28 Şubat 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Şeyh Yunus'a uzanacak dolmuş hattı...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Şoförler Odası Başkanı Sn. Bekir Şimşek, çevreyolunun hizmet girmesiyle birlikte dolmuş hatlarında düzenlemeler olacağını… Ayrıca yeni dolmuş hatlarının devreye gireceğini söyledi geçen haftaki bir açıklamasında.

 

Sn. Şimşek'in açıklamasını okuyunca aklıma Şeyh Yunus'a düşünülen dolmuş hattı projesi geldi.

 

Önceki yıl Ünye Belediyesi tarafından Şeyh Yunus'ta düzenlenen Yunus Emre'yi Anma-Anlama programında Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu ile ikili görüşmemiz sırasında, Sn. Başkan, buraya artık dolmuş gelmesi gerektiğine işaret ederek; “İnşallah bunu da yapacağız” demişti.

 

Ben de bunun çok önemli bir hizmet olacağını söyleyerek, seçildiği günden bu yana Şeyh Yunus'la ilgili olarak yaptıkları için teşekkürlerimi sunmuştum.

 

Öyle ya, Şeyh Yunus Türbesi'ne Saca'dan çıkan yola 2005 yılında ilk kez bakım yaptırıp asfalt döktüren Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu'dur. Üstelik bu yolu sürekli bakıma tabi tutmaktadır.

 

Böylelikle, daha önce bin bir zorlukla ziyaret edilen Türbe ve Şeyh Yunus mezarlığı yeni yolla birlikte çok daha fazla ziyaret edilir oldu.

 

Ayrıca, belediyenin destek verdiği caminin yapılmasıyla birlikte, yol da artık müsait olduğu için çok sayıda Ünyeli Cuma namazlarına buraya gelmeye başladı.

Dolayısıyla insanlar Yunus Emre Türbesi'ni ve kendi aile mezarlarını ziyaret etme imkanı buldular.

 

Belediye şu anda burada çok kapsamlı bir çevre düzenlemesi başlattı. Bu düzenleme de bittikten sonra bölge, ziyaret için çok daha elverişli olacak ve çok daha çekici bir görünüm kazanacaktır. 

 

Geçtiğimiz hafta görüştüğüm benim de yönetiminde bulunduğum Şeyh Yunus Emre Derneği Başkanı Sn. Yaşar Argan, Belediye Başkanı Sn. Arpacıoğlu ile yaptıkları görüşmeyi anlattı.

 

Dedi ki; “Belediye Başkanımızın Şeyh Yunus Emre deyince derin manada duyarlılık gösterdiğine şahit olduk. Burası için yapılması gereken neyse her şeyin yapılacağını söyledi.”

 

Ben de, geçtiğimiz yılki Yunus Emre'yi anma-anlama programında Sn. Arpacıoğlu'ndaki Yunus Emre konusundaki duyarlılığa şahit olmuştum.

 

Programdaki konuşmasında; “Burası çok önemli… Buraya sahip çıkmayan, Ünye'ye sahip çıktığını söyleyemez” diyerek göstermişti duyarlılığını.  

 

Gelelim buraya uzanacak dolmuş hattına…

 

Ünye'de şu anda her mahalleye dolmuş gidiyor. Ama Hamidiye'ye gitmiyor.

 

Sonra, hızla gelişen Kabakçı, Menteşe, Orta Saraçlı mevkilerine ve Saca'ya bu mevkilerin ortasından geçen yol boyunca dolmuş hattı yok.

 

Buralar kullansa kullansa Niksar Caddesi'ndeki Yeşil Hattı kullanıyor. Ama dolmuştan indikten sonra insanlar evlerine gitmek için yüzlerce metre yürümek zorunda kalıyorlar.

 

Bu bölge; Hamidiye'den geçen Çınarlık, Kabakçı, Menteşe, Orta Saraçlı, Sanayi Sitesi üst bölgesi ve Saca Mahallesi'dir.

 

Ünye'nin karnı-göbeği gibi olan… Doğu-batı sahil boyunca büyüyen Ünye'yi, içeriye doğru büyüten… Artık Ünye'nin doğal sınırı gibi duracak olan çevreyoluna kadar varan bu bölge boyunca uzanan yola konacak dolmuş hattı hem burada oturanlara hizmet verecek… Hem de Yunus Emre gibi bir dünya değerinin ziyaretini kolaylaştıracaktır.

 

Tabi işin teferruatı, olabilirlik durumu, teknik ve idari mevzuatı nedir? Benim bunlarla ilgili bir bilgim yok.

 

Bildiğim tek şey, Hükümet Konağ'ının arkasından başlayıp Hamidiye Mahallesi'nden Şeyh Yunus'a kadar uzanan yol hattıdır.

 

Şartlar uyar da bu yola dolmuş konulursa inanıyorum ki hem madden hem de manen büyük bir hizmet olacaktır.

 

 Bu Haber 2848 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI