25 Şubat 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Madde bağımlılığı
atakici52@hotmail.com

Bağımlılık: Madde kullanımı, bağımlılık yapan maddelerin vücuda alınmasıdır. Madde kullanıcıları kontrol edebileceği inancı ile madde kullanmaya başlar, madde kullanılmaya başlandıktan ne kadar süre sonra bağımlılık gelişeceği bilinmez, bir tek kullanım bile risklidir, bağımlılık geliştikten sonra bu süreç ömür boyu sürer. Düzelir ancak hiçbir zaman tam olarak iyileşmez. Medde bağımlılığı belirli bir dozda alındığı zaman kişinin sinir sistemine etki ederek akli, fiziki ve psikolojik dengesini bozan, bağımlılık yaratan, toplum içerisinde sosyal ve iktisadi çöküntüler meydana getiren maddelerin kullanımıdır.

Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi bağımlılık yapan medde insan beyni ve fizyolojisi üzerinde tamamen geçici, sanal ve sahte bir tatmin duygusu oluşturur. Ancak çok kısa bir süre sonra bu sahtelik, sanallık ve geçicilik yerini bağımlılık maddesinin ürünü olan karanlık bir dünyaya bırakır.  Bu karanlık dünyanın kapıları kriz dönemiyle birlikte açılır. Kullanılan maddenin cinsine ve miktarına bağlı olarak bu kriz döneminde insan dayanılmaz eklem ağrıları, kramplar gibi anatomik ve fizyolojik rahatsızlıklar geçirir. Algı dengeleri altüst olur.

Bağımlılık sürecinin ilerleyen aşamalarında ilk kullanımdan sonra tekrar madde alma ihtiyacı doğar. Sonrasında aynı etkinin sağlanması için kullanım sıklığı veya miktarı artabilir. Bu kısır döngünün yerleşmesiyle birey bağımlılık sürecine girmiş olur. Artık madde arama davranışı ve kullanım sıklığı artar, aynı etkiyi elde etmek için daha fazla madde kullanmaya başlar ( tolerans ) . Bu aşamada da kriz belirtileri de görülür. Kişi kulanmış olduğu maddeyi bırakmak ve kurtulmak ister ama bunun kolay olmadığının farkına varır.

Sonuç olarak: 1- Güvenli bir madde ve güvenli bir kulanım şekli yoktur.

2-Kullanan herkes için bağımlı olma riski eşittir. İnsan vücuduna giren her maddeyi hücre tanır ve hafızasına alır. Hücresel öğrenme süresi denen bu durum herkes için geçerlidir.

3- Bağımlılığı engellemek ancak hiç başlamamak suretiyle kişinin elindedir.

4-Kişinin eğitimi, toplumsal konumu, gelir düzeyi vs, etkenler bireyin bağımlılık süresini etkilemez.

5-Bağımlılık yapıcı madde, yaşam düzeyinizi değiştirir. Bağımlılığın çeşitli tipleri vardır. Madde, internet, kumar vs. Şeker hastalığı gibidir. Geçmez ama iyileşir.

Her maddenin bağımlılık potansiyeli farklıdır. Kullanımın amacı bağımlılığı belirler.

Bıraktığı süre içende kişinin bedeni kendini yenilemiş, biraz toparlamıştır. Kişi temiz olmanın keyfini yaşamıştır. Bıraktığı dönem içende madde kullanan çevresine karşı bırakma yönünde özendirici bir mesaj vermiştir.  Bıraktığı süre içinde madde satın almamıştır. Madde bağımlılığını önleme ve mücadele ile çalışmalarının temelinde risk yaratacak faktörleri azaltmak ve bireyleri koruyacak önleyici faktörleri fazlalaştırmak yatar.

RİSK FAKTÖRLERİ: 1- Ruhsal sorunları ya da bağımlılığı olan ebeveynin bulunduğu aileler. 2- Ebeveyn ve çocuk arasında bağlanma ve ilgi eksikliği. 3- Sınıfta aşırı utangaçlık ya da şiddet içeren davranışlar.4- Okul başarısında düşüş. 5- Sosyal becerilerin zayıf olması. 6- Sapkın davranışlar sergileyen arkadaşlarla takılma. 7- Okul ya da aile ortamlarında uyuşturucu kullanımın onaylanması.

ÖNLEYİCİ FAKTÖRLER: a- Güçlü ve pozitif aile bağları. B- Ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarına ilgili olmaları. C- Ebeveynlerin çocukların arkadaşlarından ve neler yaptıklarından haberdar olması. Ç- Aile de kuralların açık olması ve herkesin bunlara uyması.

 D- Okulda başarılı olma. E- Okul, kulüpler gibi kurumlarla kurulmuş güçlü bir bağ. F- Uyuşturucu kullanımı ile ilgili yaşa uygun doğru bilgilenme.

BAĞIMLI KİŞİDE ŞUNLAR GÖZLENEBİLİR: 1-  Madde kullanımını kontrol etmekte güçlük çekme. 2- Giderek kullanılan maddenin dozunu artırma. 3- Zarar vermesine rağmen madde kullanımına devam etme. 4- Aile, iş ve çevre ilişkilerinde bozulma. 5- Başarısız bırakma girişimleri. 5- Bıraktığı zaman ruhsal ya da fiziksel yoksunluk belirtilerinin ortaya. Çıkması ( huzursuzluk, uykusuzluk vs gözlenebilir.  Değerli okuyucularım: Takriben 10 yıldan bu yana Ünye ve çevresinde Yeşilay çalışmalarım devam ediyor. Bu zaman zarfı içerisinde yüzlerce programlar, konferanslar, bilgilendirme toplantıları yaptım… Bundan böyle de bu çalışmalarıma devam edeceğim. Benden yardım isteyen öğrenci, veli ya da herhangi bir yetişkin bana ulaştığı takdirde, her zaman yardım etmeye hazırım. 0 536 6322497. Beni istediğiniz zaman arayabilirsiniz.  Kemal AVCI kardeşim bir buçuk yıl önce sigarayı bırakmıştı… Geçenler de karşılaştığımızda sigaraya tekrar başlamadığını ve kararlılığını sürdürdüğünü söylediğinde, çok sevindim… Kararlılığından dolayı kendisini tebrik ettim!  Yakında sigarayı bırakan, Burunucu çömlekçi mahallesinde hastanenin yakınında sağlık fırınını çalıştıran Yakup KARAGÖZ kardeşimi, istikralı ve kararlı tutumundan dolayı tebrik ediyor, kendisine sağlık temennilerimle sevgiler sunuyorum.

Not: Bu yazımı yazarken Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 Bu Haber 1655 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI