22 Şubat 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Kuruluşunun 87. yılında Türk Hava Kurumu

Türk Hava Kurumu, 16 Şubat 1925 yılında Büyük Atatürk'ün emri ile” Türk Tayyare Cemiyeti” olarak kurulmuş, 1935 yılında “Türk Hava Kurumu” olarak adı değiştirilmiştir.

     Bizzat Atatürk tarafından kurumun amaçları şöyle belirlenmiştir.

1)                Türkiye'de  havacılık  sanayisini kurmak,

2)                Havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak,

3)                Askeri, sivil, sportif, ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak,

4)                Havacılık faaliyetleri için gerekli araç ve gereçleri hazırlamak,

5)                Personel yetiştirmek ve uçan bir Türk Gençliği yaratmak.

 

     Türk Hava Kurumu, 1926 yılında ilk olarak “Tayyare Makinist Mektebi”ni ardından, Kayseri' de “TOMTAŞ Uçak ve Motor Fabrikası”nı hizmete açmıştır. Bu fabrikada A-19 ve A-20 uçaklarının üretimi ile bakım ve onarımları yapılmıştır. Fabrika, 1929 yılında Milli Savunma Bakanlığına devredilmiştir. Kurum, 1929 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) üyesi olmuştur. Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Sayın Osman YILDIRIM (FAI) nin şu anda Genel Başkan Yardımcısıdır. 2012 yılında (Ekim ayı) yapılacak (FAI) Genel  Kurul Toplantısı, Türkiye'de (Antalya'da) yapılacaktır.

 

     Çeşitli dönemlerde ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenleyen Türk Hava Kurumu, 1997 yılında Olimpiyat Konseptinde hava sporlarının en büyük organizasyonu olan” Birinci Dünya Hava Oyunları”nı FAI ile birlikte Türkiye‘de  düzenlemiştir. Dünyada ilki düzenlenen bu oyunlardan dolayı “Uluslararası Havacılık Federasyonu, Ödülünü” vermiştir. THK tarafından organize edilen Birinci “Dünya Hava Oyunları sayesinde Bayrağımız her zaman ilk sırada  dalgalanacaktır.

    

     THK eğitim çalışmaları kapsamında Ankara/Etimesgut, İzmir/ Selçuk, Eskişehir/İnönü, Antalya/ Karain, ve Erzincan merkezlerine ilaveten her bölgede yeni bir eğitim merkezi oluşturulması yönünde ümit vadeden gelişmeler yaşanmaktadır.

 

     THK, Ülkemiz genelinde daha farklı hizmetler de yürütmektedir.

          

     Örnek:

1)                        THK, Orman yangınlarına havadan müdahale filosu oluşmuştur ve Orman Bakanlığı ile iş birliği halinde Orman yangınlarında devlete yardım etmektedir. Hatta Başbakanımız Sayın R.Tayyip ERDOĞAN'ın talimatları doğrultusunda THK Orman yangınına müdahale ekibinden bir grup, Aralık 2010 ayında İsrail'in Hayfa kentinde çıkan orman yangınına müdahale amacı ile bölgeye gönderilmiştir.

2)                          Türk Hava Kurumu, Türk Hava Yollarına ve Sivil Havacılık sektörüne pilot yetiştirmektedir.

3)                        THK, Türk Silahlı Kuvvetlerine de büyük eğitim desteği sağlamaktadır. Her yıl Hava Harp Okulu öğrencilerine Yalova'da  planör eğitimi vermektedir.

 

4)                        Kurumun uçak filosunda ilaçlama teçhizatlı uçaklar vardır. Bunlarla, zirai ilaçlamanın çeşitli dallarında görev almaktadır. Kuduz hastalığı ile ilgili mücadele konusunda özellikle Ege Bölgesinde (Aydın, İzmir, Manisa, Muğla, Denizli ve uşak illerinde) havadan kuduz aşılaması yapılmaktadır.

5)                        THK aynı zamanda “Hava Taksi Hizmetleri” kapsamında Sağlık Bakanlığı ile protokol yaparak “Organ Nakli” hizmetlerini de üstlenmiştir.

     Bunlara benzer daha birçok hizmet, halkımızın katkıları ile THK tarafından yürütülmektedir. Kurumu ve hizmetlerini tanıtamamanın sıkıntısını çekiyoruz. Daha çok tanıtım ölçüsünde halkımızın desteğinin artacağına inancımız tamdır. Vefalı ve hamiyetperver halkımıza teşekkür ediyoruz.

     Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 1504 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI