29 Şubat 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Asker ocağındaki bir rezillik son buldu çok şükür...
musakiroglu@mynet.com

12 Eylül paşalarının kısa dönem askerlik kararı üzerine 31 yıl önce 1981 Mart'ında askere gittim. Gerçi, 85 günlük gözaltı sonrası 112 günlük askerliği 28 günde bitirttiler bana…

Her ne kadar çok kısa süren askerlik dönemim de olsa, askerlik ocağı atmosferini bir hayli yaşadığımı düşünüyorum.

Örneğin; nizami selam vermeyi bir türlü beceremesem de nizami yürüyüşe tam tamına uymuştum.

Nizami yürüyüş deyince; bu yürüyüşler sırasında söylenen abuk sabuk türküler gelir aklıma hep…

Son derece müstehcen, sapık, kadınları aşağılayıcı sözler içerir bu türküler.

Ayrıca, kardeş yarısı bildiğimiz baldızlar ve bazı yakınlar üzerinden söyletilen türküler inancımızla, örf ve adetimizle savaşırlar adeta…

Bir gün yürüyüş sırasında, “Baldız balkonda yatar-Yorgana tekme atar…” (Gerisi burada yazmam imkansız sözler içeriyor) diye bir türkü söylettiler.

Duyduklarım dehşetti… Müstehcenlik, sapıklık, iğrençlik almış başını gidiyordu türküde.

Yürüyüş bitti, dinlenme sırasında bizim takımdan sorumlu Nihat Asteğmen'e gittim. Takım sözcüsüydüm ve üstlerle görüşüp konuşmam kolaydı.

“Asteğmenim bu ne rezalet… Baldız, kardeş yarısı değil midir? Bu nasıl türkü, nasıl sözlerdir böyle?” dedim.

Nihat Asteğmen, bu türkülerin üstlerin bilgisi dahilinde söyletildiğini, orada belirlendiğini söyledi.

Bizim Orta Ağır Taburu 4 takımdı. Bu dört takımın, takım sözcüleri olarak oturduk konuştuk. Tabur Komutanımız Binbaşı Mehmet Kaya ile bu konuyu görüşmeye karar verdik.

Gittik karargaha, Binbaşı'ya çıktık. Aramızdaki arkadaşlardan birisinin çalıştığı işyerinin patronu Binbaşı'nın yakınıymış. O konuştu… Gerek baldız türküsünde, gerekse diğer bazı türkülerdeki müstehcen ve sapıklık ifade eden ve kadınları aşağılayan sözlere dikkat çekti.

Binbaşı; “Benden ne istiyorsunuz, bunu Tugay karargahı ile konuşmamı mı? Oraya rapor etmemi mi? Böyle bir şey yaparsam adım bilmem neye çıkar, beni ilk Askeri Şurada sepetlerler” dedi.

Bir süre öylece sustuk kaldık, sonra çıktık Binbaşı'nın yanından.

Baktık gördük ki, söylenen o ahlak dışı sözlerin olduğu türküler birilerinin kafadan uydurduğu günübirlik türküler değil, üstten aşağı emirle söyletilen türküler…

Askerlik bitti, döndük. Yıllar geçti, ben unuttum gitti askerliği. Daha doğrusu kısacık olduğu için askerlik anılarımı çabuk unuttum. Türküleri de pek ağzıma almadım, konuşmadım…

Bu ara Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamasında böyle müstehcenlik içeren, kadınları aşağılayan türkülerin birliklerde söylenmeyeceği kararı almış.

Bunu da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Bakan Fatma Şahin'in isteği üzerine yapmış Genelkurmay…

Bu tür türkülerin söylenmemesini isteyen Bakan'a da, söyletilmemesi kararı alan Genelkurmay'a da en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

31 yıl önce bizzat kulaklarımla duyup dehşete kapıldığım o müstehcen, sapık içerikli türkülerin bundan böyle artık söylenmeyecek olmasına nasıl sevindim…

Hele de bu milletin Peygamber Ocağı olarak gördüğü asker ocağında artık bu rezil sözlerin duyulmayacak olması eminim o ocağın kutsiyetini ve manevi gücünü artıracaktır.

 Bu Haber 2145 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI