı. Bizim dolmuş şöförü son derece sabırlı ve oturaklı bir arkadaştı. Sabrını kutluyorum, usanıncaya kadar magandayı bekledik ve nihayetinde yürüdü. Yanımdaki kaptana, “Allah, sabrınızı arttırsın”  dedim.

Eskilerden, çok yıpratıcı ve yorucu çalışmalarına karşılık günümüzde yaşama şartları bir hayli kolaylaştı. Makine gücü, bilek gücünün yükünü çok hafifletti. Teknik imkanlar, zorluk diye bir şey bırakmadı. İmkanlar çok geniş. Aşılamayacak zorluk yok. Yapılamayacak derecede güç iş yok. Ancak, günümüzün en zor işi, içinde yaşadığımız hayat şartlarının her tarafının STRESLERLE dolu olması. Sağlığımızın en büyük düşmanlarının başında gelen STRES, aşılması çok zor olan güçlüktür. Bu güçlüğü, ne makine gücü ne de teknik veriler, bertaraf edebiliyor. Günler geçtikçe sitresli yaşam daha da çoğalıyor. Yeni yetişen nesilin işi, bizlerden daha zor gibi görülüyor.

Yalnız, hayatımızı biraz da biz insanlar zorlaştırıyoruz. Doymayan nefis, bitip- tükenmeyen arzularımız ve hırslarımız; Çekememezlik, kıskançlık inançlarımızdan uzaklaşma ve kanaatkarlığın terk edilmesi. Güzel değerlerimizi kaybettikçe, sitresli hayat daha da girift hale geliyor.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 2018 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : zabıta magandası Tarih : 17 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :süleyman yıldız
ismail beyin Maganda yazısını okuyunca ünye anılarım canlandı.2011 yılının agustos sonlarıydı Stadyum tarafından girdikKaledereye dogru gidiyoruz kapalı pazarın köşeye geldik yolun ortasında bir zabıta arabası duruyor.Bahar market tarafından gelenler,karıdan gelenler,diger karşıda biz bekliyoruz caresiz.Zaman sonra bir zabıta memuru elinde meyvası ile sakin sakin geldi hiçbir şey olmamış gibi zabıta aracına bindi gitti ve trafik açıldı bizde bumaganda yüzünden sinir harbi yaşadık.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI