18 Şubat 2012 Pazar
ARİF TAKICI
İyi ki varsınız...
atakici52@hotmail.com

Yerel ya da ulusal basında yazanlar çoğunlukla irdeleyen,  eleştiren ve meselenin gölgede kalan eksenine nazar eden bir formatta yazarlar yazılarını. Belki bu tutum biraz da yazar cenahının tabii sentezinin bir tezahürüdür.

Ancak ne var ki bu taassup şayet önyargıyı besleyen ve hAkim kılan eksene yelken açarsa, o zaman sürekli bardağın boş tarafına bakmak dediğimiz verimsiz refleks devreye girer ve takdir duygusunu örseleyerek, zihni türbülansa sebep olur… Bu olgu, aynı zamanda peşin hükümcü bir ön kabul duygusunu da tedavüle sokar! 

Bu sakat bir durumdur!… Bu sakat durum ise, Einstein'ın ‘'insanlardaki önyargıyı parçalamam atom çekirdeğini parçalamaktan daha zor” dediği, iyi yürekliliğe şans vermeme ve ödüllendirmekten kaçınma kısırlığını devreye sokar… Bu zafiyet ise, günümüzde çokça yakındığımız vefasızlığı doğurur. Ne ise, aslında bu günkü yazımı bu konu ile ilgili devam ettirmeyeceğim. Ben arada bir eleştiri yazıları yazsam da, çoğunlukla şahit olduğum güzellikleri yazmayı seviyorum. Bu bakımdan, bu tatil gününde sizlerle, yüreğindeki sevgiyi çevresiyle paylaşan ve işini severek yapan gönül zengini insanlardan bahsetmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde, Samsun Muharip Gaziler Derneğinin çalışkan ve değerli Başkanı Ahmet Diril'in organizasyonu dolayısıyla, Ünye ve çevresinde oturan bir kısım gazi arkadaş ve eşleri ile birlikte, genel muayene (çekap) olmak üzere Samsun Askeri Hastanesi'ne gittik.

Bu vesileyle öncelikle saygıdeğer Başkanımıza teşekkür ediyorum. Organizasyonun Ünye boyutu ile ilgili olarak, Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilcisi Yalçın Taşkınsu'ya ve gazilerin Samsun'a gidiş dönüşü için araç teminini yapan Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu'na teşekkür ediyorum.

Samsun Askeri Hastanesi'nde bizi Yarbay Sinan Usta karşıladı. Hastaneye girer girmez ilk pozitif ışığı Yarbay Sinan Usta'nın davranışlarında gördüm. Değerli Yarbayımız hastaneye girişimizden ayrılışımıza kadar bizimle ilgili oldu. Hastanedeki tüm birimlere giderken gazi ve eşlerine bilakis refakat eden samimi ve güler yüzlü hemşireler, birimlerdeki sağlık görevlileri ve teknisyenler, hepsi son derece içten ve samimi bir yaklaşımla ilgilendiler. Doktorların tümü, sevgi ve saygı ile bütünleştirdikleri nazik tutumlarını, hastane de bulunduğumuz süre içerisinde en küçük bir bıkkınlık göstermeden sürdürdüler. Öğle yemeğimizi, tam 38 sene sonra, “Allahı'mıza hamdolsun, vatan millet sağ olsun” duasını yüksek sesle hep bir ağızdan yaptıktan sonra askerlerle birlikte karavanadan yedik. Tüm ayrıntıların düşünüldüğü öyle güzel bir organizasyondu ki, namaz kılmak isteyenlerin ihtiyaçlarını bile düşünmüşler… Namaz kılmak isteyenler, kendilerine refakat eden askerler tarafından mescide götürüldüler.

Biraz da meselenin mizah yönünden bahsedeyim: Hastanenin salonunda beklerken gazi arkadaşlardan Mehmet Şentepe yanıma yaklaştı, şekerin var mı? dedi. Ben hemen ceplerimde şeker aramaya başladım, bulamayınca da gayri ihtiyari, “Mehmet Kardeş bende şeker yok” dedim. Tabi benim saf halimin algılama katsayısının dibe vurduğu anlaşılıp, aslında benim sağlık açısından şekerimin olduğunun sorulduğu anlaşılınca, başta kendim olmak üzere TRT'nin yurttan sesler korosu gibi topluca kahkahayı bastık.

Hastanedeki işlerimizin bitmesinin ardından, başta Askeri Hastane Baştabibi Tabip Albay Bekir YÜCEER komutanımız olmak üzere, Yarbay Sinan USTA ve diğer görevliler, bizi araçlarımıza kadar uğurladılar. Erdem ve hamiyet sahibi komutanlarımızın himmetleriyle gerçekleşen bu güzel organizasyon nedeniyle, garnizon Komutanı Tuğ General Mehmet GÖKTEN Komutanımıza saygılar sunuyor, teşekkür ediyoruz. Yine, güler yüzlü ve sempatik ilgileriyle tüm işlemlerimizi muntazam bir şekilde sonuca ulaştıran, sağlık personeline, hemşire hanımlara, doktorlarımıza, Yarbay Sinan USTA'YA ve hastane Baştabibi tabip Albay Bekir YÜCEER Komutanlarımıza saygı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz…Ve diyoruz ki, iyi ki  varsınız!!!

*************      *************

Yeşilay ve basın faaliyetlerim dolayısıyla Ünye Kaymakam'ı Sayın Mustafa DEMİR'İ muhtelif zamanlarda ziyaret ederim, ziyaret sonunda ise beynimde mutlaka endorfin hormonunun salgılanmış olmasının huzuru ve rahatlığıyla ayrılırım.

Bunun nedeni şu: Kaymakam Sayın Mustafa DEMİR, birçok defa şahit olduğum üzere gelenlere son derece ilgili, sevgi ve saygı kavramı içerisinde yaklaşım sergileyen, elinden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışan yapıcı bir tutum içerisinde hareket ediyor… Başka bir ifadeyle; Sayın DEMİR  sadece devleti en iyi şekilde temsil etmekle kalmıyor, devleti temsil etmekle vatandaşa hizmet etme çizgisini, iyi formatlanmış  himmet ve erdem ikliminde buluşturarak, çalışmaların daha verimli ve hayatı kolaylaştıran  eksende olmasına önemli derecede katkı sağlıyor. Yine geçtiğimiz günlerde Sayın Kaymakamımızı ziyarete gittiğimde, beni çok şaşırtan bir çalışmasını öğrendim… Hava kar yağışlıydı ve bilhassa köylerde bu daha yoğun hissediliyordu. Sayın Kaymakamımız ne yapmış biliyor musunuz?  Köylerimizde durumu ağır hasta, mutat kontrollere mutlaka gelmesi gereken hasta, doğumu yakın olan hamile bayanlar, netice itibarıyla bu durumda olan ne kadar vatandaş varsa… Onları tespit ettirip önlem olarak hastaneye aldırtmış ve bu kar yağışının yoğun olduğu süreyi daha emin ve güvenilir ortamda geçirmelerini sağlamış. Bu davranış testi kırılmadan önce, kriz kapıya gelmeden önce, hayat sönmeden önce, insanlar üzüntüye gark olmadan önce, olabilecekleri öngörmek ve önlem almak gibi liderlik vasfının sevgiyle beslenmiş sıcacık yüreğinin, hayatla bulaşan pozitif tezahürüdür. Sayın Kaymakam'ımızın Ünye için bir şans olduğunu ve kıymetinin bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

Hani abartarak zamanla bürokrasiden şikAyet ederiz ya: Bunu yapmayalım… Önyargılı olmayalım! İşte yukarıda isimlerini yazdığım yazamadığım komutanlarımız, sağlık çalışanları ve Tabip subay Doktorlarımız, Kaymakamımız Sayın Mustafa DEMİR, hepsi bürokrat! Ve ben hepsi hamiyet ve erdem sahibi bu değerlerimiz için diyorum ki, var olun… Yüreklerinize sağlık… İyi ki varsınız!

 

 

 Bu Haber 2127 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI