18 Mart 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
20 yıldır halledilmeyen sorunlar 4 başkan yedi...
musakiroglu@mynet.com

Geçende arşivimi karıştırırken Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu'nun geçen seçimde açıklayıp, taahhüt ettiği projelerinin bulunduğu bülten geçti elime.

İçinde ne yazdığını önemli ölçüde biliyordum. Ancak merak edip, bir kez daha göz attım. Gördüm baktım ki, Ahmet Bey, sözünü verdiği projelerinden yüzde doksanını gerçekleştirememiş. İşin en enteresan tarafı ise, Cevizdere'de yaptırdığı, kendisinin her defasında çok önemle üzerinde durduğu ve binicilik tesisi dediği bir yerin sözünü vermediği halde, nedendir acaba!!, böyle bir yer yaptırmış.

Ahmet Bey o sırada, ayrıca beton parke taşın pahalı olduğunu, asfalt şantiyesi kurulacağını, beton parke taş yerine bütün cadde ve sokakların asfaltlanacağını söylüyor. Ancak enteresandır, Ahmet Bey bugün bakıyoruz, seçim propagandalarında, 500 bin metrekare beton taş parke döşemekle övünüyor. Hani pahalıydı, hani asfalt dökülecekti?

Neyse, şimdi geçelim bunları. Rakibi olan adaylar dile getirsin Ahmet Beyle ilgili eksik ve yanlışları. Onların işi…

Benim asıl üstünde durmak istediğim konu eski, yeni bütün adaylar hemen, hemen bütün projelerini açıkladılar. Ben de, koydum masamın üstüne açıklanan bu projeleri yan yana getirdim, yüzde sekseni aynı şeyleri ifade ediyor. İşin esas ilginç olan yanı ise, açıklanan bu projelerin, geçen dört, beş belediye seçimi öncesinde ifade edilenlerle aynı olması.

Demek ki, yirmi yıldır Ünye'yi idare eden başkanlar, aynı şeyleri söylemiş seçilmiş, ancak söyledikleri bu işleri gerçekleştirememiş, bir dahaki seçimde tekrar seçilememiş. Şimdi daha iyi anladım Ünye'de iki kez üst üste niye başkan seçilemediğini.

Düşünebiliyor musunuz, dört dönem boyunca seçilen dört ayrı başkan çöp sorununu çözeceğini, Akçay'daki vahşi çöp depolama sahasının bir an önce ıslah edilip, ağaçlandırılacağını söylüyor… Dokuz ayrı noktadan denize akan lağım kanalizasyonlarının önüne geçileceğini söylüyor… Tabakhane Deresi'nin sele, pisliğe karşı ıslah edileceğini, sağında ve solunda yeşil saha düzenlemesi yapılacağını, ayrıca her iki yanından da Niksar Caddesi'ne alternatif yol geçirileceğinin söylüyor… Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını söylüyor… Turizm alt yapısı ile ilgili tesisler yapılacağını söylüyor… Ünye-Niksar Yolu'nu söylüyor…

Söylüyor, inandırıyor ve seçiliyor. Ancak, geçen beş sene boyunca, Ünye'nin temel meselesi olan bu sorunları çözemediği için bir daha seçilemiyor, bırakıp gidiyor. Bir başkası geliyor, o da yerine getiremiyor, bir sonraki seçiliyor.

Şimdi bu ara seçim meydanlarında, Ünye'nin bu sorunları bir kez daha adaylar tarafından dile getiriliyor, proje olarak sunuluyor. Hatta bazıları daha da ileri giderek, bunların çözümünü kendisi için namus borcu sayıyor.

Tabi ki en inandırıcı olanı 29 Mart'ta seçilecek. Göreve gelecek, beş yıl boyunca neyle imtihan edileceği ise belli. Yukarıda söz konusu ettiğim sorunları çözdü, çözdü. Çözemezse, imtihanı geçemez, beş yılın sonunda yapılacak seçimde bir yeni başkan daha seçilir.

Haa, yanlış anlaşılmasın, şunu da ayrıca belirteyim. Ünye'nin bu temel sorunlarından başka hizmete ihtiyacı yok mu? Olmaz olur mu, dolu var. Nitekim adaylar da bir sürü sorun ve hizmeti zaten ifade ediyorlar. Bunların sözünü veriyor, yapacağını iddia ediyorlar. Ancak, asıl hizmet yerine getirilmeyince, diğeri sırıtıyor. Örneğin, Ahmet Bey'in sahilde gerçekleştirdiği ve de beğenilen sahil düzenlemesinin, kıyıdan denize akan lağımların kokusu ve çirkin görüntüsü yanında ne kadar kıymet-i harbiyesi oluyor?

Adaylara duyurulur… Yukarıda sözünü ettiğim temel sorunlarımızı halletmeden Ünye'nin her tarafını çiçeğe, ışığa, lambaya beleseniz, bilesiniz ki pek bir yapmış olarak görülmezsiniz. Ona göre, projenizi, programınızı yapın, oraya öyle oturun.Bu Haber 1586 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : muhteşem Tarih : 17 Mart 2009 / Pazar Üye Adı :çağatay topaloğlu
Teşekkürler Musa bey verilen sözlerin ve taahhütlerin ünye'liler tarafından ne şekilde değerlendirileceğini bende çok merak ediyorum.Şu Tabakhane deresine akan kanalizasyonu ve diğer yapılmayanları herkes görüyor ancak bakalım göreceğiz aynı şeyi bu millet iki defa yiyormu? Ünyemizde duyarlı insanlar vardır kimse kendini akıllı sanmasın.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI